Росія створює інформаційні приводи й звертає увагу на те, що у неї є ядерна зброя. Про це сьогодні, 18 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак, коментуючи дератифікацію Держдумою РФ договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.
“Росія каже, що бійтеся нас, у нас ядерна зброя. І потім її випробовує, ніби показуючи, що не все гаразд, тому що вона сама сумнівається, що це таке. Тобто це створення інформаційних приводів. Так, у цьому сенсі, що це створення інформаційних приводів і привернення уваги до того, що в Росії є ядерна зброя, — це просто інформаційна кампанія. Вони навіть не блефують, немає предмета, вони нічого не вимагають. Вони просто натякають, от ми можемо в якийсь момент провести… До того ж не Путін, а люди, які не мають до цього стосунку, натякають на те, що Росія одного разу може провести ядерні випробування”, — сказав Їжак.
Він зазначив, що останнім часом погрози з боку РФ корелювалися з тим, як вирішувалися питання передачі Україні якоїсь зброї. Зараз же Росія впевнена, що є якась пауза з поставками допомоги для України, що немає якихось великих нових поставок.
“Це не означає, що допомога зупинена, але Росія поводиться так, ніби вона в цьому впевнена, що вона може зупинити цю допомогу. І тому ядерна риторика стала більш невизначеною. Взагалі незрозуміло, навіщо це говорять. Але оскільки самі розмови про ядерну зброю дратують наших союзників, НАТО, дратують Сполучені Штати, час від часу на це зверталася увага. Але якщо раніше Сполучені Штати та НАТО скоріше схилялися до того, що потрібно відкладати різного роду навчання, різного роду заходи, навіть планові, для того, щоб не нервувати Росію та не доводити цю ядерну істерію до якогось небезпечного рубежу, зараз ми бачимо, що просто Росії нагадують, що ядерна зброя є не тільки в неї”, — сказав Їжак.
Відмова від ратифікації договору означає, що технології РФ слабкі, впевнений експерт. За його словами, нездатність Росії перевіряти надійність ядерного арсеналу без реальних випробувань підтверджує відсутність у неї того, що потрібно сучасній ядерній державі.
“Росія таким кроком просто спускається на рівень КНДР, і ніхто на цей рівень із солідних країн за нею, звичайно, не піде. Але загалом це створює негативний фон для міжнародного контролю ядерних озброєнь”, — сказав Їжак.
Він зазначив, що зараз зрозуміло, що для Кремля є “червоною лінією”.
“Червона лінія” — якщо відбувається війна американською зброєю або зброєю іншої ядерної держави, потужна регіональна війна на території Росії. Ось це “червона лінія”. Все інше те, що відбувається на території України… Є, звісно, неясне питання Криму для наших партнерів, вони для себе не всі вирішили, що це за територія. Але загалом усі вже розуміють, що Росія не завдасть ядерного удару за інших обставин, якщо тільки вона не відчує, що дійсно за допомогою американської ядерної зброї українські війська підходять до Москви, умовно кажучи”, — сказав Їжак.
Нагадаємо, Держдума РФ на засіданні в середу ухвалила в третьому, остаточному читанні закон про дератифікацію договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.