Визнання дій армії РФ в Україні геноцидом — політичний та юридичний аспекти пояснила експертка (ВІДЕО)

Місце масового поховання в Ізюмі. Фото: Facebook/Володимир Зеленський

Визнання дій Кремля геноцидом української нації можна умовно поділити на політичне та юридичне. Друге, зокрема, важливе для залучення механізмів компенсації жертвам геноциду. Про це в ефірі марафону FREEДОМ сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

На політичному рівні визнати дії РФ геноцидом можуть національні парламенти, проголосувавши відповідні декларації. Цей процес уже триває.

“Ми зараз маємо декларації й від країн Балтії, і від Польщі, від Канади, від Сполучених Штатів Америки та багатьох інших країн, які, зокрема, приєдналися до розслідування в межах Міжнародного кримінального суду, які використовуються зараз механізмом універсальної юрисдикції для того, щоб, зокрема, розслідувати й злочини геноциду. Це політичне визнання, визнання на рівні парламенту”, — коментує Рашевська.

Вона наголосила, що Міжнародний кримінальний суд є основною інстанцією, щоб покарати за злочин геноциду керівників Російської Федерації, а також старших офіцерів та інше командування. Якщо ж говорити про відповідальність Росії як держави за злочини геноциду, то основною інстанцією тут є Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй. До того ж, за словами Рашевської, він сам може ініціювати розгляд цього питання.

Крім того, експертка закликає не забувати й про національні суди, які можуть використати механізм універсальної юрисдикції. Ідеться про можливість держав залучати до кримінальної відповідальності та покарання індивідів безвідносно місця скоєння злочину чи громадянства обвинуваченого або потерпілого, коли йдеться про злочини, які посягають на світовий громадський порядок, спричиняючи порушення імперативних норм міжнародного права.

“Він може бути використаний і для того, щоб на рівні іноземних судів отримати рішення щодо винних осіб щодо злочинів геноциду. Це дуже важливо, тому що такі рішення можуть лягти в основу для того, щоб жертви злочину геноциду змогли отримати компенсацію”, — зазначає Катерина Рашевська.

Читайте також: Розвідка, полонені, колаборанти: способи збирання доказів у воєнних злочинах у Харківській області назвала прокуратура

Прямий ефір