Стан третього президента Грузії, громадянина України Міхеїла Саакашвілі погіршується, а грузинський уряд продовжує ігнорувати прохання світових лідерів та ЄС надати йому належну медичну допомогу за кордоном, передає FREEДОМ.
За словами адвоката Саакашвілі Шалви Хачапурідзе, третій президент Грузії схожий на в’язня концтабору. Сам ув’язнений заявив, що невдовзі його органи почнуть відмовляти.
“Спочатку я важив 120 кг, зараз важу 64. Якщо я стану менше 60, лікарі прогнозують поліорганну недостатність. Я весь час лежу в ліжку, мої кістки руйнуються, і це спричиняє нестерпний біль”, — повідомив Міхеїл Саакашвілі, письмово відповідаючи на запитання Sky News.
Про серйозні проблеми зі здоров’ям третього президента Грузії говорить і його син Едуард Саакашвілі.
“У нього невралгічні проблеми, можливо пошкодження мозку, проблеми з поведінкою. Востаннє, коли я бачив його, він був уже зовсім поганий, і тепер я знаю від своїх близьких, що все стало набагато гірше”, — повідомив Едуард Саакашвілі.
Після того, як міський суд Тбілісі відмовив у клопотанні про дострокове звільнення Саакашвілі за станом здоров’я, третьому президенту не дозволили переїхати з Грузії на лікування за кордон, про що просили Україна та Європарламент. За інформацією журналіста “Радіо Свобода” Рікарда Джозвяка, нібито група польських медиків отримала чи отримає доступ до Міхеїла Саакашвілі. Польща, як заявив прем’єр-міністр Матеуш Моравецький, і зовсім готова прийняти його на лікування. Сам Саакашвілі раніше заявляв, що його отруїли опоненти. Отруєння “важкими металами” підтвердили в американських лабораторіях.
“Моя думка: його організм отруєний різними металами. Серед них — ртуть, вісмут/миш’як і барій, що викликають серйозні токсичні ефекти. Ці види важких металів виводяться з організму через деякий час, у процесі виведення з організму вони отруюють різні органи в організмі”, — коментував експерт-токсиколог Девід Сміт під час засідання Тбіліського міського суду.
Проблеми зі здоров’ям у Міхеїла Саакашвілі виникли ще наприкінці 2021 року, після повернення до Грузії та арешту. У Тбілісі його заочно засудили до 6 років за кількома статтями, серед яких зловживання владою. У неналежному ставленні Саакашвілі звинувачує проросійські сили в Тбілісі. Наприкінці лютого Європейський Союз подав офіційний протест грузинській владі, якийсь час протест блокувала Угорщина.
“Минулого місяця цей парламент ухвалив резолюцію про стан здоров’я Саакашвілі. Від імені держав-членів ми передали демарш Міністерству юстиції (Грузії, — ред.). І наш меседж був дуже чітким: законним обов’язком уряду Грузії є повне забезпечення прав Саакашвілі як ув’язненого та обвинуваченого відповідно до міжнародних зобов’язань Грузії”, — заявив єврокомісар з політики сусідства та розширення Олівер Варгеї під час виступу в Європарламенті.
Міхеїл Саакашвілі — не лише грузинський, але й український політик. 2015 року він отримав українське громадянство, був головою Одеської обласної державної адміністрації у 2015-2016 роках. Перевести Міхеїла Саакашвілі на лікування за кордон закликав і президент України Володимир Зеленський, влада просила допустити до нього українського омбудсмена. Однак лідер правлячої в Грузії партії “Грузинська мрія” Іраклій Кобахідзе заявив, що ці прохання не мають жодного значення, а потім взагалі звинуватив Україну у втручанні в політику Грузії.
У Європарламенті заявили, що арешт і умови утримання Саакашвілі — кричущий випадок для демократичної Грузії. Він матиме наслідки у світлі євроінтеграційних намірів Тбілісі.
Читайте також: Саакашвілі перебуває на межі смерті, повідомили ЗМІ — активісти запустили глобальну ініціативу Save Misha