Сім’я російського травматолога-ортопеда Андрія Хвилі виїхала з РФ до Естонії та отримала статус біженців. Тепер лікар приїжджає в Україну для надання медичної допомоги українським військовослужбовцям у складі волонтерської бригади. Подружжя не планує повертатися на батьківщину. Про це Андрій Волна розповів сьогодні, 7 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ.
За його словами, він і його дружина, яка є антивоєнною активісткою, у Росії перебувають під великою загрозою переслідування.
“Ми отримали документи про міжнародний захист, і вже цей документ був використаний мною замість російського паспорта для того, щоб отримати візу в Україну. Це ж не кілька місяців. Спочатку була відмова, але це цілком зрозуміло, тому що, попри моє бажання допомагати настільки, наскільки це можливо, я є громадянином країни-агресора. Тому я цілком розумію, що перевірки були необхідні. Вони зайняли багато часу, але зрештою я отримав візу, яка дає мені змогу перебувати в Україні та працювати у складі хірургічної бригади лікарем-волонтером протягом 90 днів”, — розповів Волна.
19 лютого лікар має покинути Україну, але хоче спробувати отримати новий дозвіл на довший період.
“Щоб бути тут, бути разом із моїми друзями, бути разом з Україною. Це те, що ми будемо робити — і я, і моя дружина”, — зазначив він.
Андрій Волна зізнався, що готовий до негативу на свою адресу з боку українців.
“Тому що я розумію той ступінь відповідальності, яка лежить на будь-якому громадянинові Росії, зокрема й на мені через розв’язану війну, через те, що ми вчасно не змогли зупинити Путіна. Я розумію, це частка моєї колективної відповідальності, тому я готовий зіткнутися з найнегативнішим ставленням до мене. Але ви знаєте, поки що не доводилося. Ба більше, ставлення дуже позитивне”, — заявив травматолог.
Він вважає, що не піддався російській пропаганді завдяки тому, що батьки виховували його у відкритій і чесній атмосфері.
“Причинами також є і те, що я дитинство провів в Україні, і те, що я почав приїжджати в Україну не з початком повномасштабної агресії. У 2007 році я приїхав на запрошення американських колег як лектор-волонтер для проведення травматологічних курсів тут, в Україні. Після цього я приїжджав щороку”, — зауважив Волна.
Також лікар розповів, що в Україні прочитав понад 90 лекцій, брав участь у підготовці сотень травматологів.
“Ми не готували колег до війни. Але виявилося, що травматологія має попит саме у воєнний час. Тому мій шлях не починався 24 лютого 2022 року, хоча правильно багато хто каже, що я ліг спати 23 февраля, а прокинувся вранці 24 лютого. З тієї дати прийшло повне розуміння, що далі інакше не можна, я маю бути в Україні”, — акцентував він.
З ним перестали спілкуватися колишні колеги та друзі, які залишилися в Росії.
“Я практично втратив контакти й не дуже горю великим бажанням їх відновлювати. Тим більше зі мною бояться розмовляти. Росію огорнув страх зараз. Я ще офіційно не визнаний “іноагентом”, але я думаю, що бояться не тільки якогось кримінального переслідування, поки що за звичайну розмову по месенджеру, напевно, цього ще не буде для росіян. Але якісь обмеження можливі з боку керівництва лікарні, з боку головного лікаря. Так, напевно, спокійніше. Так само як спокійніше забути про те, що йде війна, також спокійніше забути про те, що колись ми працювали разом”, — пояснив Волна.
Він розповів, як його професійна діяльність допомагає лікувати поранених українських військовослужбовців.
“Свого часу я починав працювати в Кузбасі — регіон аналог українського Донбасу. Я маю на увазі аналог у тому, що це шахти, тому ми стикалися з безліччю виробничих травм, зокрема, і вибухи були, і опіки, були й важкі вибухові травми. Але таких пацієнтів було відносно небагато, кілька людей у відділенні. В Україні, якщо ми говоримо про головний госпіталь, то близько 90% пацієнтів — це пацієнти з мінно-вибуховими пораненнями. Ми не обмежуємося використанням старих, ще радянських методів, і українські лікарі цим володіють дуже здорово теж. Наша ідея і те, що ми проводимо в життя разом з українськими лікарями, — це комбінація різних способів відновлення кістки залежно від клінічної ситуації”, — повідомив лікар.
Читайте також: У Дніпрі обладнали підземну лікарню (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Дніпрі відновили проведення операцій із пересадки кісткового мозку.