У Туреччині 14 травня відбудуться президентські вибори. Європейські ЗМІ називають цей день вирішальним для чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана. Попри, нібито, масову підтримку виборців він, згідно з громадськими опитуваннями, вже не явний фаворит, повідомляє FREEДОМ.
Уперше за 20 років свого правління Ердоган стикається із серйозним викликом на виборах, адже протягом двох десятиліть він випереджав суперників уже в першому турі.
“Опозиція вже шукає виправдання своїй передбачуваній поразці на виборах. Вони намагаються спровокувати нас. Коли це не спрацювало, вони перейшли до образ”, — заявив Ердоган.
Головний конкурент чинного президента — 74-річний лідер опозиційної Республіканської народної партії Кемаль Киличдароглу. Він у політиці з 2002 року, його підтримує опозиційний альянс із шести партій. Серед його головних обіцянок — повернути парламентську форму правління, обмежити повноваження президента, знизити інфляцію до 10% протягом двох років, відновити взаємну довіру зі Сполученими Штатами.
“Одна людина керує всім. Усі повноваження законодавчої, судової та виконавчої влади зосереджені в руках однієї людини. Так, є прем’єр-міністр, є міністри — це проста формальність. Але ні прем’єр-міністр, ні міністри не мають власної волі. Коли вони ухвалюють рішення, всі вони дивляться на палац”, — сказав Кілічдароглу.
Висока інфляція та повільна реакція на руйнівні землетруси схилили симпатії виборців до нового кандидата.
“Інфляція в Туреччині є результатом серйозних помилок макрополітики. У результаті це стало головною перешкодою для популярності уряду, який успішно керував економікою протягом довгих років. Саме це має політичні наслідки. На відміну від попередніх років, це буде дуже складна боротьба для президента Ердогана, з політичного погляду”, — вважає турецький дипломат (1990-1996), голова Центру економічних і зовнішньополітичних досліджень Сінан Ульген.
За словами експертів, Ердоган користується великою базовою підтримкою з двох головних причин: становлення Туреччини як регіональної військової держави та економічний розвиток. Щоб отримати додаткову підтримку виборців, чинний президент зробив низку гучних заяв. Наприклад, у разі його обрання пообіцяв, що турецькі громадяни рік безкоштовно отримуватимуть газ.
“Для Ердогана важливо показати, що Туреччина за 20 років його перебування при владі перетворилася зі слабкої, залежної від Заходу агропромислової країни на регіональну супердержаву зі своїм ВПК, АЕС тощо. Що він її вивів у важковаговики світової політики”, — сказала старша наукова співробітниця Atlantic Council в Туреччині Євгенія Габер в інтерв’ю LIGA.net.
За словами посла Туреччини при НАТО у 2013-2018 роках Фатіха Джейлана, нинішній турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган на межі поразки на виборах. А ось у разі перемоги опозиції, ймовірно, Туреччина повернеться до більш “класичного” шляху в зовнішній політиці — покращаться відносини з НАТО і ЄС. Також він підкреслив, що Туреччина завжди підтримувала вступ України до НАТО.
“Такий новий курс поставив би відносини Туреччини із Заходом на більш здорову основу, але з підтримкою добросусідства в регіоні”, — сказав Джейлан в інтерв’ю турецьким ЗМІ.
За словами експертів, у разі перемоги Ердогана, зовнішня політика Туреччини продовжить балансувати між турецькими інтересами та інтересами Заходу і Росії. Обрання Киличдароглу, ймовірно, пом’якшить тон Туреччини щодо західних партнерів. Однак, навряд чи він пожертвує економічними та енергетичними відносинами Анкари з Москвою — тим паче, що торік обсяг двосторонньої торгівлі сягнув 70 млрд, підкреслюють експерти.
У міру наближення виборів, згідно з опитуваннями, Ердогана підтримують майже 44 % виборців, а Киличдароглу — понад 49 %. У разі, якщо жоден із кандидатів не набере більшість, переможець визначиться у другому турі, який відбудеться 28 травня.
Читайте також: Чи втримає владу Ердоган: президентські вибори в Туреччині обговорюємо з експертами
Нагадаємо, у Туреччині 14 травня відбудуться вибори президента і парламенту. За посаду глави держави борються два кандидати — чинний президент Реджеп Таїп Ердоган і глава об’єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу.