Війна Росії проти України становить для Китаю серйозний виклик. У Сі Цзіньпіна було своє бачення глобального світопорядку і повномасштабна війна в цей план не вписується. Сі продовжує діяти в інтересах Китаю, і стати на бік однієї зі сторін — суперечить політиці країни. Дистанціювання — основа китайського бачення цієї війни. Про це сьогодні, 29 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
“Я б назвав цей дзвінок — інформаційно-ознайомчим. Наш президент представив свою точку зору і безпосередньо поінформував китайського лідера про мирний план України. Китайський лідер зробив те саме. Одна й інша сторона знали зміст взаємних пропозицій, але точок дотику мало”, — сказав він.
Спільними точками, за словами експерта, можна назвати те, що стосується ядерної безпеки, зокрема захисту ядерних об’єктів — Запорізької атомної станції (ЗАЕС). Також продовження роботи “зернового коридору”.
“Але, це другорядні питання. Першорядне питання — визнання суверенітету України, контроль України за своєю територією в межах 1991 року. За результатами переговорів у цьому питанні жодних конкретних заяв не прозвучало і прозвучати не могло”, — зазначив він.
У Сі Цзіньпіна є своє бачення глобального світопорядку, в якому КНР — ядро світу, і повномасштабна війна РФ проти України в цей план не вписується.
“Китаю важливо було переконати всіх своїх сусідів, а також усі найважливіші країни світу у своїй миролюбності та у своєму мирному й теплому підході до всіх — невтручанні у внутрішні справи тощо. І коли його підштовхують до того, щоб визначатися щодо війни — це створює проблему. Навіть зайняття проукраїнської позиції означає, що Китай іде в розріз із тією лінією, яку активно просував на міжнародній арені кілька десятиліть. Тому, природно, йому некомфортно і він намагається уникнути конкретизації, тому є еклектичні й неконкретні пункти в китайській “ініціативі”, які в будь-який момент можуть бути витлумачені як на користь однієї країни, так і на користь іншої країни. Це стандартна китайська політика — чітке дистанціювання, щоб уникнути серйозного залучення в ситуацію”, — пояснив Дмитро Єфремов.
Читайте також: “Глобальні амбіції Росії та Китаю підвищують ставки боротьби в Україні у війні ще вище”: позиція США і союзників (ВІДЕО)
Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський 26 квітня провів телефонну розмову з головою Китайської Народної Республіки (КНР) Сі Цзіньпіном. Розмова тривала близько години.
26 квітня Володимир Зеленський підписав указ про призначення Павла Рябікіна надзвичайним і повноважним послом у КНР.
Своєю чергою, влада Китаю повідомила, що КНР направить свого спецпредставника “для поглибленого спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання кризи в Україні”.