У Грузії від початку повномасштабної війни РФ проти України перебуває багато біженців з України. А після оголошення мобілізації в Росії у вересні у цій країні знайшла прихисток і чимала кількість росіян. Балансувати ставлення до обох груп біженців грузинам вдається. Проте влада не повинна втрачати пильності. Що стосується росіян, необхідно переглянути візовий режим і зробити його коротшим, аби була можливість через певний час перевірити, що роблять в країні ці люди. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДOM заявила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
Вона наголосила, що толерантність завжди була притаманна грузинам, тому і зараз конфліктів вдається уникати.
“З одного боку, це дуже своєрідний характер Грузії і, можливо, традиції, можливо, те, що ми називали в минулому толерантністю. Це була дуже сильна риса Грузії протягом століть. Ось чому у нас є меншини, які живуть разом майже у всіх регіонах. У нас є громадяни вірменського та азербайджанського походження, які попри війни, що ведуться між двома країнами, примудряються тут жити в мирі. Тож це стара традиція. І це одна частина цього грузинського дива”, — сказала Зурабішвілі.
Проте наголосила, що влада не повинна вірити тільки в дива і має бути обережною.
“За останній рік не було жодного серйозного інциденту між грузинами та росіянами, які приїхали. А ми — окупована країна”, — додала вона.
За словами президентки, жодних інцидентів між українцями та росіянами не відбувається. Можуть бути лише тертя і перепалки, але не більше.
“І це те, що ми маємо зберегти. І на цьому я наполягала. Ми повинні мати повний контроль над ситуацією [з прибулими росіянами]. Ми повинні знати, хто в’їжджає до країни. Ми маємо бути обережними, щоб вони не в’їхали за вільною перепусткою, яка дозволяє залишитися в Грузії. Тож я за те, щоб переглянути візовий режим і зробити його коротшим, щоб у нас була можливість через певний час перевірити, що роблять ці люди”, — вважає Зурабішлвілі.
Вона переконана, що варто запровадити більше перевірок і контролю над тим, хто яку нерухомість у Грузії купує, хто якою професією займається, з ліцензією чи без неї.
“Без цього в нашого суспільства не буде відчуття, що воно захищене, що ми тримаємо ситуацію під контролем, і тоді в нас може бути різного роду напруженість”, — сказала лідерка Грузії.
Зурабішвілі також виступає проти відкриття авіасполучення з Росією.
“Дуже важливо, щоб ми мирно стримували ситуацію, щоб ми не впустили величезну кількість [росіян]. Тому я проти відкриття авіасполучення з Росією. Я не гадаю, що є якась причина, з якої країна, окупована на 20%, має відкривати рейси, які були закриті, до речі, Росією. Тож одна справа — гостинність стосовно людей, які у своїй більшості не є великими прихильниками Путіна, а тим паче війни. Інша справа — не стати гостинним до дурості”, — резюмувала Саломе Зурабішвілі.
Повна версія інтерв’ю: Росіяни та російські гроші в Грузії: інтерв’ю з президенткою Саломе Зурабішвілі