Заява про те, що Україна може застосувати “брудну бомбу”, 23 жовтня озвучив міністр оборони РФ Сергій Шойгу під час телефонних розмов з чотирма міністрами оборони країн НАТО — США, Великобританії, Франції та Туреччини. Він не навів жодних доказів своїх слів, зокрема не уточнив, де розробляють такий вибуховий пристрій. При цьому в Міноборони Росії повідомили, що привели в готовність сили та засоби, щоб нібито діяти в умовах радіоактивного зараження.
Експерти вважають таке твердження продовженням давньої інформаційної кампанії Росії. Адже Кремль, перш ніж скоїти новий злочин, дзеркально звинувачує в ньому Україну, особливо коли зазнає поразки на полі бою.
“Так звана “брудна бомба” — це звичайна боєголовка або снаряд, начинений радіоактивними речовинами, або промисловими, або медичними відходами з низьким рівнем радіації… Руйнівний ефект “брудної бомби” не більше, ніж у звичайної бомби, скинутої з літака або ракети. Однак наявність радіоактивних частинок призводить до слабкого, але широкого забруднення цілих районів, роблячи їх непридатними для проживання на довгі роки… Використання “брудної бомби”, як на мене, не лише безвідповідально, а й абсурдно. Адже залежно від того, де вона буде підірвана, від вибуху можуть постраждати власні війська”, — розповів військовий експерт Британського фонду “Наука та політика” (SWP) Вольфганг Ріхтер.
Офіційна позиція України
Президент України Володимир Зеленський спростував заяви Москви про підготовку Києвом провокацій з застосуванням так званої “брудної бомби”.
“Всі добре розуміють, хто є джерелом всього брудного, що тільки можна уявити у цій війні. Це Росія влаштувала шантаж радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС. Якщо Росія телефонує і каже, що Україна нібито щось готує, це означає одне — Росія все це вже підготувала”, — сказав глава держави.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що Україна є відданою стороною договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
“Брехня Росії про нібито плани України застосувати “брудну бомбу” — така ж абсурдна, як і небезпечна. По-перше, Україна є відданою стороною ДНЯЗ (Договору про нерозповсюдження ядерної зброї). У нас немає жодних брудних бомб, і ми не плануємо їх мати. По-друге, росіяни часто звинувачують інших у тому, що планують самі”, — написав Дмитро Кулеба у Twitter.
Глава української дипломатії також заявив, що Україна серйозно ставиться до погроз ядерних провокацій Москви, які звучали вже неодноразово. Тому він запросив моніторингові місії ООН та ОБСЄ, щоб ті перевірили та спростували неправдиві звинувачення Росії у нібито розробці українцями “брудної бомби”.
“У розмові з гендиректором Рафаелем Ґроссі я офіційно запросив МАГАТЕ негайно надіслати експертів на мирні об’єкти в Україні, які Росія брехливо описує як місця розробки “брудної бомби”. Він погодився. На відміну від Росії Україна була і залишається прозорою. Нам нема чого ховати”, — поінформував Кулеба у Twitter.
Позиція світової спільноти
Брехнею оголосили твердження Шойгу уряди Франції, Великобританії та Туреччини. Про це йдеться у спільній заяві міністерств закордонних справ трьох країн, опублікованій на сайті Держдепартаменту США.
Президент США Джо Байден окремо заявив, що використання Росією “брудної бомби” буде серйозною помилкою.
“Сьогодні я багато говорив про це. Дозвольте мені лише сказати, що Росія зробила б неймовірно серйозну помилку, якби застосувала тактичну ядерну зброю. Я поки не можу гарантувати вам, що це операція під фальшивим прапором. Ми не знаємо, але це була серйозна помилка”, — пояснив американський лідер.
НАТО та союзники також відкидають російську заяву про нібито підготовку “брудної бомби” Україною.
“Тепер Росія неправдиво стверджує, що Україна готується застосувати радіаційну “брудну бомбу” на своїй території. Союзники НАТО відкидають це відверто помилкове твердження. Росія часто звинувачує інших в тому, що вони мають намір зробити самі. Ми бачили цю модель раніше — від Сирії до України. Росія не повинна використовувати хибні приводи для подальшої ескалації, світ уважно спостерігає. Ядерна риторика президента Володимира Путіна небезпечна, безрозсудна та безвідповідальна. Будь-яке застосування ядерної зброї в Україні докорінно змінить характер конфлікту”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Тим часом в Росії продовжують поширювати історії про нібито плани Києва використати “брудну бомбу”. 26 жовтня про це заявив президент Росії Володимир Путін. Крім цього, Сергій Шойгу розповів про так звану “брудну бомбу” міністрам оборони Китаю та Індії.
Що таке “брудна бомба”, навіщо в РФ вигадали про неї фейк і що означає реакція світової спільноти на черговий шантаж Кремля — в огляді думок на телеканалі FREEДОМ.
Михайло Подоляк, антикризовий радник глави Офісу президента України
— По-перше, не лише Шойгу обдзвонював колег. Це саме робив начальник Генерального штабу РФ Герасимов. По-друге, міністр закордонних справ Росії Лавров почав говорити — ми звертатимемося до ООН для того, щоб у рамках Ради Безпеки порушувати якісь теми своїх інформаційних кампаній. І, нарешті, [прес-секретар президента РФ Дмитро] Пєсков — часто коментуючий дивним чином суб’єкт — теж говорить про те, що вони мають таку інформацію…
Це не просто істерика Шойгу, а чітко продумана інформаційна кампанія. Так, вона виглядає безглуздо і очевидно, що вона не містить у собі жодного фактажу. Але синхронізовані однотипні заяви та дії одразу цілої низки чиновників говорять про те, що це спроба Росії вкотре налякати громадську думку, особливо іноземну.
Якщо ми беремо, наприклад, ядерну тему. Вони тривалий час вибудовували, що щось може вибухнути, а потім провалилися з погляду загроз використання того чи іншого виду тактичної чи навіть стратегічної ядерної зброї. Їм зрозуміло сказали, що доктрину ядерного стримування ніхто не скасовував. Далі була спроба зайти в тему підриву дамби Каховського водосховища, яка виглядає загалом дуже дивно. І тепер ось ця синхронізована заява про “брудну бомбу”…
Після восьми місяців війни слухати Російську Федерацію, яка скрізь брехала, а тут раптом ні з того, ні з сього розповіла правдиву історію… Ні.
А тепер — як це виглядає насправді: Україна ефективно наступає, поступово видавлюючи Росію зі своєї території. І це продовжуватиметься, поки ми не закінчимо контрнаступ. Друга складова — Росія спробувала налякати Україну, вкотре обстрілюючи енергетичну інфраструктуру. Вони відкрито кажуть — ми хочемо вас заморозити, позбавивши опалення та електрики, щоб ви злякалися та погодилися віддати частину своєї території. Все це не працює. Україна ефективно розробляє військові операції, воює зброєю, і немає жодного сенсу використати будь-які страшні речі для того, щоб себе повністю обнулити та репутаційно дискредитувати.
Є чіткі заяви від наших партнерів, що все це фікція, фейк, абсолютно мізерний за своєю змістовною частиною. Нам треба просто повторювати це неодноразово.
Сергій Грабський, військовий експерт
— Паніка — єдине, що може бути найімовірнішою підставою для цих розмов. Росія намагається створити інформаційний шум для того, щоб певним чином сповільнити просування українських військ. Вони розуміють, що навряд чи вдасться їм утримати Херсон, тому вигадують різні приводи для того, щоб послабити негативний вплив цієї інформації…
Росіяни створюють такий кейс, за якого вимагатимуть від союзників України, щоб наша держава або погодилася на переговори, або припинила наступальні дії.
Якщо говорити про аспект створення такої бомби, Україна навіть технічно не має змоги її зробити. А Росія, як завжди, використовує це для звинувачення України в тому, що сама робитиме чи захоче зробити, щоб відвести від себе підозри. Як то кажуть, на злодії шапка горить.
Росія має технічну можливість це зробити на будь-якій території, де вона зараз знаходиться, аж до того, що навіть на території РФ. Згадаймо, що прихід Путіна до влади почався з таких самих вибухів-провокацій проти власного населення…
У цьому випадку вони можуть говорити про радіологічну бомбу, яка може бути застосована на херсонському напрямку. Тому що, як ми говорили, супротивник намагається затримати просування наших військ там, а також на інших ділянках фронту.
У ситуації, коли під контролем Росії знаходиться атомна станція, є ймовірність того, що інцидент на атомній станції вписуватиметься в рамки поняття “брудна бомба”.
Андрій Піонтковський, політичний діяч та публіцист
— Заява Шойгу викликала безпрецедентну в світовій дипломатії реакцію. Достатньо заяви трьох міністрів оборони, яким він зателефонував першими. Вони опублікували спільну заяву, яка у перекладі російською звучить приблизно так: нам тут дзвонив один мудак і ніс якусь хрєнь. Це абсолютна брехня. Більше того, ми підозрюємо, що росіяни самі збираються це зробити.
Не менш приємною для Шойгу та Путіна була реакція індійського міністра закордонних справ, який на своєму сайті попередив Шойгу, що будь-яке використання у конфлікті ядерної чи радіологічної зброї є злочином проти людяності.
Ядерне чи радіологічне — така форма дуже важлива — у дипломатів важливе кожне слово. Адже Шойгу звинувачував Україну у використанні радіологічної зброї… Це означає, що попередження індійського міністра стосується вже не України, а безпосередньо Шойгу. В результаті їхня кампанія про “брудну бомбу” обернулася проти них.
Але я думаю, вони від цього не засмутилися. Я абсолютно переконаний, що вся ця кампанія спрямована виключно на внутрішню аудиторію. По-перше, щоб підкріпити образ жахливих нацистських злочинців і цим виправдати будь-які злочини, які щодня скоюються проти України, а саме знищення інфраструктури, бомбардування міст.
А більш зловісний план, думаю, вони відклали собі як опцію. Адже зараз перед Путіним стоїть величезна проблема та протиріччя — з військового погляду, певно, Херсон утримати неможливо. Більше того, всі експерти вважають, що професійний військовий контингент, що зберігся протягом восьми місяців, доцільно перевести на лівий берег, і тим самим використовувати його на інших ділянках. Але політично здача Херсона для Путіна неможлива: це буде величезний удар по ідеї переможної війни та по ньому особисто. І ось, мені здається, вони знайшли такий вихід з ситуації.
Коли здача Херсона стане неминучою, думаю, вдадуться до цієї провокації. Одне з двох: або припишуть українцям підрив дамби Каховського водосховища, або “брудну бомбу”. Щоб підмінити у суспільній свідомості та інформаційному просторі здачу Херсона “гуманітарною операцією” порятунку мирних жителів та російських військовослужбовців після варварської техногенної катастрофи.
Росіяни щороку скликали Раду безпеки ООН, звинувачуючи Україну у невиконанні Мінських угод. Але, гадаю, після заяви трьох міністрів вони не мають ілюзій — до них таки дійшло, що всі ці ігри з ядерною зброєю відкидаються не лише глобальним Заходом, а й глобальним Півднем.
Я бачу в цьому якийсь позитивний бік. Раніше Путін щодня казав, що західні держави зустрінуться з такими катастрофами, які вони ніколи не бачили. А сьогодні (у виступі на Валдаї, — ред.) він божився, що ніколи не погрожував ядерною зброєю.
Олег Жданов, військовий експерт
— З огляду на характер поведінки РФ, їхнє прагнення досягти перемоги чи переваги будь-яким шляхом, сценарій з “брудною бомбою” не можна виключати.
Найстрашніше те, що брудна бомба робиться з підручних засобів — достатньо радіоактивних відходів та будь-якого фугасного заряду. А ми знаємо, що ядерна енергетика в РФ розвинена досить непогано — в цьому і є загроза цього неконтрольованого процесу.
