Україна 2024 року збільшить фінансування протезування українських громадян на півтора мільярда — до 4,2 млрд гривень. Про це заявили в Міністерстві соціальної політики України. Йдеться як про військових, так і про цивільних, які отримали поранення через обстріли російської армії, повідомляє FREEДОМ.
“Ще 4 місяці тому, я міг тільки мріяти про те, що буду ходити. Тепер я можу бігати”, — так командир взводу вогневої підтримки 49-го окремого стрілецького батальйону “Карпатська Січ” Сухопутних військ ЗСУ Олександр Будько написав у соцмережі.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну він добровольцем пішов захищати свою країну. У травні 2022 року під час боїв у Харківській області Олександр дістав важке поранення. Після лікування в Україні — протезування у США та реабілітація. Тепер Олександр ходить й навіть бігає на протезах.
“Там (у США) я отримав тільки протезування, реабілітацію повністю проходив в Україні. На моменті мого лікування ще, коли я не мав протезів, до мене звернувся фонд із пропозицією допомогти. І на той момент я вже зрозумів, що буду протезуватися в Україні”, — розповів Будько.
У 2023 році Олександр взяв участь в “Іграх нескорених” у США.
“У момент підготовки до “Ігор нескорених” я зрозумів, що мені потрібні спортивні протези… Я сам звернувся по допомогу і десь через місяць був у Сполучених Штатах. Якщо говорити про протези, я майже не відчуваю якогось дискомфорту і єдине, якщо якась кількість сходинок, то стає складніше”, — зазначив Будько.
Протезування в Україні для військових і цивільних, які постраждали від наслідків обстрілів російської армії, безкоштовне. Вартість кожного протеза визначається індивідуально: все залежить від характеру поранень і потреби людини. За словами міністра соціальної політики України Оксани Жолнович, ціна може доходити до 2 млн гривень.
Розробляє держава й різні реабілітаційні програми для військових, які отримали поранення. Перехід від військової служби до цивільної не має стати подоланням смуги перешкод, впевнені в Міністерстві у справах ветеранів України.
“Найголовніша мета полягає в тому, щоб військовослужбовець з моменту отримання поранення не опинявся сам на сам, вирішуючи самостійно свої проблеми. У Центрах надання адміністративних послуг ми готуємо спеціалістів, які зможуть прийняти документи та надалі проконтролювати надання всіх послуг, передбачених законом, і всіх виплат, в одному місці”, — сказав директор Департаменту соціального захисту Міністерства у справах ветеранів України Руслан Приходько.
Подати документи для безоплатного протезування за державною програмою можна через звернення до соцпрацівника в медзакладі, а онлайн — в електронному кабінеті. Або можна звернутися до органів соціального захисту населення. В Україні не вистачає висококваліфікованих техніків – протезистів, кажуть у Міністерстві у справах ветеранів. Тож тепер на навчання та підвищення кваліфікації їх відправляють до Німеччини.
“У мене стопа. Це найдорожча стопа з тих, що роблять у Сполучених Штатах. Вона коштує, здається, 7 тис. доларів. Це без знижок. Протезист для ампутанта — це друг на все життя. Протягом усього життя в тебе щось буде змінюватися. Тому що протез — це фактично ортопедичний виріб, це взуття”, — розповів оператор безпілотних літальних апаратів 12-ї бригади спеціального призначення НГУ “Азов” Влад Жаворонок.
В Україні планують розробити додаток, у якому буде база фахівців і центрів допомоги з реабілітації військових.
Читайте також: Мама загиблого легендарного пілота допомагає українським військовим відновлюватися після поранень (ВІДЕО)