Випадки страт українських полонених почастішали: про механізми міжнародного впливу на РФ висловився експерт

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Фото: dw.com

Страт українських військовополонених стає дедалі більше, це підтверджують і міжнародні організації, і українські представники. Щобільше, є підстави вважати, що такі розстріли здійснюються за наказами згори. Таку думку сьогодні, 14 жовтня, висловив експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Уже понад 60 військовополонених було розстріляно, і це лише офіційні дані. І тут ми маємо розглядати особливо, наприклад, випадок, коли у вересні вдалося взяти в полон одного з російських військовослужбовців, який брав участь чи був свідком розстрілу. І він розповідає про те, що це не їхнє персональне рішення, а просто накази вже, які з’являються”, — коментує експерт.

І наголошує: це означає, що до відповідальності мають притягуватися не лише виконавці страт, але й ті, хто віддавав накази. Має бути встановлений весь ланцюжок.

“Після цього видаються міжнародні ордери, тобто цих людей намагаються знайти, затримати та віддати Міжнародному суду”, — пояснив Охредько.

Водночас він звертає увагу, що прикладів притягнення до відповідальності воєнних злочинців у міжнародній практиці не так уже й багато. Однак, як вважає експерт, випадки страт, що почастішали, все більше приковуватимуть увагу міжнародної спільноти.

“На жаль, механізм міжнародного впливу досить складний. І найактивніше він почне діяти вже, на жаль, після перемоги. У зв’язку з тим, що тоді й ми, й міжнародна спільнота отримає доступ, по-перше, до документів… По-друге, — до людей. Найяскравіший приклад покарання порушення міжнародних законів — це Нюрнберзькі процеси… І так буде. З боку України вже існують комісії, які розслідують ці дії. Здебільшого їхні дії спрямовані на фіксацію цих випадків”, — коментує гість ефіру.

Подальше розслідування має здійснюватися вже разом із міжнародними органами, яким Україна передає зібраний матеріал, наголосив він.

“На жаль, очікувати на швидкі рішення ми не можемо. Єдине, що можливо, — якісь політичні заяви та продовження тиску на Росію, і при цьому не лише на Росію, але також на її союзників. Але, на жаль, ми бачимо, що відбувається в Ірані, де взагалі без суду та слідства розстрілюють мирне населення. Китай, у якому не заборонено смертну кару. Північна Корея… Проте цей тиск посилюватиметься. І тут уже підуть цілком можливо економічні заходи, які не пов’язані безпосередньо, але в даному випадку це один із важелів припинення війни та можливості нормального розслідування цих подій… Терміну давності немає. Україна про це ніколи не забуде. І всі винні будуть покарані. Але, на жаль, це буде лише після перемоги”, — підсумував Олег Охредько.

Читайте також: Імовірна страта дев’ятьох українських військовополонених — на російський злочин відреагували Лубінець та Сибіга

Нагадаємо, за даними керівника української експертної групи “Сова”, учасника групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи “Євромайдан-SOS/Трибунал для Путіна” Михайла Сави, зафіксовано понад 60 випадків страт українських військовополонених. Це лише зафіксовані факти, насправді їх більше.

Читайте також: Страта мечем українського військовополоненого російськими окупантами: прокуратура розпочала розслідування

Прямий ефір