Угода зі США щодо рідкісноземельних металів стала продовженням плану перемоги України. Але ті варіанти, які обидва рази запропонували Сполучені Штати, не містили гарантій безпеки для України. Ба більше, в другому варіанті за кожен наданий долар американської допомоги Україна мала віддати два. Про це сьогодні, 23 лютого, під час пресконференції повідомив президент України Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.
“Росія захоплює наші території, тому ми повинні все це захистити від окупаційних військ РФ. Точно так від їхніх союзників — Північної Кореї та Ірану. Нам потрібні гарантії безпеки для України. Це невіддільна частина діалогу щодо цієї угоди. Ми на нього готові. А на що ви готові? Ми відповідаємо: ось вам доступ до мінералів, говорімо про видобуток, нафту, газ. Ви видобуваєте, ми ділимося, у вас є пріоритет, ви №1. Але ви робите все, щоб зупинити ворога, щоб відновити справедливість для нас, щоб закінчити цю війну. Зупинити та змусити Путіна. Туди ще входив пакет стримування, ракети ППО тощо”, — сказав він.
Зеленський звернув увагу, що пропозиція України, яка містилась у плані перемоги, була комплексною, оскільки країні потрібні гарантії безпеки, серед яких і посилення української армії, і укомплектування наших військових, і ППО. За його словами, у першому варіанті угоди не було гарантій безпеки для України.
“І тут немає ніякого скандалу, просто вона не відповідає запиту. Тобто питання про те, що давайте все ділити 50 на 50, приблизно так перша угода виглядала. Я сказав, що не піду на це і не дам завдання міністрам підписати це. Були зустрічі з міністром фінансів, прем’єр-міністром України, було багато зустрічей. Це неможливо просто. Ми не можемо просто ділити 50 на 50, не розуміючи, що нас чекає попереду. Якщо б навіть стояло питання: ділімо 50 на 50 те, що окуповано, ми вам допомагаємо вийти, це предметна розмова. Це зрозуміло, що ви даєте”, — пояснив він.
Президент розповів, що в другому варіанті угоди з’явилася сума — 500 млрд доларів.
“Тоді стали зрозумілі всі меседжі, які йшли зі Сполучених Штатів Америки, що ми говоримо про борг, що Україна таким чином має визнати борг. Гроші від видобутку мають йти у фонд, і якщо він, згідно з документом, другим варіантом угоди, на 100% належить США, це не говорить про інвестиції на 500 млрд, тому що наповнюємо ми від наших мінералів або від наших компаній. Це рамкова угода, поки що не виписані всі компанії. Тобто якщо ці гроші йдуть у фонд, і нічого з-за кордону не приходить в цей фонд, а все всередині країни, то це ми віддаємо борг”, — сказав він.
Зеленський звернув увагу, що з початку повномасштабного вторгнення Україна отримала від США допомоги на 100 млрд доларів.
“Я не збираюся визнавати 500 млрд, хто б що не говорив, при всій повазі до партнерів. І навіть 100 млрд я не готовий фіксувати. Поясню чому: ми не маємо визнавати гранти як борги. Подобається це чи ні. Я домовлявся з Байденом і Конгресом Сполучених Штатів Америки, я їм вдячний. Це була присутність двох партій і підтримка грантів. То не є борг, і ми не маємо віддавати борг. Питання не в цифрі, а в тому, що ми не визнаємо, що це борг”, — наголосив глава держави.
Президент зазначив, що якщо США запропонують Україні нову допомогу за новою угодою, то тоді можна розмовляти про те, що Київ має повернути за цю допомогу кошти. Але у новому варіанті угоди США пропонують Україні за кожен отриманий долар віддавати два.
“Виходить так, що якщо США проголосують в Конгресі 50 млрд, ми повинні будемо повернути 100 відсотків на кредит. Тобто я повертаю 100 млрд. Якщо ми вимушені та без цього не можемо, ми повинні на це йти. Але у мене логічне питання, на яке мені ніхто не може відповісти: коли США продають зброю Ізраїлю, Катару, Саудівській Аравії, Об’єднаним Арабським Еміратам чи вони заробляють 100%? Все нормально, я хочу діалогу з президентом Трампом. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців”, — заявив Зеленський.
Він додав, що робота над угодою двох сторін триває.
“Немає вже 500 млрд, нема вже відсотків. Ми просуваємося вперед”, — резюмував президент.
Читайте також: Наша задача — не експорт сировини, а залучення інвестицій у розробку родовищ, — Свириденко про угоду щодо корисних копалин
Нагадаємо, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Сполучені Штати Америки інвестуватимуть в Україну без отримання права власності на її активи та без створення нового боргового тягаря.
Читайте також: Велика пресконференція Зеленського — трансляція з перекладом російською (ВІДЕО)