У неділю ввечері, 12 травня, біля будівлі грузинського парламенту в центрі Тбілісі почали збиратися противники скандального законопроєкту “про іноагентів”. Люди не розходилися всю ніч, повідомляє FREEДОМ.
Цей документ — фактично калька з російського. ЗМІ та громадські організації, які отримують фінансування з-за кордону, матимуть статус “агентів іноземного впливу”, їм потрібно пройти реєстрацію в органах прокуратури. За порушення закону покарання для фізичних осіб — до п’яти років в’язниці, а для юридичних — штраф. Критики закону стверджують, що це — атака на свободу слова. Але прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе впевнений, що закон необхідний для фінансової прозорості тих, хто отримує гранти. Однак мітингувальники так не вважають.
“Я майже впевнений, що вони ухвалять цей закон. Вони зроблять те, що їм хочеться. Але ми будемо продовжувати виходити на протести так довго, поки зможемо. Ми будемо робити це до виборів”, — сказав протестувальник Лаша.
Подібна акція протесту відбулася і в суботу, 11 травня. За даними аналітиків, вона стала наймасовішою в історії сучасної Грузії. У Тбілісі на вулиці вийшли 200 тис. осіб. Крім грузинських прапорів, люди несли прапори Євросоюзу, США та України.
“Я відчуваю відповідальність нашого покоління, ми повинні бути впевнені, що наше майбутнє та майбутнє наших дітей буде безпечним, у них буде свобода слова та інші основні свободи. Ми не хочемо бути частиною Росії. Ми ніколи цього не хотіли, наше майбутнє — це Європа, європейські цінності та свобода”, — впевнена учасниця протесту Анукі.
А вже в понеділок, 13 травня, учні найбільших вишів Грузії заявили, що збираються вийти на масштабний студентський страйк. До них планують приєднатися викладачі.
“Я хочу бачити Грузію в Європі, я не хочу прокинутися в Росії. І я сподіваюся, що наше покоління заслуговує на світле майбутнє. Я хочу здобути освіту в Європі, не в Росії”, — зазначила студентка Текла.
Минулого тижня учасникам протестів почали телефонувати з погрозами. Було зафіксовано й кілька серйозних нападів на активістів та опозиційних політиків. Обговорення законопроєкту “про іноагентів” турбує Захід. ЗМІ пишуть, що в ЄС можуть переглянути безвізовий режим для Грузії.
“Вкрай важливо бачити деякі рішучі дії з боку Заходу, Європи, Сполучених Штатів Америки, від наших партнерів і друзів за кордоном, тому що очевидний протест у суспільстві. Тому що в напівдемократичній, напівавторитарній державі можливості, які має це суспільство, обмежені”, — висловив думку учасник протестів Сандро.
Попри протести на вулицях, юридичний комітет парламенту Грузії розглянув і підтримав необхідні поправки до законопроєкту, щоб винести його на фінальне третє читання. Для цього йому знадобилося лише 67 секунд. Опозиція зайти на засідання комітету не встигла і називає рішення нелегітимним. У цей час під парламентом тривали протести. Щоб до будівлі могли потрапити депутати “Грузинської мрії”, поліція відтіснила демонстрантів.
Два десятки людей затримали. У мережу потрапили кадри побиття людей.
У вівторок, 14 травня, керівна партія “Грузинська мрія” планує в остаточному читанні розглянути та затвердити скандальний законопроєкт.
Читайте також: Росія вичерпала ресурс дестабілізації ситуації в Грузії, — Шашкін
Нагадаємо, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала правлячу партію “Грузинська мрія” відкликати закон. Вона запропонувала відкласти дату його набуття чинності до 1 листопада, оскільки в жовтні відбудуться парламентські вибори.