Золочівська громада Харківської області півтора року потерпає від російських обстрілів. За цей час загинули близько 60 мирних жителів. Протяжність кордону з РФ тут — понад 50 км. У деяких прикордонних селах людей не залишилося, як, наприклад, в Удах — населений пункт стертий з лиця землі. У самому селищі Золочів — сотні пошкоджених і зруйнованих будинків, але найбільшої шкоди російські військові завдали закладам освіти, повідомляє FREEДОМ.
“23 липня 2022 року, о 4 годині ранку двома ракетами пошкоджено нашу установу. Одна з ракет упала перед фасадом… Скільки у відсотковому співвідношенні пошкоджено, не можу сказати: дошкільний підрозділ на першому поверсі, далі пішла школа, перехід до їдальні, спортивної зали” — коментує директорка Довжанського ліцею Людмила Попова.
І за рік після авіаудару вона не може стримати сліз, коли розповідає про свою школу: 30 років тому сама була її випускницею. Освітня установа неодноразово перемагала у різноманітних конкурсах на рівні Харківської області. Тут навчалися майже 170 дітей, ще 40 малюків відвідували дитячий садок при навчальному закладі. Зараз ліцей — у руїнах, без світла та води. Але голова Золочівської громади Віктор Коваленко каже: вже є план щодо його відновлення.
“Люди налаштовані працювати, тому величезні надії на те, що Довжанський ліцей житиме, буде відремонтовано, буде збудовано укриття. Ми вже заклали відповідні кошти на це, робимо проєкт. Він уже на стадії завершення. Додаткові енергетичні потужності опрацьовані з “Обленерго”. Ми ще маємо час для того, щоб відновити школу до занять офлайн”, — говорить голова Золочівської громади Віктор Коваленко.
У руїнах й центр села Уди Золочівської громади. Від його центральної вулиці до кордону з РФ лише 7 км. У селі немає людей, не залишилося нічого вцілілого, а обстріли з артилерії, авіації, танків ведуться щодня вже півтора року, як розповідає староста села. Школу та дитячий садок в Удах російські окупанти спалили першими, били прицільно.
“Наш дитячий садок був зруйнований — пряме влучення. Удянський ліцей, збудований у 1910 році, також зруйнований — теж пряме влучення, і не одне. Газопостачання, електропостачання — все знищено. Чому люди почали масово виїжджати? Спочатку вони били навмання, а потім почали бити туди, де мешкали люди. Я не знаю, як вони вираховували, чи дрони літали, чи якось по-іншому, але били в ті будинки, де були мешканці”, — розповідає староста села Уди Сергій Столяренко.
У Золочівській громаді від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вціліла лише одна з 11 будівель освітньої сфери. У деякі росіяни влучали двічі, як, наприклад, у Будинок дитячої та юнацької творчості. Перший удар був рік тому. Після нього відремонтували вікна, підсобні приміщення, поновили роботу гуртків. Два тижні тому знову прилетів снаряд.
“Знову доводиться виділяти кошти, щоб трохи відновити цей заклад і поставити нові вікна… Дітям потрібно чимось займатися, не лише навчанням, дітям потрібно розвиватися”, — пояснює начальниця відділу освіти, молоді та спорту Золочівської селищної ради Любов Широкова.
Щоб повернути дітей за парти та відновити навчання, у Золочеві вже розробили проєкт бомбосховищ на території двох ліцеїв.
“Вентиляція, душові кабіни, класи. Початкова школа — окремо, середня ланка — окремо, старша школа — окремо. Це буде сучасне укриття, щоби тут могли поміститися всі наші 450 учнів — не просто підвал якийсь”, — каже директор Золочівського ліцею №1 Валентина Федорова.
За її словами, перші будівельні бригади в ліцеї з’являться незабаром. На будівництво бомбосховищ при школах Золочева необхідно близько 15 млн грн. Ці гроші обіцяють виділити із державного бюджету. У Золочівській громаді сподіваються, що до початку навчального року 2024–2025 роботи будуть завершені.
Читайте також: Відновлення залізниці проводиться на Харківщині: як ліквідовують наслідки бойових дій (ВІДЕО)