“Вибори” президента в Грузії: глава держави, опозиція і народ не визнають результатів 

Саломе Зурабішвілі. Фото: civil.ge

Виборча колегія обрала Михаїла Кавелашвілі президентом Грузії в першому ж турі. За нього проголосували 224 депутати. Водночас він був єдиним претендентом на пост глави держави. Ексфутболіст Кавелашвілі з 2016 року був депутатом парламенту від “Грузинської мрії”. У 2022-му очолив партію “Сила народу”. Остання раніше ініціювала розгляд скандального закону про іноагентів. Він також відомий своєю антизахідною риторикою. Цього року президентські вибори в Грузії проводили за новою системою. Уперше главу держави вибирав не народ, а колегія виборників, що складається з 300 осіб. Чинна президентка Грузії та опозиція не вважають їх легітимними, інформує FREEДOM.

“Ми, політичні партії, які перемогли на виборах 26 жовтня, не визнаємо самопроголошену владу або будь-яку її гілку. Єдиним легітимним державним інститутом є президент. Тому єдиним легітимним представником Грузії є Саломе Зурабішвілі. У нелегітимного парламенту немає повноважень обирати президента, отже, Саломе Зурабішвілі залишається президенткою Грузії, головнокомандувачем Сил оборони й вищим представником країни в зовнішніх відносинах. Вихід із гострої політичної кризи, яка виникла, є тільки один — нові вільні та чесні вибори. Ми цінуємо підтримку наших міжнародних партнерів і очікуємо подальших ефективних і рішучих кроків”, — із заяви опозиційних політичних сил Грузії.

Під час голосування за нового президента Грузії біля будівлі парламенту зібралися противники “Грузинської мрії”. Частина демонстрантів грали у футбол. Деякі активісти принесли із собою дипломи. Акцію інтерпретують як натяк, що Кавелашвілі — людина, яка не відповідає президентській посаді. У нього немає вищої освіти. Саме з цієї причини у 2015 році він не зміг балотуватися на посаду президента Федерації футболу Грузії.

Варто зазначити, що голосування в країні відбулося на тлі масових протестів, які тривають уже близько двох тижнів без перерви. Силовики відповідають жорсткими розгонами та побиттям учасників акцій.

Чинна президентка Саломе Зурабішвілі приєдналася до акцій протесту на вулицях Грузії. Зокрема вона була помічена в протестному марші матерів, які виступають проти рішення “Грузинської мрії” відмовитися від переговорів щодо вступу до Євросоюзу і не визнають легітимності президентських виборів. Учасниці акції назвали Зурабішвілі єдиним президентом і заявили, що не визнають Кавелашвілі. На що Саломе Зурабішвілі відповіла, що ніхто нікого не обирав і нічого не сталося. Також вона подякувала демонстрантам за те, що вони борються за майбутнє країни.

Раніше Саломе Зурабішвілі заявила, що не збирається у відставку. Вона не покине президентську резиденцію після закінчення терміну її повноважень 29 грудня. Вибори нового президента Грузії, призначені проросійською партією влади “Грузинська мрія”, Зурабішвілі назвала пародією. Оскільки вони повністю позбавлені легітимності та неконституційні. Чинна президентка пообіцяла, що не складе повноважень, доки в країні не проведуть нові парламентські вибори й новий парламент не обере її наступника.

Мер Тбілісі та генеральний секретар партії “Грузинська мрія” Каха Каладзе заявив, що головну ялинку країни буде відкрито 14 грудня, у день президентських виборів. Цю конструкцію влада держави не могла зібрати від початку демонстрацій на проспекті Руставелі біля парламенту. Активісти прикрасили її портретами людей, які постраждали під час протестів. А також прапорами Грузії, України, ЄС і США.

Вільний світ активно реагує на події в Тбілісі. В естонському парламенті закликали Захід не визнавати легітимність нового президента Грузії. Голова комітету у закордонних справах Марко Міхельсон наполягає на необхідності чесного голосування.

“Західні країни повинні заздалегідь заявити, що вони не визнають заплановане рішення нелегітимного парламенту Грузії про обрання нового президента в суботу. Єдиним легітимним конституційним інститутом Грузії є президент Зурабішвілі. Для розв’язання конституційної кризи та обрання нового президента спочатку необхідно організувати нові вільні та чесні загальні вибори”, — написав голова комітету в закордонних справах парламенту Естонії у соцмережі X.

У Євросоюзі готують санкції проти грузинської влади. Про це заявив посол ЄС у Грузії Павло Герчинський. За його словами, те, що відбувається в країні останніми тижнями, абсолютно несумісне з відносинами, які були у Європейського Союзу з Грузією. Він наголосив, що ЄС стоїть поруч із грузинським народом, голос якого в Брюсселі чують. Посол зазначив, що минулого тижня був у Брюсселі та зустрівся з 27 послами Євросоюзу. І нагадав, що вже 16 грудня у Брюсселі відбудеться засідання міністрів закордонних справ ЄС, на якому обговорюватимуть питання Грузії.

“Мені відомо, що триває робота з підготовки санкцій. Досягнення одностайності залежить від усіх 27 столиць. Я думаю, сподіваюся, що будь-якій столиці ЄС буде важко ігнорувати те, що відбувається у Грузії. У людей можуть бути різні думки — це частина всіх демократій, але насильство, жорстокість абсолютно неприйнятні”, — повідомив посол ЄС у Грузії Павло Герчинський.

Водночас Вашингтон запровадив візові санкції проти 20 осіб, відповідальних за підрив демократії в Грузії. Про це повідомив Держдепартамент США. До списку внесли міністрів, депутатів парламенту, співробітників правоохоронних органів і служб безпеки, а також приватних осіб. Їхні імена не розголошуються. Американська влада повідомила, що в майбутньому обмеження будуть розширені.

Читайте також: У Грузії проходять “вибори” президента — люди вийшли на протест: подробиці з Тбілісі

Прямий ефір