Німецька прокуратура проводить розслідування через співпрацю німецького концерну Knauf із російською владою у відновленні зруйнованого Маріуполя, повідомляє Deutsche Welle. Про співпрацю з РФ стало відомо з розслідування німецьких журналістів. У результаті, після 30 років роботи на російському ринку компанія оголосила про повний вихід з Росії, інформує FREEДОМ.
Найбільший у світі німецький виробник будматеріалів компанія Knauf йде з російського ринку. Згідно з підрахунками видання Business Insider, компанія мала річний оборот розміром 1 млрд євро. Але все змінилося після розслідування німецьких журналістів про її співпрацю з країною-агресором і подальшими перевірками німецької прокуратури.
Керівництво компанії заявило, що передає весь бізнес у Росії під місцеве управління. Як стверджують експерти, вихід з російського ринку — непросте завдання для німецьких компаній.
“Російський уряд ухвалив закон, згідно з яким знижка на купівлю компанії, що продається, має становити близько 50%. Тому поспішний вихід або взагалі будь-який вихід завжди пов’язаний із ризиком експропріації”, — зазначає експерт із санкцій Віктор Вінклер.
Попри старання Москви запобігти виходу іноземних компаній зі свого ринку, їх у Росії стає дедалі менше. Водночас посилюється присутність компаній із так званих “дружніх країн”.
За інформацією видання The Moscow Times, виробники з Китаю мають намір продати в Росії понад мільйон автомобілів, тоді як державні “АвтоВАЗ” і “Москвич” — лише 500 і 300 тис. відповідно. Статистика показує, що Китай фактично захопив російський автомобільний ринок, що позначається на цінах його продукції.
“Середня ціна нового китайського автомобіля в Росії досягла 3 млн 60 тис. рублів. У перші три місяці подорожчання становило 9,3% рік до року, що перевищило офіційний рівень інфляції в 7,2%”, — з публікації видання The Moscow Times.
Але, як зазначають аналітики, Китай не тільки заповнює вакуум після виходу з російського ринку західних компаній. Частка КНР також величезна в російському експорті.
За даними російського Центробанку, юань становив третину від усієї російської виручки за 2023 рік. Як зазначають експерти, через величезний санкційний тиск Кремлю доводиться вдаватися до використання так званого тіньового флоту — системи танкерів, які перевозять підсанкційну російську нафту.
“Експорт Росії в основному концентрується навколо нафти — сирої нафти. Відповідно, Росія відправляє або трубопроводами це до Китаю, або танкерами — це до Китаю і в основному до Індії. Індія ключовий покупець, також частина йде в бік Туреччини”, — зазначає економічний експерт Сергій Фурса.
Буквально воротами на шляху санкційних товарів з Європи до Росії стала Білорусь — найближчий союзник країни-агресора. На цю країну припадає приблизно третина від тіньового експорту в Росію — понад 10 млрд євро в 2022-2023 роках.
Так, у розслідуванні видання “Верстка” йдеться про підсанкційні європейські вантажівки, які в Росію ввозять десятки білоруських компаній. Країною походження фур вказані: Швеція, Бельгія, Нідерланди, Франція, Німеччина, Польща. Лише 2023 року з Білорусі до Росії привезли понад 600 тягачів на 60 млн доларів.
Читайте також: США закликають Китай припинити постачання в Росію товарів для військової промисловості — наслідки