Паралельно з повномасштабною війною проти України Росія почала масований гібридний наступ на Європу, написав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в соцмережі Х. За його словами, Москва використовує різні інструменти — від пропаганди та кібератак до диверсій і саботажу, втручання у внутрішні справи та спроб дестабілізувати цілі країни. Україна знає, як протистояти російським гібридним атакам, вважає глава українського зовнішньополітичного відомства, повідомляє FREEДОМ.
Попри більш ніж 400 затриманих, у Грузії тривають антиурядові протести. Силовики використовують проти мітингувальників сльозогінний газ, водомети та кийки. Десятки тисяч громадян Грузії виступають проти дій проросійської партії влади. “Грузинська мрія” заблокувала євроінтерграцію країни.
“Я тут з дуже простої причини: захистити своє європейське майбутнє і демократію моєї країни. Ми були присутні на виборах, і вони були явно сфальсифіковані. Ми зробили все, що в наших силах, щоб показати, що ми прагнемо до європейського майбутнього”, — сказав учасник акції протесту Ніколоз Міруашвілі.
“Причина дуже проста: це просто той факт, що моя країна заслуговує на свободу від російського режиму, який переслідує нас уже багато століть. І я вважаю, що нам потрібно потрапити до Європи”, — висловила думку учасниця акції протесту Міріам Цкітішвілі.
Підкуп виборців, маніпуляції під час передвиборчої кампанії та погрози замінування виборчих дільниць. Про те, що Росія активізувала гібридні операції, свідчать і вибори в Молдові. У сусідній Румунії також заявили про російське втручання в електоральний процес. Там кандидат від ультраправих Келін Джорджеску несподівано переміг у першому турі президентських виборів — набрав 23% голосів, водночас опитування перед голосуванням показували, що його підтримка не перевищувала 10%. Після того, як служби безпеки держави виявили масштабну кампанію з дезінформації в соціальних мережах на підтримку Джорджеску, відповідальною за яку визнали Росію, Конституційний суд Румунії анулював результати виборів.
“Є свідчення, що Росія намагалася використовувати свої інструменти для просування Джорджеску, але ми поки що не знаємо, чи була пряма координація зусиль між його штабом і Москвою. Не можна сказати, що все, що відбувається в нашому суспільстві, все невдоволення і гнів, є результатом російських гібридних тактик. Росія експлуатує вразливості наших демократій, використовуючи особливості роботи соціальних мереж”, — сказав в інтерв’ю виданню “Голос Америки” політолог, співробітник Орхуського університету Костін Чобану.
Сучасні методи визначення того, чи можна вважати вибори вільними та чесними, застаріли. Вони не враховують нові технології, які використовують для впливу на вибори, вважає очільниця європейської дипломатії Кая Каллас.
“Я бачу приклади з Румунії, але також і з інших країн, що росіяни дійсно “зламали код” щодо того, як впливати на вибори. Демократія заснована на довірі, і якщо ви більше не можете довіряти виборам, то як ви можете довіряти результатам?” — зазначила під час виступу на POLITICO P28 Каллас.
Російська Федерація продовжує гібридну агресію в багатьох державах — від Західної Європи до країн Балтії. Москва причетна до сотень інцидентів у Європі, які класифікуються як гібридні атаки, шпигунство, диверсії або операції впливу. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав європейські уряди та суспільства об’єднатися для протистояння російському впливу.
“Україна має величезний досвід протидії різним гібридним загрозам Росії, від кібератак до кампаній з дезінформації та актів саботажу. Ми готові поділитися своїми найкращими знаннями та досвідом з нашими європейськими партнерами, щоб допомогти зберегти стабільний демократичний розвиток”, — написав він у соцмережі Х.
Для оборони від гібридного наступу і захисту Європи, на думку очільника українського Міністерства закордонних справ, необхідно вжити низку невідкладних кроків, а саме: повністю заблокувати російську пропаганду, посилити роботу поліції та контррозвідки, зміцнити кіберзахист і посилити Шенгенську візову політику щодо громадян країни-агресора.
Читайте також: Росія втручається у вибори країн ЄС: як далеко готовий зайти Кремль — розбір (ВІДЕО)