Визнання громадян “іноземними агентами” в РФ — це процес, ініційований владою з метою маркувати людей, яких потенційно ця влада сприймає для себе небезпечними. Про це сьогодні, 3 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський адвокат, правозахисник Микола Полозов.
“І в цьому сенсі цей інструмент — це не просто маркер, але й інструмент тиску. Тому що це штрафи, якщо не подавати вчасно якісь звіти до Мін’юсту, це певні обмеження в правах. Уже лунають розмови про те, що “давайте ми будемо “іноагентів” позбавляти громадянства або забирати в них майно”. Тому в цьому сенсі це такий інструмент не кримінального правозастосування. Але водночас дуже сильно обмежує можливості та реалізацію прав”, — сказав він.
Також адвокат прокоментував інформацію, що в листопаді 2023 року, в чергову п’ятницю, коли були представлені списки “іноагентів”, у цьому списку був 19-річний Марат Нікандров, звичайний громадянин РФ. Його визнали “іноагентом” після того, як він сам “по приколу” (за його словами) заповнив на себе форму на сайті Мін’юсту. Щойно його прізвище опинилося в списку “іноагентів”, йому принесли лист із військкомату з вимогою з’явитися й обговорити його подальше майбутнє.
“Щодо цієї молодої людини, то знову-таки в Росії влада — це та сама горезвісна “трансформаторна будка”, на якій знак із черепом і перехрещеними кістками, і написом: “Не влазь — уб’є!”. Ось він поліз, вочевидь, із жарту. Власне, зараз він платиться за цю необачність. Тому що засмоктати в цей механізм придушення з боку держави може людину дуже легко, а далі це перероблення, як свого часу писали і Шаламов, і Солженіцин, у горезвісний табірний пил”, — висловив думку Полозов.
Читайте також: Кремль не має потреби в проведенні репресій сталінського масштабу, форма ГУЛАГу змінюється, — російський адвокат
Нагадаємо, журналісти “Вёрстки” підрахували, що 2023 року Міністерство юстиції РФ визнало “небажаними” пів сотні громадських організацій. Це вдвічі більше, ніж 2022 року. Загалом “небажаними” в Росії вважають щонайменше 122 організації. Активно Кремль поповнює і списки так званих “іноагентів”. Влада прагне взяти під повний контроль усі сфери життя російських громадян.