Вибори президента Молдови вже можна вважати такими, що відбулися — подробиці з Кишинева (ВІДЕО)

На виборчій дільниці в Кишиневі. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 20 жовтня, у Молдові відбуваються вибори президента і конституційний референдум про вступ країни до ЄС. О 7:00 на території Молдови відкрилися 1 957 виборчих дільниць, також громадяни Молдови можуть проголосувати на закордонних дільницях у 37 країнах. Уперше було організовано дільниці у США, Канаді, Норвегії, Швеції, Фінляндії та Ісландії. Про це з Кишинева розповіла кореспондентка телеканалу FREEДОМ Лариса Петрук.

За даними Центральної виборчої комісії, станом на 16:00 явка становить 39,5%. Найактивніше голосують громадяни віком від 56 до 65 років — близько 22% від тих, хто прийшов на виборчі дільниці.

Як зазначають експерти, така явка є типовою для виборів у Молдові.

Спостерігачі фіксують порушення. Так, у Придністров’ї (з 1990 року тут під контролем Росії діє невизнана “Придністровська молдавська республіка”) пропонували від 400 до 3 000 лей (25-170 доларів) за голосування за певного кандидата в президенти.

Також на кількох дільницях було зафіксовано присутність агітаційних матеріалів, фотографування своїх бюлетенів виборцями, що заборонено законодавством. Виборцям, які в такий спосіб фіксують і розголошують інформацію, за кого віддали свій голос, загрожує штраф до 1 500 лей (85 доларів).

Знімальна група FREEДОМ поспілкувалася з виборцями, які голосували в Кишиневі. Вони пояснили, чому для них важливо було взяти участь у виборах і референдумі:

  • Теодора: “Важливо, щоб ми були нарівні з цивілізованими людьми, з Європою, тому я голосую сьогодні”.
  • Марго: “Кожен голос враховується. Багато хто думає: все буде підтасовано, і мій голос нічого не вирішить, якщо я не прийду. Це неправильна позиція. І якщо таких багато збирається, то в підсумку те, чого хотіли люди для країни, не буде досягнуто, реалізовано”.
  • Крістофер: “Ми повинні підтримати європейський шлях нашої країни. Це важливо для всіх громадян Молдови. Ми повинні проголосувати і показати наш політичний вибір, тому що наше суспільство трохи розділене в цьому плані. Особисто я — прихильник проєвропейського шляху”.

Президентські вибори та референдум щодо вступу Молдови до Євросоюзу відбуваються на тлі масштабного втручання у внутрішню політику країни з боку Кремля. Молдовська віцепрем’єр-міністерка Христина Герасимова раніше заявила, що на такі процеси Москва витратила майже 100 млн євро — на агентурну мережу проросійського молдовського олігарха-втікача Ілана Шора, яку викрили правоохоронці, на збори проросійських мітингів, проросійську агітацію і так далі.

“Втручання Кремля в молдавську політику — це не новина. У нас практично на кожних виборах Москва якось намагається впливати на ситуацію. Тут є проросійські сили, які підтримуються з Кремля. Але цього разу, і особливо після початку повномасштабної війни РФ проти України, спроби впливати на молдовську політику, звісно, безпрецедентні — і за нахабством, і за віроломством. І в них є на кого впливати. Масштаб пропаганди, яка спрямована сьогодні на Молдову, звичайно, так чи інакше позначиться на результаті виборів”, — вважає політичний оглядач Євген Чебан.

До речі, цього року на території Росії відкрито лише дві виборчі дільниці для голосування громадян Молдови, обидві — у Москві. І сьогодні на них спостерігалися черги. На думку офіційного Кишинева, черги були створені штучно, щоб якомога менше людей змогли віддати свій голос.

Оскільки явка вже становить майже 40% виборців, то вибори можна вважати такими, що відбулися, — згідно із законодавством Молдови, щоб вибори визнали такими, що відбулися, проголосувати мають щонайменше 33% виборців.

А головною інтригою залишиться: чи пройдуть вибори президента Молдови в один тур, або ж доведеться призначати другий тур. Згідно з останніми соцопитуваннями, жоден із кандидатів не набирає необхідних 50% голосів.

Виборчі дільниці закриються о 21:00, потім розпочнеться підрахунок голосів.

Читайте також: Явка, порушення, коментарі громадян: як триває голосування в Молдові — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, на президентських виборах у Молдові рекордна для країни кількість кандидатів — 11. Згідно із законодавством, вибори відбудуться в один тур, якщо один із кандидатів набере 50% голосів плюс один голос.

У день голосування відкрито понад 2 200 виборчих дільниць — у Молдові та за кордоном.

Читайте також: “Ми голосуємо за майбутнє наших дітей”: у Молдові відбуваються вибори президента та референдум про членство в ЄС (ВІДЕО)

Прямий ефір