Указ президента РФ Володимира Путіна про те, що Росія не постачатиме нафту тим країнам, які підтримали встановлення стелі її вартості, розрахований на внутрішню аудиторію. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив російський економічний аналітик, фахівець з нафтогазового ринку Михайло Крутіхін.
“Можуть бути різні причини появи такого указу. Але перше, це так, передбачається, що це розраховано на внутрішню аудиторію, яка не цілком розуміє, що це взагалі таке і до чого цей указ. І звучить він дуже красиво, патріотично. Ми не будемо продавати нафту тим, хто проявляє ось такі ворожі дії щодо нашого нафтового експорту. Але, з іншого боку, я думаю, що це просто, можливо, некомпетентність президента”, — сказав Крутіхін.
Експерт вважає, що таким чином Путін відмовляє в постачанні нафти тим країнам, які й так не хочуть її купувати на попередніх умовах.
“Тобто всі ті країни, які ввели схему обмеження ціни російської нафти якоюсь стелею, вони вже відмовилися її купувати взагалі за будь-яку ціну. І коли кажуть, ми вам нафту не продамо… Ну що це таке? Це знущання чи жарт, чи дурість, чи некомпетентність, чи якось ще інше. У наступному пункті йдеться про те, що якщо в контрактах буде зазначено, що контракт діє в умовах ось цієї схеми стелі цін на нафту, то цей контракт не буде визнаватися, за ним не буде нафта поставлятися. А навіщо писати в контракті, що є якась стеля цін? Ось ми вже бачимо, починаючи з 5 грудня, коли з’явилося ембарго на закупівлю російської нафти, коли з’явилася ця сама стеля, ціна на російську нафту обвалилася нижче цієї стелі. І вже ніхто, жоден покупець не купує її дорожче”, — зазначив Крутіхін.
За його словами, поява самої схеми стелі ціни справила психологічний вплив на торгівлю нафтою в усьому світі.
“І просто не потрібно цього згадувати в контрактах, тому що і без цього російські компанії готові віддавати її практично за безцінь. Коли нафта з Балтійського регіону йде за ціною 43 дол. за барель, то в підсумку російська нафтова компанія навіть не відбиває собівартість видобутку і транспортування нафти до порту. Тобто весь цей захід уже діє, і жоден президентський указ його не скасовує і не в змозі скасувати. Ну, вся пара пішла у свисток”, — сказав експерт.
Крутіхін зазначив, що цього року видобуток нафти в РФ, згідно з доступною статистикою, зріс на трохи більше ніж 2%. Зараз же, після введення ембарго, можна очікувати його падіння. Експерт також нагадав, що в лютому-березні буде введено заборону на купівлю російських нафтопродуктів.
“А їх уже не прилаштувати додатково в Китай або в Індію. Тому що Китай та Індія, як великі споживачі нафти, вони самі експортери нафтопродуктів. І тому російські нафтопродукти їм абсолютно не потрібні. І ось у зв’язку з цим виникає нова ситуація, коли є ембарго на російську сиру нафту, з’явиться ембарго на російські нафтопродукти. Змушені будуть зупинити переробку нафти деякі виробництва на російських нафтопереробних заводах або взагалі деякі навіть закриються. А в результаті нафту, яка видобувається, її стане нікуди дівати — ані на експорт відправляти, ані на ці НПЗ кудись відправляти. Значить, треба буде знижувати не на 5-7%, а набагато більше. Ми порахували повний ефект від ембарго плюс обмеження на російську ціну нафти і можливості інших країн купувати російську нафту, які ось учасники ембарго відмовилися купувати. У нас вийшло, що видобуток російської нафти доведеться скорочувати не менше ніж на 50%, на половину”, — сказав Крутіхін.
Читайте також: Чи зупинять нові санкції США і ЄС проти РФ війну в Україні — думки експертів
Нагадаємо, з 5 грудня країни G7 запровадили заборону на надання низки послуг, включно із судноплавним страхуванням і торговим фінансуванням, пов’язаних із морськими перевезеннями нафти російського походження. При цьому від ембарго звільняються поставки нафти, що продаються за ціною нижче стелі в 60 дол. за барель. З 5 лютого 2023 року мають набути чинності аналогічні обмеження і для російських нафтопродуктів.