13 грудня в Парижі — великий український день. Розпочався він із міжнародної конференції “Солідарність з українським народом”, а в другій половині дня відбулася двостороння французько-українська конференція з відновлення України, інформує FREEДОМ.
З ранку в французькому МЗС гостей конференції “Солідарність з українським народом” зустрічає міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна. Серед них — міністри, банкіри та чиновники.
Прибув і заступник міністра енергетики США Девід Турок. Він зазначив, що союзники працюють злагоджено в підтримці Україні, а самі американці готують новий пакет допомоги на близько 11 млрд дол.
“Дуже важливо працювати разом. Ми всі маємо свої переваги, які можемо використати для допомоги Україні. А потреби України не тільки термінові, але коли ми говоримо про відновлення — настільки величезні, що дуже багато можливостей для кожного з нас для допомоги”, — сказав Девід Турк.
Президент Франції Еммануель Макрон особисто зустрічає першу леді України Олену Зеленську та прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Лідер Франції висловлює повну підтримку Україні. Але на запитання про ефективність своїх дзвінків президенту Росії Володимиру Путіну воліє не відповідати.
У своїй промові на конференції Олена Зеленська пояснює ситуацію в Україні на простих прикладах.
“Чи можете ви уявити собі половину Франції, позбавлену електрики на 30 або більше годин? І хоч весь масштаб цієї війни не можна вмістити у відчуттях однієї людини, все-таки можна сказати, завдяки чому Україна стоїть попри все. Ми всі змогли стати більшими, ніж були до цієї війни”, — сказала перша леді України.
Також більшими стали і союзники України, які акцентували, що будуть і далі її підтримувати.
“Усі мобілізуються для того, щоб довести своє бажання бути солідарними з Україною, бути пліч-о-пліч із народом України. І щоб Україна боролася за свій суверенітет. А це не тільки боротьба за Україну, це боротьба за міжнародну демократію, за нашу стабільність”, — зазначив президент Франції Еммануель Макрон.
Президент України Володимир Зеленський звернувся до присутніх в онлайн форматі. Пріоритетні напрямки для допомоги вже обрано.
“Перше — ми потребуємо кількох категорій обладнання. Це трансформатори, обладнання для відновлення високовольтних ліній, газотурбінні та газопоршневі енергоблоки. Друге — щонайменше, до завершення цього опалювального сезону в Україні ми потребуємо аварійної підтримки з боку європейської енергосистеми, тобто поставок електроенергії з країн Євросоюзу в Україну. Третє — за аналогією зі спостережними місіями МАГАТЕ, які домовлено спрямувати на всі атомні станції України, ми закликаємо Євросоюз спрямувати спеціальні місії на об’єкти критичної та енергетичної інфраструктури”, — перелічив Володимир Зеленський.
“Четверте — через руйнування терористами електростанцій ми змушені використовувати більше газу цієї зими, ніж передбачалося. І як наслідок, ми потребуємо підтримки для закупівлі близько 2 млрд кубометрів газу. П’яте — іншим практичним результатом цієї конференції могла б стати домовленість про фінансування проєкту із закупівлі LED-ламп для України. Це може комусь здаватися не дуже суттєвим, але 50 млн таких ламп дадуть змогу заощадити близько 1 гігавата електрики. І шосте — нам потрібен спеціальний постійний механізм координації зусиль — Паризький механізм, який дасть змогу давати своєчасні та ефективні відповіді на кожен виклик російського енерготерору”, — додав український лідер.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн захоплена стійкістю українців і вже готова допомагати. Буквально кілька днів тому Єврокомісія погодила допомогу Україні на наступний рік у розмірі 18 млрд євро і готова йти далі.
“Ми бачимо, як Росія навмисно цілиться в цивільну інфраструктуру, намагаючись паралізувати Україну на початку зими. Гадаю, що тактика росіян дуже зрозуміла. Вони хочуть придушити ваш опір, але Росія сильно прорахувалася. І тепер вони хочуть зломити ваш дух, але Росія програє, тому що український дух залишається нескореним і незломленим”, — заявила глава Урсула фон дер Ляєн.
Вона повідомила, що Єврокомісія готова мобілізувати близько 40 млн євро, цей внесок покриватиме 30 млн LED-ламп, “тому що в цей час буквально страждань і темряви дуже важливо принести світло в Україну”.
На підсумковому брифінгу прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підбиває підсумки конференції.
“Наш загальний результат — це близько 500 млн дол. нових грантових коштів, про які домовилися на цій конференції. І ще близько 500 млн дол. товарів, робіт, послуг, додаткових кредитів для підтримки підприємств державного сектору України”, — повідомив Шмигаль.
Також прем’єр нагадав, що вина за атаки на Україну лежить не тільки на Росії.
“Сотні дронів, десятки, можливо, сотні життів за ці останні 1,5 місяця. Ми розглядаємо це як співучасть у терорі з боку Ірану. Співучасть у воєнних злочинах, які здійснює Росія. За нашими даними, іранські інструктори навчають росіян, як вбивати цими дронами. Ба більше, вони допомагають і особисто керують цими дронами з території Криму”, — розповів Денис Шмигаль.
Друга частина українського дня відбулася вже у двосторонньому форматі в будівлі Міністерства економіки та фінансів Франції. І результати цієї зустрічі теж позитивні для України. Як перелічив прем’єр Шмигаль, за результатами форуму Україна має серію конкретних домовленостей, а саме підписано:
- міжурядову угоду щодо постачання рейок компанії Saarstahl;
- довгострокова дорожня карта щодо започаткування програми підтримки цифрової галузі України;
- договір гарантій між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) за проєктом екстреного відновлення мережі енергопостачання “Укренерго” обсягом 300 млн євро;
- двостороння угода між Францією та ЄБРР про надання екстреної фінансової допомоги на суму 100 млн євро;
- меморандум між “Укравтодором” і компанією Matiere про постачання мостів для потреб “Укравтодору” за підтримки казначейства Франції.
Загалом ідеться про суму майже в 500 млн євро. Міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер наголосив, що за Україну стоїть весь Європейський Союз, і все, що було зруйновано, неодмінно буде відновлено.
Те, що сталося 13 грудня, безпрецедентно в історії відносин між Україною та Францією. І попри те, що російська пропаганда постійно твердить про втрату інтересу до України з боку Заходу, ухвалені в Парижі рішення свідчать про зворотне.
Читайте також: Невідкладна підтримка з настанням зими — як світ допомагає Україні чинити опір російському терору
Як повідомлялося раніше, 13 грудня в Парижі відбулася міжнародна конференція “Солідарність з українським народом”. У ній взяли участь представники 48 країн і 26 міжнародних організацій. Основна мета зустрічі — надання українському народу невідкладної підтримки з настанням зими.