17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги (Нідерланди) виніс вирок винним у катастрофі пасажирського літака “Боїнг” “Малайзійських авіаліній”, який у липні 2014 року був збитий у небі над окупованим Донбасом.
Таким чином, з моменту аварії було прийнято перше судове рішення стосовно осіб, які безпосередньо причетні до загибелі пасажирів малайзійського авіалайнера.
Авіакатастрофа над Донбасом та судовий процес
Літак Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий 17 липня 2014 року в небі над окупованою територією Донецької області російською ракетою класу “земля-повітря” із зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) “Бук”. На борту лайнера перебували 283 пасажири, у тому числі 80 дітей і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.
Україна передала повноваження щодо проведення розслідування авіакатастрофи Нідерландам. Згодом вони були покладені на Раду з безпеки Нідерландів (DSB) та міжнародну Об’єднану слідчу групу (Joint Investigation Team, JIT).
19 червня 2019 року слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового використання ЗРК “Бук”:
- колишній офіцер Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації, колишній “міністр оборони” так званої “ДНР”, громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков);
- полковник Головного розвідувального управління (ГРУ) Генштабу Збройних сил РФ, голова “ГРУ ДНР”, громадянин РФ Сергій Дубинський (Похмурий);
- підполковник ГРУ, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза);
- командир розвідувального батальйону 2-го відділу “ГРУ ДНР”, громадянин України Леонід Харченко (Крот).
Суд у справі про катастрофу “Боїнга” проходив у Нідерландах, оскільки більшість загиблих пасажирів рейсу МН17 були громадянами цієї країни. Сам судовий процес розпочався у березні 2020 року.
Слуги Феміди вирішили, що авіалайнер було збито ракетою, запущеною із ЗРК “Бук”в районі смт Первомайське, тобто з території, підконтрольної бойовикам так званої “Донецької народної республіки” (“ДНР”).
“Суд вивчив фотографії з Тореза, заяви свідка, супутникові знімки, перехоплені розмови, фото і відео, а також висновки експертів з уламків, вилучених з тіл загиблих і літаку — це все свідчить, що МН17 справді був збитий ракетою з “Бука”, — заявив головуючий суддя Хендрік Стейнгаус.
Згідно з висновками суду, ЗРК “Бук”, з якого було збито Boeing 777, належав 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони Збройних сил РФ, дислокованій у Курську. Його доставили з Росії в Україну, а після авіакатастрофи вивезли назад.
“Суд вважає, що Росія мала контроль над “ДНР” з низки причин. Низка лідерів так званої “ДНР” мали російське громадянство і деякі з них мали військовий досвід, пов’язаний з Росією. Деякі лідери мали досить близькі зв’язки з керівництвом РФ”, — зазначив суддя.
У зв’язку з цим щодо чотирьох підозрюваних, яких називали причетними до транспортування та бойового застосування ЗРК “Бук”, прокуратура Нідерландів вимагала довічне ув’язнення.
Винними у катастрофі малайзійського “Боїнга” Окружний суд Гааги визнав двох громадян Росії Ігоря Гіркіна та Сергія Дубинського, а також громадянина України Леоніда Харченка.
За рішенням суду, Гіркіна, Дубинського та Харченко заочно засуджено до довічного позбавлення волі. Ще одного фігуранта справи — громадянина РФ Олега Пулатова (Гюрза) — визнано невинним.
“Суд затвердив довічне ув’язнення щодо Харченка, Дубинського та Гіркіна і наказує взяти їх під варту. Суд визнає Пулатова невинним”, — оголосив Хендрік Стейнгаюс.
Крім того, суд оцінив загальну суму компенсації родичам жертв аварії MH17 більш ніж у 16 млн євро.
При цьому у загальній слідчій групі у справі МН17 заявили, що на початку 2023 року можуть бути оголошені нові підозрювані та результати розслідування.
“Розслідування триває. Ми маємо визначити, хто був у “Буку”, і хто дозволив привезти цю установку на схід України. Ми очікуємо, що вже на початку наступного року ми зможемо оголосити результати цього розслідування щодо нових можливих підозрюваних”, — зазначила керівник слідчої. групи Дігна ван Бутцелар.
Читайте також: Родичі жертв катастрофи МН17 хочуть почути правду про роль Росії у трагедії
Реакція на рішення суду в Україні, світі та Росії
Президент України Володимир Зеленський позитивно оцінив рішення Окружного суду Гааги. За словами глави держави, винні обов’язково будуть покарані за цей злочин.
“Дуже важливе рішення сьогодні ухвалено в Нідерландах. Є перший вирок убивцям, які знищили малайзійський “Боїнг” у небі над Донбасом у 2014 році. Три людини отримали довічний термін. І обов’язково настане день, коли вони почнуть відбувати покарання. Але це рішення не просто про трьох вбивць. Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти були встановлені, зараз засуджено виконавців і забезпечено основу, щоб засудити винних і вищого рівня. породило решту, здійснену рашистами з 2014 року”, — заявив Зеленський у своєму відеозверненні.
