Використання заморожених російських активів для України є законним, Москва не зможе оскаржити — пояснення економіста

Ілюстративне фото: biz.nv.ua

Якщо на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну вважалося, що заморожені активи Центробанку РФ на суму близько 300 млрд дол. можуть бути без проблем передані Україні, то вже у червні 2022 року розпочалися дискусії. Вони продовжуються досі. Всі ці обговорення продиктовані страхом нібито підірвати довіру до європейської банківської системи та пошуком компромісу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.

“Проблема в тому, що, на мою думку, цей компроміс небажаний насамперед Україні, оскільки на ті побоювання, про які говорив Центральний банк Європейського Союзу ще в червні, дуже добре відповів у січні поточного року один із найкращих економістів сучасності, нобелівський лауреат з економіки Джозеф Стігліц. Він сказав, що, по-перше, передача активів Україні не підірве довіру, а по-друге, якщо цього не зробити, то це дасть сигнал, що світовий порядок можна порушувати будь-якій країні та не турбуватися про свої активи… Ще Bloomberg опитав юристів, які сказали, що це є абсолютно законним кроком”, — каже він.

На думку економіста, надання на потреби України лише відсотків від прибутку — півміра, і тим більше це не може бути кредитом для України.

“Ми не повинні говорити про кредит, ми повинні говорити про те, що можна випустити, як уже пропонувалося, до речі, цінні папери, боргові зобов’язання Росії під суму заморожених активів. На цю суму надати Україні насамперед озброєння. Оскільки спочатку йшлося про те, що давайте Україні на відновлення, на те, щоб Україна була відбудована після війни, ці гроші підуть. Ці гроші мають насамперед йти на військові потреби. Тому що ми розуміємо: без перемоги відновлення України <…> не є надто й бажаним”, — коментує Ус.

Гість ефіру додав, що Росію необхідно поставити перед фактом: доки вона не погасить боргові зобов’язання, санкції з неї не буде знято. Водночас Ус не сумнівається, що Росія намагатиметься оскаржити такі рішення, проте впевнений: успіху не досягне.

“Наголошую, юристи, яких опитував Bloomberg, прямо говорили про те, що це цілком законний крок. Вони навіть такий термін використовували “злочин проти всіх”. Я думаю, під цей термін можна й ухвалювати рішення. Наскільки я розумію цих юристів, це буде судами визнано абсолютно законним. Тобто оскаржити Росія спробує, але навряд чи їй вдасться”, — підсумував Іван Ус.

Читайте також: США готують рішення видати Україні кредит у 50 млрд доларів коштом прибутку від заморожених активів РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір