Випадки стали масовими: як в окупації забирають квартири в українських громадян, розповів Лисянський

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

Російські окупанти захоплюють українське майно на окупованих територіях і оголошують його “безхазяйним” згідно з російським законодавством. Про це сьогодні, 14 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.

Лисянський пов’язує відбирання нерухомості у населення, зокрема, з процесом насильницької паспортизації. Окупанти створюють такі умови, за яких без російського паспорта людині там не вижити.

“Окупанти насильно видають паспорти Російської Федерації. І перед видачею російського паспорта вони беруть заяву, що людина відмовляється від українського громадянства. У 2022 році, після повномасштабного вторгнення РФ, цей маховик репресій запустили з новою силою. Але люди не хочуть брати паспорти. Кремль перепробував уже все, що можливо: забороняли брати на роботу без паспорта РФ, погрожували забирати дітей тощо”, — перелічив правозахисник.

Тепер окупаційна влада перейшла до відбирання квартир, оскільки запровадила вимогу переоформити нерухомість за російським законодавством, а це на окупованій території можна зробити виключно за наявності російського паспорта.

“Вони ухвалили так звані “закони”, і кажуть, що якщо не оформиш російський паспорт, ми в тебе просто заберемо квартиру, тому що ти її не зможеш перереєструвати… Причому, таких “законів” немає на території Російської Федерації, їх навіть немає в окупованому Криму. Їх ввели тільки на окупованій території [материкової частини] України. Цей “закон” передбачає, що в людини фактично за клацанням пальців, за бажанням окупаційних адміністрацій можна відібрати квартиру, житло”, — розповів Лисянський.

Також “закон” передбачає відбирання “безхазяйного” житла українців.

“Це відбувається не тільки в Маріуполі, не тільки в Донецьку. Це скрізь. Наприклад, житло пустує, бо людина виїхала, або її господаря посадили, або їй заборонили в’їзд на окуповану територію (а з жовтня 2023 року по березень 2024 року вони заборонили в’їзд в окупацію щонайменше на 5 років більш ніж 7000 українцям). І ФСБ, наприклад, щодо тих, кому заборонили в’їзд, одразу дає повідомлення окупаційним адміністраціям. І квартиру одразу забирають. І якщо раніше це було за фактом, то тепер такі дії підкріплені їхнім “законом”, відбирання проводиться через рішення окупаційного суду”, — пояснив спікер.

Відбирають квартири для подальшої передачі, наприклад, учасникам “СВО”, або щоб агітувати фахівців із Росії їхати працювати на окуповані території.

“І якщо фахівець погоджується, то йому передають квартиру, яку раніше вкрали у місцевого жителя”, — уточнив правозахисник.

Лисянський акцентував, що навіть такі репресивні методи не діють на проукраїнськи налаштованих громадян, які вимушено перебувають в окупації.

“Люди до кінця стоять на своєму. Навіть коли погрожують забрати квартиру, люди все одно не оформляють російський паспорт, і в такий спосіб проявляють свою проукраїнську позицію… А на окупованих територіях зашкалюють проукраїнські настрої, там зростає протестний потенціал, люди ненавидять окупаційну владу, люди чекають на українську армію”, — резюмував він.

Прямий ефір