Про це заговорили саме зараз, бо у Росії більше не залишається козирів. Шантаж з атомною станцією не спрацював, шантаж з Каховською ГЕС теж не спрацьовує… Ось вони й шукають нові шляхи та способи.
Також на тлі переходу української армії до позиційної війни на Херсонському напрямку для Росії дуже важливо хоч на якихось умовах, хоч з кимось сісти за стіл переговорів. При цьому однією з умов початку переговорного процесу буде припинення вогню. Росіянам потрібне припинення вогню, інакше вони провалюють оборону. Вже в Генеральному штабі РФ подейкують, що їхня армія втратила здатність до наступу, а завтра вона може втратити й здатність до оборони.
Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР та Служби зовнішньої розвідки РФ
— Можливо, для глядачів ми маємо пояснити, що таке “брудна бомба”. Існують ядерні боєприпаси, і коли відбувається ядерний вибух, вся радіоактивна речовина розкладається і більше нічого не залишається. Залишається лише наведена радіація.
А “брудна бомба” — це звичайна бомба, в яку радіоактивні матеріали завантажені таким чином, що вони не розкладаються. Але під час звичайного класичного вибуху ці ядерні матеріали просто розпорошуються територією. Це приблизно те саме, що сталося в Чорнобилі.
Щоб мати таку “брудну бомбу”, по-перше, потрібні ці ядерні відходи. Зрозуміло, що можна використовувати ядерні відходи з атомних електростанцій, які так чи інакше виробляють атомні відходи. Але Україна не має жодного логічного пояснення для застосування “брудної бомби”: ви захищаєте власну країну, хочете вигнати загарбника, який зайшов до вас на територію… Тим більше, для використання ядерного боєприпасу, який ви передали Росії в 1994 році. А ось у загарбника є така мотивація. Тому тут все досить прозоро насправді.
Від Путіна можна очікувати всього, що завгодно. Я завжди згадую характеристику, яку йому давали в Червонопрапорному інституті, коли його не взяли на роботу до Служби зовнішньої розвідки. Йому написали те, що ця людина здатна приймати рішення, наслідки яких вона не прораховує. І наслідки, які можуть бути небезпечними для нього самого та для Служби. Його відправили назад до Ленінграду, в систему контррозвідки, а потім — в постійне представництво КДБ у НДР. Це було просто офіційне представництво, він там ніякою розвідкою не займався.
21 лютого Путін в принципі зробив головну геополітичну та політичну помилку у своєму житті, визнавши квазідержавні утворення “Л/ДНР”. Все, що він після цього робить — це все помилки — у нього немає жодної можливості виграти у цій війні класичними способами.
У Путіна залишається лише радянська зброя масового знищення. Якби він не мав ядерного щита, радянського ядерного потенціалу, то зараз би вже по ньому було завдано масованого удару країнами НАТО. І Російської Федерації вже не існувало б у військовому плані. Путіна захищає лише ядерний щит та надія на ядерну зброю.
Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”
— Подібні дзвінки Сергія Шойгу — це загрози певного терористичного акту, спроба шантажу України та наших міжнародних партнерів тим, що вони готові до здійснення терористичного акту у форматі залучення “брудної бомби”. У своєму інформаційному просторі в цьому, звісно, звинувачуватимуть саме Україну.
Такий натяк на шантаж — це зовсім не плюс Росії. Більше того, те, що Сергій Шойгу зараз як такий балаганчик Скомороха обдзвонює представників Франції, Великобританії та інших країн з таким попередженням — лише підтвердження того, що Росія є ініціатором цієї акції.
Згодом ця акція може навіть закінчитися не просто оголошенням Росії країною — спонсором тероризму, а й застосуванням 5-ї статті НАТО. Оскільки “брудна бомба” є елементом, який може впливати і на країни НАТО. Тому Сергію Шойгу, коли він використовує подібного роду незграбний примітивний шантаж “совкового” рівня, варто все-таки замислюватися над тим, що він робить.
