Ядерні наміри Путіна — факти та оцінки експертів (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: tsn.ua

Росія провела навчання за участі ядерної тріади. За заявами Міністерства оборони РФ, з випробувального космодрому “Плесецьк” та акваторії Баренцева моря було здійснено запуск міжконтинентальних балістичних ракет. Також під час навчань були задіяні ракетний підводний човен “Тула” та два стратегічні ракетоносці дальньої авіації. Усе це на тлі звинувачень Кремля в тому, що нібито Київ готує “брудну бомбу”, повідомляє FREEДОМ.

США прискорили процес модернізації ядерного арсеналу в Європі. На озброєнні з’явиться оновлена модель бомби B61-12. Її носієм, якщо ядерну зброю доведеться застосувати, будуть літаки американського виробництва F-35. І хоча процес заміни бомб плановий, експерти вбачають у діях США непряму відповідь на ядерний шантаж Путіна.

“Останні роки два, а то й більше, і США, і інші країни НАТО, коли йшлося про якісь навчання та модернізації щодо ядерних сил, воліли або відкладати, або скасовувати, або зменшувати політичний профіль у побоювання того, що Росія може розсердитися і щось зробити. Оскільки колективно вже весь світ дійшов висновку, що така політика веде тільки до загострення, ще більш агресивної політики Росії, якщо боятися її якимось чином образити, сердити або викликати невдоволення, тому треба здійснювати плани в тому темпі, який є розумним”, — коментує завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Тим часом Кремль продовжує розмахувати ядерною палицею. Відбулися вже другі за рік навчання за участю ядерної тріади. Водночас у Пентагоні не вбачають ознак того, що російські навчання “Гром-2022” могли б бути прикриттям для підготовки до використання тактичної ядерної зброї в Україні. Це, скоріше, як стверджують експерти, чергова гра Путіна на публіку.

“Росія, по-перше, намагається нагадати, що має ядерну зброю. Начебто всі забули. Але головне, що за цих навчань, оскільки перевіряється система бойових управлінь, то перевіряється ключовий елемент цієї системи: особа, яка ухвалює рішення. А особа, яка ухвалює ключове рішення про застосування ядерних сил, — це президент Російської Федерації згідно з усіма доктринальними російськими документами. І ось зараз ці навчання проводяться не стільки, щоб до чогось підготуватись — максимум, перевірити функціональність — скільки продемонструвати те, що Путін ще володіє ядерною булавою”, — вважає Олексій Їжак.

Проте експерти не відкидають інших провокацій з боку Кремля. Заяви про можливу передачу ядерної зброї Білорусі та захоплення українських атомних електростанцій російською армією можуть бути використані Москвою з терористичною метою.

“Тактична ядерна зброя та її використання переваги на сьогодні не дасть Російської Федерації. А ось наслідки й відповідь, яка буде, вона буде дуже серйозною і сильною. Тому вони зараз і намагаються говорити про “брудну бомбу”. То спочатку Україну намагалися звинуватити, але зрозуміло, що Російській Федерації ніхто зараз не вірить. То зараз вони можуть спробувати це зробити через Білорусь (створення чогось подібного можливо в Чорнобильській зоні, що розташована поряд з Білоруссю), подібну якусь провокацію, намагаючись якось відбілити себе, ось такий сценарій можливий”, — припускає кандидат політичних наук, політолог Ігор Петренко.

Водночас сам Кремль відхрещується від ядерного шантажу, звинувачуючи у ймовірній ескалації конфлікту Захід та Україну. У США засудили риторику Путіна, нагадавши йому про наслідки застосування ядерної зброї для Росії.

“Якщо Путін не має жодних намірів, чому він продовжує говорити про це? Чому він говорить про здатність застосувати тактичну ядерну зброю? Його підхід до цієї проблеми дуже небезпечний. Він може просто покінчити з усім цим шляхом виходу з України. Він має просто піти звідти”, — заявив президент США Джо Байден в інтерв’ю американській телекомпанії NewsNation.

Про те, як саме союзники України реагуватимуть на можливе застосування Росією ядерної зброї, невідомо. Однак те, що у разі ескалації Путін стане метою номер один для всіх цивілізованих західних країн, дали зрозуміти чимало світових лідерів.

Читайте також: “Брудна бомба”: що відомо про цю технологію та чому Росія говорить про це (ВІДЕО)

Прямий ефір