Втрата впливу в Сирії для Росії є серйознішим ударом, ніж можна зараз уявити, — Левусь

Кремль. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Втрата Кремлем впливу в Сирії позначиться на багатьох аспектах. По-перше, Росія втрачає одну з точок впливу в регіоні, які дісталися “у спадок” від Радянського Союзу, яких, на відміну від Союзу, у неї небагато. По-друге, вона демонструє слабкість всьому Близькому Сходу, і можна припустити, що Тегеран зараз не укладатиме з Москвою договір про стратегічне партнерство, подібний до того, який з Росією уклала Північна Корея (КНДР, Корейська Народно-Демократична Республіка). Таку думку в ефірі FREEДОМ висловив політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

“2014 року Москва не отримала по шиї від світової спільноти там, де мала отримати, а саме за захоплення Криму та проголошення цієї української території своєї. Тоді Москва, знахабнівши від безкарності, влізла повністю в Сирію, перекидаючи “сирійським експресом” — великими десантними кораблями та танкерами — все, що необхідно, перекидаючи свої війська, перекинувши туди авіацію, яка, по суті, знищила соціальну структуру Сирії та мільйони людей вигнала за межі Сирії, створивши кризу біженців у Європі. Це справа рук Москви. Тоді Москва продемонструвала всьому глобальному Півдню, насамперед Близькому Сходу, що вона справді сильна. Збільшився її престиж. А зараз це історія про те, що її престиж зникає”, — констатував гість ефіру.

Однак, як наголошує Левусь, річ не лише в тому, що весь глобальний Південь спостерігає, що Москва, виявляється, не в змозі “захистити того диктатора, який зв’язався з нею”, змінюється і сприйняття Росії, і її геополітичний вплив у світі.

“Зараз багато говорять про те, що будуть переговори щодо України, нібито мирний процес розпочинається. Хоча насправді ми бачимо, що Москва не змінила своїх планів, і її позиція не залишає жодних надій на закінчення війни. Але як у цей час говорити з Вашингтоном, говорити з іншими країнами Заходу, диктуючи свої умови, коли ти продемонстрував однозначну слабкість”, — додає політолог-міжнародник.

На його думку, незалежно від того, чи утримається сирійський диктатор Башар Асад, чи його режим впаде, слабкість Москва вже продемонструвала, вона всім очевидна.

“Тому, з одного боку, війна в Україні вплинула на те, що Росія мала менше сил для того, щоб проводити ту політику, яку вона проводила з підтримки Асада, зберігати вплив на Близькому Сході і показувати свою силу… А з іншого боку, Росія в Сирії зараз втрачає той престиж і ту позицію, яка б могла більше важити на переговорах, які вона хоче нав’язати”, — зазначив Дмитро Левусь.

Читайте такожВдалий момент і ефект несподіванки: чи встоїть сирійський диктатор Асад перед натиском повстанців і чи допоможе йому РФ

Нагадаємо, Росія не може підтримувати режим Асада і вже зіткнулася із серйозними викликами на кількох континентах. Успіх сирійської опозиції може стати серйозним ударом для Москви.

Тим часом сирійські повстанці продовжують наступ углиб країни. Після того, як вони взяли під контроль Алеппо та Хаму, наступне велике місто на шляху — Хомс. Солдати армії Асада тікають із нього, кидаючи військову техніку.

Як повідомлялося раніше, 27 листопада сирійські опозиційні збройні формування почали наступ на північному заході Сирії. За кілька днів вони взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості і прорвалися в Алеппо — друге за величиною місто країни. У 2016 році звідси опозиційні війська витіснила армія президента Башара Асада і його союзників — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”.

Прямий ефір