Президент додав, що Україна зараз має всі можливості для забезпечення виконання всіх міжнародних судових рішень.
“Кожен російський воєнний злочин, кожен їхній терористичний удар отримає свою юридичну відповідь. Сьогоднішнє рішення в Гаазі це доводить”, — наголосив Володимир Зеленський.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте також визнав важливість судового рішення щодо досягнення справедливості у справі про катастрофу малайзійського “Боїнга”.
“Вироку у справі MH17 чекали давно. Добре, що цієї точки тепер досягнуто. Це ще один крок у пошуках істини й справедливості для жертв і близьких. Але це також ще один важкий і тривожний день для багатьох сімей і друзів 298 людей, які загинули в той жахливий день, 17 липня 2014 р. І хоч би яким важливим був цей вердикт, це не кінець.Усі сторони мають право на апеляцію, тому рішення ще не є остаточним, але сьогодні було зроблено важливий крок, і, сподіваюся, це відчувають і родичі. жертв”, — сказав Рютте.
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України повідомили, що рішення суду в Нідерландах стало можливим завдяки тривалій та копіткій роботі десятків слідчих та прокурорів міжнародної спільної слідчої групи, активною учасницею якої є Україна.
“Оголошені вироки також свідчать, що на лаві підсудних зрештою виявляться і ті, хто приймав рішення і віддавав наказ про знищення пасажирського лайнера. Покарання цих людей обов’язково відбудеться. Крім індивідуальної відповідальності, невідворотну відповідальність за збиття МН17 понесе і РФ як держава. Передача злочинцям ЗРК “Бук” є очевидним порушенням міжнародного права, зокрема, Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму. Транспортування смертоносної зброї на територію України є одним із ключових доказів за позовом України до РФ, який наразі розглядається Міжнародним судом ООН”, — йдеться у повідомленні МЗС.
Як заявив речник МЗС Польщі Лукаш Ясіна, вирок суду в Гаазі винуватцям загибелі пасажирів малайзійського “Боїнга” — це сигнал Путіну та його оточенню, що військові злочинці чекатимуть на своє покарання.
“Це сигнал для Путіна та йому подібних, що Захід змінює свій підхід, і засуджує злочинців до ув’язнення. Гаазький суд показав: покарання за смерть людей в авіакатастрофі не може бути меншим, ніж за звичайне вбивство”, — сказав Ясіна.
У свою чергу, у МЗС РФ рішення Окружного суду в Гаазі назвали “політичним замовленням”.
“Як хід, так і підсумки розгляду свідчать про те, що в його основі лежало політичне замовлення на підкріплення версії про причетність Росії до трагедії, що просувається Гаагою і її соратниками по Спільній слідчій групі. Попри те, що наша країна не є стороною даного процесу, голландська прокуратура всіляко намагалася представити справу інакше. Суду ж було відведено роль статиста, завданням якого було підганяння відповідної доказової бази під обвинувальний вирок і нехтування фактами, що суперечать йому”, — йдеться в заяві на сайті російського дипломатичного відомства.
Як передає “Інтерфакс” із посиланням на свої джерела в правоохоронних органах, Ігор Гіркін та Сергій Дубинський, засуджені гаазьким судом до довічного ув’язнення, не будуть видані до Нідерландів.
“Конституція РФ встановлює пряму заборону на видачу громадян Росії іноземним державам. Саме тому ні одного, ні другого засудженого не буде видано”, — цитує агентство слова свого співрозмовника.
В агентстві додали, що російська влада не визнає рішення Окружного суду Гааги, оскільки російська сторона була усунена від розслідування.
Суд у Гаазі в огляді експертів
Наскільки реалістично притягнути до відповідальності всіх винних авіакатастрофі над Донбасом у 2014 році? Яке значення має рішення Окружного суду Гааги для європейської та світової юриспруденції? Як вирок щодо винних у загибелі малайзійського “Боїнга” може вплинути на визнання Росії державою-терористом? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- адвокат Юрій Білоус;
- генеральний директор агенції “Інтерфакс-Україна” Олександр Мартиненко;
- аналітик Стокгольмського центру дослідження Східної Європи із Німеччини Андреас Умланд;
- юрист, правозахисник Тетяна Іванова.
Юрій Білоус: Хтось із цього “Бука” стріляв, хтось віддавав команди із Москви, тому треба зупиняти всю цю команду
— Найголовніше — це рішення міжнародного кримінального суду ООН, це не рішення міжнародного кримінального суду в Гаазі. Це рішення нідерландського Окружного суду міста Гааги.
Тобто це не міжнародний кримінальний суд Гааги, який судить з індивідуальних злочинів. Це суд усередині Нідерландів умовний. Окружний суд ми також маємо: Печерський суд, Голосіївський суд, різні суди. Тобто, це суд усередині країни Нідерланди.
Суд у Нідерландах зафіксував, що Росія з середини травня мала контроль над угрупованням так званої “Донецької народної республіки”. Суд у Гаазі зафіксував, що “Бук” був завезений з території Російської Федерації, що постріл був зроблений з конкретного поля, з саме цього “Бука”, і широкий перелік доказів підтвердив це.
