“Вийшла, перемогла, руку не подавала”: Гончаренко — про Харлан і скасування правила обов’язкового рукостискання між фехтувальниками

Олексій Гончаренко. Скріншот: uatv.ua

На чемпіонаті світу-2023 у Мілані українська фехтувальниця Ольга Харлан перемогла суперницю з Росії, і водночас проявила чітку українську позицію, відмовившись потискати руку представниці путінського режиму. Рішення Харлан змінило правила Міжнародної федерації фехтування, що стало значущим результатом і для майбутніх українських спортсменів. Про це сьогодні, 29 липня, в ефірі телеканала FREEДОМ заявив член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи Олексій Гончаренко.

“Я вважаю правильно, що Міністерство спорту України змінило свою позицію. Тому що тоді, коли українське Мінспорту говорило, що змагання за участю росіян і білорусів, українські спортсмени повинні ігнорувати, виходило, що українські спортсмени втрачають спортивну кар’єру через росіян і білорусів, тоді як вони переносять російську агресію, їхніх рідних обстрілюють, а їхні рідні, можливо, воюють на фронті”, — сказав він.

Політик наголосив, що в разі бойкоту Олімпійських літніх ігор-2024 у Парижі, постраждалою стороною виявилися б тільки українці.

“Ситуація з Ольгою Харлан показала, що їхати треба, бути присутнім треба. Однак поводитися необхідно гідно й належно. Як вона вчинила? Вийшла, перемогла, руку нікому не подавала, і тепер це вже не обов’язково і для всіх інших. Не можна йти з рингу. Вона правильно вчинила, і розвиток ситуації показує, що тільки так і треба чинити. У підсумку Міжнародна федерація фехтування вносить зміни у свої правила, і тепер це рукостискання буде необов’язковим. Тобто Ольга домоглася результату набагато більшого, ніж просто для себе. Для багатьох спортсменів”, — акцентує Гончаренко.

Він також нагадав про бойкот українською стороною однієї із сесій Парламентської асамблеї Ради Європи у 2019 році.

“Коли російську делегацію повернули до Парламентської асамблеї Ради Європи без того, що вони виконали постанову ПАРЄ щодо України. І тоді Україна відмовилася від участі в одній із сесій. Я був проти, тому що росіяни приїхали, а нас немає. Але, ми ж втрачаємо можливість донести свою позицію. І, слава богу, тоді дослухалися. Україна відновила свою роботу”, — зазначив він.

Гончаренко акцентував, що після початку повномасштабної агресії завдяки активній роботі української делегації Росію виключили з Ради Європи.

“Це поки що перша і єдина міжнародна організація, звідки Росію було просто викинуто. Але це все підтверджує одне правило — не можна залишати поле бою, потрібно боротися до кінця”, — резюмував Олексій Гончаренко.

Читайте також: Політика в спорті, саміт Росія — Африка і майбутнє Путіна: суботнє інтерв’ю з Михайлом Подоляком

Нагадаємо, 27 липня в 1/32 фіналу чемпіонату світу з фехтування в Італії відбувся поєдинок українки Ольги Харлан і росіянки Анни Смирнової. Харлан перемогла Смирнову з рахунком 15:7.

Нові правила Міжнародної федерації фехтування передбачали рукостискання спортсменів після завершення бою. Харлан виставила вперед рапіру, запропонувавши “стукнутися” зброєю на знак закінчення поєдинку. Смирнова вимагала рукостискання.

У відповідь українська спортсменка пішла з фехтувальної доріжки, а росіянка залишалася на ній ще 50 хвилин, вимагаючи дискваліфікації суперниці-переможниці.

Початковим рішенням Міжнародної федерації фехтування стала дискваліфікація Харлан через відмову потиснути руку російській спортсменці. Але після міжнародного резонансу федерація призупинила своє рішення. Ба більше, глава Міжнародного олімпійського комітету оголосив, що Харлан отримає право виступати на наступній Олімпіаді.

32-річна Ольга Харлан завоювала понад сотню медалей, зокрема “золото” Олімпійських ігор, і є однією з найтитулованіших спортсменок України.

Прямий ефір