Поки не можна говорити, що Росія втратила військово-морську базу “Тартус” на Середземному морі в Сирії. Інформації про те, що розірвано ратифікований на 49 років міжурядовий договір, немає. Йдеться лише про розірвання бізнес-угоди з російською компанією, яка зобов’язалася вкласти 0,5 млрд дол. у розвиток порту, очевидно, для військових цілей. Про це сьогодні, 26 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу Військово-морських сил Збройних сил України у 2004-2020 роках Андрій Риженко.
“Росія ще не втратила цю базу. Договір про оренду “Тартуса” та “Хмейміма” (військово-повітряна база РФ у Сирії, — ред.) був підписаний між урядами Росії та Сирії у 2017 році, у 2018-му — ратифікований на 49 років. За оренду бази Сирія не брала грошей із Російської Федерації, проте Росія зобов’язалася інвестувати у розвиток порту “Тартус”. Це було вже предметом окремого договору — бізнес-угоди. Цю бізнес-угоду справді розірвано”, — каже гість ефіру.
Він зазначає, що Росія на сьогодні справді виводить із Сирії персонал, якого там було дуже багато: на момент падіння режиму Башара Асада — 7,5 тис. військових.
“Прибирають людей, прибирають техніку, концентрують її в “Латакії” (аеропорт, де розташована російська база “Хмеймім”, — ред.). Там сконцентровано дуже багато контейнерів, там збирається і техніка ППО, і особовий склад. Якийсь особовий склад вони вивозять літаками. Техніку вивозять, зокрема, і до Лівії — невелику кількість”, — коментує Риженко.
З усім тим, гість ефіру вважає: крапка у військово-морській присутності РФ у Сирії не поставлена, “Росія дуже серйозно упиратиметься”.
“Росії ця база дуже потрібна. Якщо вона її втратить, дійсно втратить, і буде поставлено крапку, то це буде втрата для неї набагато сильніша, ніж, наприклад, Криму в Чорному морі. Тому що вони [росіяни] не зможуть проєктувати силу ні на Близький Схід, ні на Північну Африку, ні на Східне Середземномор’я. А всі ці регіони прописані у них у доктринальних стратегічних документах, які вони виконують дуже активно, зокрема морську доктрину Російської Федерації. Їх тоді треба буде переглядати та оголошувати такими, що були провалені. Очевидно, будуть ще якісь торги. “Тартус” вони точно не будуть використовувати так, як планували: розвиватися, нарощуватися. Але, можливо, якась невелика присутність там залишиться… Принаймні зараз зусилля до цього докладаються”, — вважає капітан 1-го рангу запасу.
Водночас він зазначив, що зусилля до того, щоб Росії у “Тартусі” не було, докладають, імовірніше, Туреччина та США, чинячи тиск на сирійську владу. Альтернативою сирійському порту для Москви, на думку Риженка, можуть стати порти Лівії.
“Це Тобрук та Бенгазі. Вони розташовані у східній частині Лівії, якою керує генерал Хафтар, невизнаний лідер, якого ніхто не визнає, окрім Росії та ще невеликої кількості країн. Хафтар, до речі, 2023 року після кількох спроб нарешті потрапив до Кремля і розмовляв з Путіним… Хафтар хоче обмеженої російської присутності та системи ППО С-400, щоб протидіяти армії західної частини Лівії, яка визнається всіма: ООН, Заходом тощо. Але Хафтар також оцінює ризики, тому що наявність у нього російського контингенту негативно сприймається його власною армією. І він розуміє: якщо нарощуватиметься російська присутність, це викличе заходи у відповідь з боку військ західної Лівії, які підтримуються Заходом, Туреччиною… Тому ситуація розвивається. Зараз ми бачимо, що сирійська влада дала можливість росіянам завести два кораблі до “Тартусу”, щоб забрати обладнання і якимось чином, можливо, ситуацію частково розрядити. Але остаточну крапку в цій ситуації, я думаю, ще не поставлено”, — підсумував Андрій Риженко.
Читайте також: Росія покидає сирійський порт “Тартус”, — ЗМІ
Раніше повідомлялося, що Москва втратила доступ до своєї військово-морської бази в Тартусі після краху режиму Башара Асада. Кремль не зміг допомогти своєму союзнику, оскільки зосереджений на війні проти України.
Також Сирія запровадила заборону на ввезення товарів з Ірану, Ізраїлю та Росії. Відповідне рішення ухвалила нова влада країни.