І що літак було знищено саме тому, що було зроблено постріл з “Бука”, який було завезено з РФ. Цьому підтвердження є і номер “Бука”, і супутникові знімання, і численні докази, які були покладені в основу вироку.
Ті факти, які суд зафіксував у вироку, є дуже важливими. Росія тримала контроль над цим угрупованням, “ДНР” контролювала те місце і те поле, над яким, звідки було зроблено постріл з “Бука”, і сам цей “Бук” був привезений з Росії, а потім був вивезений до Росії.
І тому, що “Бук” — це серйозна зброя, для її використання потрібні серйозні знання та серйозна підготовка, яку проводили конкретні люди. За його транспортування відповідали конкретні люди, яким ухвалено вирок.
Дубинський, одному з яких дали довічне ув’язнення, був ініціатором того, що відбувалося далі. Друга людина відповідала за транспортування “Бука” до конкретного місця пострілу і діяла в тісній зв’язці з Дубинським. А сам Гіркін відповідав за оперативне командування, хоч це суд, можна сказати, не встановив.
По Гіркіну немає прямих доказів, що він дав команду стріляти в літак, але здійснював оперативне командування тієї території.
У той момент він брав участь у тому, щоб цей “Бук” якнайшвидше залишив ту територію, місце удару. І не менш важливим є те, що до цього під його керівництвом вже збивалися і гелікоптери, і літаки.
Тому вирок добрий, це початок, треба працювати далі. Хтось із цього “Бука” стріляв, хтось віддавав команди з Москви, тож треба зупиняти всю цю команду та займатися ними. Все одно ми наздоженемо зрештою.
Мартиненко: Всім, хто зараз скоює військові злочини, треба прочитати сьогоднішній вирок
— Вирок суду в Гаазі важливий як доказ того, що європейська юридична система та світова система в будь-якому разі знайде людину, яка заслуговує на покарання. І в цьому сенсі це важливо для учасників, у тому числі й нинішніх подій, у тому числі й для тих, хто цю війну розпалював.
Це означає, що пройдуть роки, не один, не два мине, може, п’ять, може, вісім, може, десять, але вирок все одно буде. Оце, власне, сигнал, якщо прив’язувати до сьогоднішнього життя.
Зрозуміло, що після цієї трагедії жертв було багато, дуже багато. І, на жаль, вони ще будуть. Зрозуміло, що емоційний удар, усі ці емоції вже трохи затихли. Тепер це історія для нас. Для родичів – ні, це справедливе покарання. А для світу це вже справді, було колись давно.
Усім, хто зараз скоює воєнні злочини, треба уважно прочитати все, що сьогодні написано у вироку, і зрозуміти, що минули роки, а може, й десятиліття. Але все одно, у будь-якому разі, якщо запустилася ця юридична система, вона зрештою і знайде і доведе, і покарає.
Андреас Умланд: У Гаазькому суді має стояти сам Путін
— Я маю трохи дисидентську думку про те, що люди, яких там зараз судять, це не зовсім ті люди. І Гіркін, і ось ті сторонні, загалом люди, які несуть якусь частку відповідальності за те, що трапилося, але які не несуть пряму відповідальність.
Ну вони навіть не виконавці, вони просто супроводжували це все. Вони зробили запит на цю зброю.
А зброя — це таки зброя російської армії, це не зброя сепаратистів чи Гіркіна. І наказ про це тільки міг видати російський офіцер, підпорядкований російському генеральному штабу, який, у свою чергу, підпорядкований Путіну.
Тобто насправді в цьому суді мають стояти й бути засудженими російські солдати, російські офіцери, генерали й, зрештою, сам Путін.
Тетяна Іванова: Рішення Гаазького суду буде ще одним доказом у трибуналі над Росією за війну в Україні
— Я дуже сподіваюся і навіть вірю, що таки трибунал над Російською Федерацією буде. А за наслідками війни в Україні, я думаю, що це буде великий світовий процес.
Мені дуже теж хотілося б, щоб у цьому суді, в Гаазі, крім виконавців на лаві підсудних сиділи й замовники. Ми розуміємо, що зараз на лаві підсудних сиділи лише виконавці. Але водночас ми розуміємо, що замовники не можуть бути зараз на лаві підсудних у Гаазі.
Тому що ми не можемо домогтися зараз навіть, щоб її було створено для РФ, яка розв’язала війну в Україні, не кажучи вже про те, що було збито лише один “Боїнг”.
Тому я чекаю, що це станеться, але це станеться вже зовсім в іншому суді, коли судитимуть Росію за війну, яка була розв’язана в Україні. І в цьому ж суді тоді її судитимуть як замовника цього самого злочину. І я думаю, що рішення Гаазького суду буде ще одним доказом у цьому великому трибуналі, який буде про війну в Україні.
Читайте також: Україна залишається непохитною в намірі домогтися правди та справедливості за збитий рейс МН17 – МЗС про 8-у річницю трагедії