Прикриваючи українську піхоту пілоти розвідувальних дронів у небі, вступають у битву з російськими безпілотними літальними апаратами (БпЛА). Зі справжніми повітряними штурмовиками познайомилася знімальна група телеканалу FREEДОМ.
Український пілот БпЛА веде розвідку — спостерігає за російською піхотою, яка ховається у підвалі одного із розбитих будинків. У поле зору об’єктива дрона потрапляє безпілотник супротивника. Пілоту з позивним “Франком” надходить наказ збити БпЛА росіян. Український дрон розпочинає атаку.
“Підлетіти над ним, зависнути, постаратися принаймні тому, що можуть бути різні ситуації, і акуратно на нього сісти. Акуратно, бо можна і втратити свій. Тут уже як пощастить”, — пояснює військовослужбовець 154-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Збройних сил України (ЗСУ) із позивним “Франк” техніку полювання на ворожий дрон.
Бойове завдання було виконано: український дрон пошкодив лопасті російського безпілотника, внаслідок чого він упав, а український продовжив розвідку. Бувають завдання складніші. Пілотам доводиться нападати на безпілотники противника перед тим, як вони починають атакувати українські позиції. Це завдання нещодавно виконував військовослужбовець із позивним “Харон”.
“Того дня напружений був момент: вони підлітали, скидали та одразу відлітали. Не було часу, тож доводилося просто на них пікірувати. Максимум він зупиниться на пару секунд, щоб інерцію прибрати, щоб бомба не відлетіла убік, а за пару секунд зависнути над ним і прицілитися — це неможливо. Тому доводилося просто напролом іти”, — розповів він.
Для хлопців такі повітряні бої безпілотників стали вже буденністю. Вилітаючи на розвідку, вони готові до того, що дрон може не повернутися. Якщо безпілотник зазнав пошкоджень, і його змогли знайти та повернути, то ремонтують прямо на позиціях.
“Такі жуки дивні вилазять із них постійно. Принесли один раз, а там купа листя була. Дістаю, а там дощові черв’яки вже, і якесь насіння почало проростати”, — ділиться особливостями своєї роботи військовослужбовець ЗСУ Роман.
Він на службі вже рік. У цивільному житті Роман займався ремонтом комп’ютерної та мобільної техніки. За його словами, три місяці з різних джерел дізнавався, як ремонтувати дрони. Наразі за день Роман може відремонтувати близько шести безпілотників, якщо пошкодження не критичні. Додатково намагається модернізувати їх.
“Робиться другий акумулятор — додатковий, щоб збільшити час польоту. Тобто, відповідно, більший час польоту, більше він у повітрі — час розвідки більший”, — пояснив він.
До лабораторії обслуговування привозять всі види бойової безпілотної техніки. Тут також беруться за ремонт і великих ударних дронів, таких як “Кажан” та “Вампір”.
На 3D-принтері хлопці друкують хвостові частини, наприклад для міни 120 калібру. Чим легший снаряд, тим краща ефективність таких безпілотників. Ці деталі можуть полегшити боєприпас на 10% і більше, що дуже важливо для технічних характеристик дронів.
“Є [дрони] різного виробництва. Є індійські, є українські. І у них різна вага. Деякі індійські партії важать по 12,5-14 кг. Той, що маємо, — вагою 16 кг. І за технічними характеристиками бомбера, наприклад, “Вампіра”, він може нести 15 кг. І це впритул на відстані до 6 км”, — пояснює військовослужбовець 154-й ОМБр ЗСУ із позивним “Зальотний”.
Робота в лабораторії з ремонту дронів — цілодобова. Після ремонту вся техніка знову вирушає на фронт, переважно на Вовчанський напрямок, який зараз обороняє 154-та окрема механізована бригада.
Читайте також: Працюють без радіосигналу та стійкі до РЕБ: Міноборони України тестує нові дрони (ВІДЕО)