Ви можете собі уявити, що з людиною робили, щоб вона втратила 77 кг, — Лубінець про умови в російському полоні

Дмитро Лубінець. Фото: ombudsman.gov.ua

Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) має усвідомлювати, що своєю бездіяльністю він ніби дозволяє Російській Федерації нелюдяно ставитися до українських військовополонених. Про це сьогодні, 31 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Він наголосив, що фільтраційні табори, які діють на окупованих Росією територіях України, — це сучасний Освенцим. При цьому МКЧХ не діє щодо цього.

“Червоний Хрест погоджується з тим, що, ну, окей, ми не отримали гарантії безпеки, і ми туди не їдемо”, — схарактеризував Лубінець.

Парадокс полягає в тому, що кілька фільтраційних таборів є в окупованому Донецьку, відоме їхнє місце розташування (наприклад, Донецьке СІЗО, де утримують військовополонених і цивільних заручників), водночас у Донецьку працює представництво МКЧХ і ніяк не реагує.

“У Донецьку працює місія Міжнародного комітету Червоного Хреста, займається якоюсь активністю, привозять продуктові набори. Честь їм і хвала. Вони захищають цивільне населення. Це, зокрема, їхній мандат. Але потім українському омбудсмену вони розповідають, що “ми не отримали гарантій безпеки”. Я кажу: “А які ви хочете отримати гарантії безпеки? Ви ж у Донецьку працюєте. Тобто ви можете перебувати в будь-якій точці. Але в Донецьке СІЗО ви не можете приїхати, тому що вас туди не пускають”, — розповів омбудсмен.

Лубінець закликав МКЧХ не замовчувати ці питання, а відкрито відображати у своїх звітах, доводячи до відома світової спільноти про перешкоджання росіянами роботи Червоного Хреста.

“А ви замість того, щоб це зафіксувати у своїх офіційних доповідях, опублікувати це на своєму сайті, утерлися і зробили вигляд “ну, нічого страшного”, — зазначив він.

При цьому Червоний Хрест має вільний доступ до військовополонених на підконтрольній Україні території, і це підтверджують самі представники МКЧХ. Вони можуть спілкуватися з російськими військовополоненими наодинці, навіть передавати листи їхнім родичам у РФ. Усім полоненим надається медична допомога, харчування, повне дотримання прав згідно з Женевською конвенцією.

“Зіставте, що відбувається на території Росії та тимчасово окупованій території України. Ви туди приїжджаєте? Вас пускають до українських військовополонених? Ні. У вашій присутності мають право писати українські військовополонені листи своїм родичам. Це виконується? Ні”, — продовжив Лубінець.

Омбудсмен звернув увагу на те, в якому стані повертаються українські військові з російського полону.

“Люди втрачають десятки кілограмів. Найбільше зафіксовано — 77 втрачених кг за чотири місяці. Ви можете собі уявити, що з людиною робили, щоб вона втратила 77 кг? Найменше ми зафіксували втрату 25 кг”, — навів жахливі приклади він.

Читайте також: Червоний хрест працює в Донецьку, але його не допускають у місця утримання українських військовополонених, — Лубінець

Прямий ефір