“Визначальні тристоронні відносини на XXI століття”: подробиці першого саміту лідерів США, Японії та Південної Кореї (ВІДЕО)

Конгрес США. Фото: ukrinform.ua

У США вперше відбувається тристоронній саміт лідерів Сполучених Штатів Америки, Японії та Південної Кореї. Президент США Джо Байден, президент Південної Кореї Юн Сок Йоль та прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда обговорюють загрози з боку Китаю та Північної Кореї. Експерти називають саміт явною ознакою покращення відносин між Токіо та Сеулом. А координатор Білого дому з питань Індо-Тихоокеанського регіону Курт Кемпбелл заявив, що ця зустріч означає створення “визначальних тристоронніх відносин на XXI століття”, передає FREEДОМ.

У Білому домі повідомили, що Сполучені Штати мають намір зміцнити стратегічну співпрацю з Японією та Південною Кореєю у сфері безпеки. Тристоронній союз Вашингтон розглядають як блок, який має забезпечити стабільність в Індо-Тихоокеанському регіоні на тлі активності Китаю поблизу Тайваню та розробок Північної Кореї зброї масового знищення.

“Ніхто не хоче бачити конфлікт через Тайвань у Тайванській протоці. І немає жодних причин, щоб до цього дійшло. Відверто кажучи, в американській політиці немає жодних змін… Ми приділяємо багато уваги відновленню та активізації альянсів та партнерств з метою стримування конфлікту у регіоні. І йдеться не лише про Індо-Тихоокеанський регіон”, — зазначив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

На саміті у Вашингтоні лідери трьох країн мають намір узгодити проведення щорічних зустрічей на найвищому рівні для зміцнення співпраці у галузі регіональної безпеки, а також щорічних військових навчань.

За словами Держсекретаря США Ентоні Блінкена, Вашингтон, Токіо та Сеул мають намір обмінюватися даними про пуски ракет Північною Кореєю “в режимі реального часу”. І, таким чином, підвищити здатність кожної країни виявляти та оцінювати загрози.

“В умовах, коли міжнародні норми, побудовані на свободі та відкритості, похитнулися, наші відносини зі США та Південною Кореєю перебувають на найвищому рівні”, — заявив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда.

Організувати саміт лідерів США, Японії та Південної Кореї ще рік тому було б вкрай проблематично. Однією з причин є давні суперечки країн Північно-Східної Азії про військове минуле. Наприклад, у травні 2022 року відносини Токіо та Сеула перебували на нижчій точці через вимоги Південної Кореї компенсацій за використання Японією примусової праці під час колоніального панування на Корейському півострові (1910-1945 рр.). Після того, як Юн Сок Йоль став президентом Південної Кореї, відносини між країнами потеплішали.

“Корея та Японія сьогодні є партнерами, які розділяють загальнолюдські цінності та переслідують спільні інтереси… Значення тристоронньої співпраці Південної Кореї, США, Японії у сфері безпеки на Корейському півострові та у регіоні дедалі більше зростає. Для того, щоб докорінно блокувати ядерні та ракетні загрози Північній Кореї, ми маємо тісно співпрацювати у сфері розвідки”, — наголосив президент Південної Кореї Юн Сок Йоль.

У липні 2023 року США та Південна Корея провели перше засідання Консультативної групи з ядерної енергії, а у квітні лідери двох країн погодили план протидії ядерній загрозі КНДР.

“Ми працюватимемо разом з міжнародною спільнотою, щоб змусити північнокорейський режим припинити просування своїх ядерних і ракетних програм і стати на шлях діалогу та співпраці”, — заявив президент Південної Кореї Юн Сок Йоль.

Як зазначають експерти, повномасштабне вторгнення Росії в Україну, а також загрози з боку Китаю та Північної Кореї підштовхнули багато країн об’єднуватись в альянси. Пріоритетом цих об’єднань стала безпека.

Читайте також: Пекін погрожує Вашингтону: що відбувається у тихоокеанському регіоні

Раніше повідомлялося, що Вашингтон активізував зусилля зі зміцнення альянсів в Азії. У квітні Південна Корея, Японія і США провели спільні військові навчання в Японському морі, а на початку червня країни уклали угоду про обмін інформацією про ракетні запуски Північної Кореї в режимі реального часу.

Читайте також: США та Японія спільно розроблятимуть перехоплювачі гіперзвукових ракет — подробиці

Прямий ефір