Загалом Росію вже давно настав час визнати на міжнародному рівні країною — спонсором тероризму. На сьогоднішній день вона робить практично всі кроки терору цивільного населення… Справа в тому, що це не статус, який можна буде скасувати. Куба є країною — спонсором тероризму десятиліттями, незважаючи на те, що Фідель Кастро помер.
Якщо Росію оголосять країною — спонсором тероризму, то це деградація на десятиліття вперед. Це покоління, що виросте у стані технічного та технологічного палеоліту. Така собі 1/5 суші а-ля Північна Корея.
Ігор Рейтерович, політолог
— Тут два ключові меседжі. Перший — що ви робите, що ви плануєте зробити і як ви можете це зробити? Мова, звісно, про Росію. Тому що навіть чисто з технічного погляду на сьогоднішній день Росія — єдина країна, на озброєнні якої знаходяться тисячі “брудних бомб”.
У ядерних боєприпасів термін експлуатації — близько 10 років. Їх потрібно апгрейдити до певної міри, а вони не робили цього 30-40 років. І ці бомби вже стали насправді “брудними”.
Тут слід озвучувати ті наслідки, які Росія отримає після застосування цієї зброї. Це можуть бути як удари неядерною зброєю по ЗС РФ, так і інші методи… Але всі ці плани та сценарії потрібно чітко проговорювати. Відразу наголошу, що історії про економічні санкції взагалі не повинні згадуватись, бо це інша тема. Тут треба говорити саме про військову відплату, про симетричну відповідь, яка може занурити їх у середньовіччя мінімум на якийсь період.
Другий — силовий меседж. Це проведення навчань країнами НАТО, які спрямовані як на відбиття, так і на гіпотетичне завдання ядерного удару у разі збройного конфлікту безпосередньо з РФ. Це потрібно робити масштабніше — не так, як вони почали. Але ми розуміємо, що це поки тільки перші кроки в цих навчаннях для того, щоб Росія розуміла, що такий сценарій є, і він може бути реалізований у будь-який момент.
НАТО має це робити, тому що за гіпотетичного використання Росією “брудної бомби” навіть на території України — а в РФ хочуть цього з величезною ймовірністю — радіоактивні опади випадуть на території країн НАТО. Це буде, безумовно, провокацією, згідно з п’ятою статтею статуту Альянсу. Про це треба говорити, це треба показувати. Тому що починаючи з Карибської кризи, насамперед, Радянський Союз вдалося втримати від ядерної війни завдяки такому стримуванню на інформаційному фронті та симетричним відповідям на навчання та погрози.
Ігор Петренко, доктор політичних наук
— На засіданні Ради безпеки ООН наполягала РФ. Вона апелювала до того, що представлятиме розвідувальні дані, які передбачають відповідний рівень допуску. Але найголовніше — вони намагалися максимально обмежити доступ широкого загалу до інформації, яка б чудово зрозуміла, що це все…
Росіяни говорили про докази, публікували фотографії з якогось інституту, з даними радіопередач. Вони взагалі не мали відношення до “брудної бомби”. Були наступні заяви з тих інститутів, про які говорили росіяни, на базі Національної академії наук України. Вони розвінчали міф, показуючи, що там відбувається і що все це велика дурість.
Тут ще цікавий момент: росіяни кажуть, що українці під проводом західних кураторів намагаються створити таку провокацію — “брудну бомбу”. У цей же час Шойгу почав першими обдзвонювати європейців, американців та розповідати про те, що українці роблять. Це будь-якій розсудливій людині здасться дуже дивним.
Перший момент: для того, щоб просто взяли слухавку від Шойгу, він говорить про велику загрозу не лише щодо України, Росії, а й більшої кількості країн. Другий момент: росіяни намагаються пригальмувати здобуття Україною західної зброї. І третій момент — гра на власну аудиторію. Вони не можуть сформулювати своєму населенню головну тезу, чому вони мають воювати з Україною. А небезпека у вигляді “брудної бомби” стосується всіх, тому треба мобілізуватись, підвестись і рушити зробити щось з цими українцями.