Вирок можуть винести будь-кому, а привід завжди знайдеться: нові приклади репресій у Росії

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Петербурзькій активістці Ользі Смирновій звинувачення запросило сім років колонії через антивоєнні повідомлення в соцмережах. Її звинувачують у поширенні “фейків” про російську армію. А жителя Кубані Андрія Коваленка вже засудили до п’яти років колонії у справі про фінансування ФБК. Інформація про нові репресії путінського режиму оновлюється щодня, передає FREEДОМ.

Басманний суд Москви заочно засудив популярного російського автора антиутопій та пригодницьких романів Дмитра Глуховського до восьми років колонії загального режиму за кримінальною статтею про фейки. Приводом стало ось це повідомлення в соцмережі:

“Через війну з Україною Росія опиняється в ізоляції від західної цивілізації, від її технологій та культури, інформації та ринків, науки та фінансів. Це ще й війна проти всіх тих у Росії, хто хотів для нашої країни розвитку, хто хотів їй стати нормальною державою в єдиному сучасному світі, хто плекав якісь мрії про майбутнє. Насамперед проти молодих. Їх замикають у путінському лихолітті”, — написав Дмитро Глуховський у Telegram.

Ленінський районний суд Єкатеринбурга оштрафував місцеве товариство “Меморіал” на 300 тисяч рублів через антивоєнне звернення. Приводом для адміністративної справи стала публікація “Не йдіть до армії”, розміщена на сайті відомства. Це вже другий штраф, призначений єкатеринбурзькому “Меморіалу” у справі про так звану дискредитацію російської армії.

За популярністю із цією статтею конкурують лише фейки про російську армію. На даний момент найбільший термін, призначений у справах про “фейки” — дев’ять років позбавлення волі. До такого терміну заочно було засуджено блогера Вероніку Білоцерківську, яка стала однією з перших обвинувачених за цією статтею.

Нещодавно Радянський районний суд Калінінградської області не відпустив 64-річного онкохворого, засудженого у справі про “фейки”, на похорон матері. Вирок Ігореві Баришнікову — 7,5 років колонії загального режиму винесли у червні через його пости в соцмережах про війну Росії проти України.

“Коли Ігоря судили, я ще у процесі сказала, що суд своїм вироком уб’є одразу двох. Ігор був єдиним опікуном своєї 97-річної мами. У неї була деменція, вона останнім часом практично завжди була в нестямі. Коли його засудили та відправили до СІЗО, мама весь час з ним розмовляла — у неї був непрацюючий телефон, і вона по ньому казала: “Ігоре, синочку, тобі погано?” Очевидно, материнське серце відчувало”, — розповідає адвокатка Марія Бонцлер.

За статтею про “держзраду” справи у РФ порушують щодня. Рік тому в законі з’явилося формулювання — перехід на бік противника. Людей заарештовують на виїзді із Росії, в аеропортах.

“Людина переходить кордон, вилітає кудись, у неї забирають телефон, змушують розблокувати. Умовляють. Силу не застосовують. Кажуть, відкрий телефон, інакше запізнишся на рейс. Людина відкриває телефон, а там знаходять якісь підписки на антивоєнні всілякі Telegram-канали. І це використовують як докази того, що людина хотіла виїхати”, — каже адвокат Іван Павлов.

Вирок можуть винести абсолютно будь-якій людині. А привід завжди знайдеться.

“Дискредитація”, “фейки” про збройні сили — це дві різні статті Кримінального кодексу. “Держзрада”, і є ще нова стаття, яка була ухвалена депутатами, — це конфіденційна співпраця з іноземцями, які є апріорі співробітниками іноземних спецслужб. Буквально кілька днів тому ухвалили новий закон, який криміналізує взаємодію з будь-якими міжнародними організаціями, які не зареєстровані на території РФ та не подали заяви до Мін’юсту”, — каже правозахисниця Анастасія Буракова.

За даними видання “Холод”, у 2023 році в Росії може бути порушено більше кримінальних справ про “держзраду”, ніж за попередні 20 років. Журналісти підрахували — лише з січня до липня 2023 року в Російській Федерації було порушено 82 справи за статтею про “державну зраду”. Торік таких було 20.

Читайте також: Як за Сталіна: у РФ порушують одну справу про держзраду на день (ВІДЕО)

Прямий ефір