Втрата прибутку в “Алроса” і скорочення надходжень до держбюджету РФ: наслідки санкцій проти російських алмазів в огляді експертів

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Європейський Союз розпочав узгодження 12-го за рахунком пакета санкцій проти Російської Федерації.

Новий пакет передбачає обмеження на торгівлю російськими алмазами. Цю пропозицію обговорювали в ЄС уже неодноразово, але через позицію Бельгії вона регулярно відкладалася.

Санкції проти російських алмазів

Як повідомляє Bloomberg, роботу над новим пакетом рестрикцій Євросоюз почне вже найближчим часом. На сьогодні керівництво ЄС очікує на декларацію країн “Великої сімки” (Великої Британії, Німеччини, Італії, Канади, Франції, Японії та США), після чого позиції G7 буде включено до санкційного пакета ЄС.

За інформацією Soir, нові обмежувальні заходи передбачають, що на території ЄС буде дозволено обіг дорогоцінних каменів тільки з неросійським маркуванням. Як зазначає видання, заборона почне діяти вже з 1 січня. Однак на оброблені діаманти санкції запровадять пізніше, і це здійснюватиметься поетапно.

“Система готова вже кілька тижнів, і тепер ми чекаємо на остаточну декларацію G7, яка закріпить її і підтвердить волю G7 працювати з цією системою”, — заявив у Брюсселі один із європейських дипломатів.

Він зазначив, що Бельгія повністю підтримує заборону на торгівлю алмазами в рамках наступного раунду санкцій G7 проти Росії. За його словами, це усуває головну перешкоду для цього кроку, якого інші держави ЄС та Україна вимагають уже понад рік.

Заборона G7 і протоколи відстеження були розроблені Єврокомісією спільно з Бельгією, де в Антверпені розташований найбільший у світі центр торгівлі діамантами.

Варто зазначити, що на країни “Великої сімки” припадає 70% світового попиту на алмази з боку кінцевих споживачів.

Водночас президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що очікувати через обмеження торгівлі російськими діамантами сильного удару по економіці РФ не варто, оскільки їхній експорт приносить Росії лише 4 млрд євро на рік і має значення тільки як символ розкоші.

У Bloomberg зазначають, що країни “Великої сімки” повинні будуть розробити технічні деталі заборони на алмази, після чого Європейський Союз зможе розробити правила санкцій. Сам план полягає в тому, щоб заборонити закупівлю алмазів безпосередньо у російської компанії “Алроса”, а також у посередників з Індії або ОАЕ.

Читайте також: 12-й пакет санкцій ЄС може позбавити Росію значної частини доходів від експорту алмазів — деталі (ВІДЕО)

Думки експертів

Про новий пакет санкцій проти РФ, що включає заборону на торгівлю російськими алмазами, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
  • Ігор Ліпсіц, російський економіст, доктор економічних наук, професор;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт;
  • Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Питання російських алмазів зачіпають інтереси багатьох європейських базнес-кіл

— 4 млрд доларів — це річний обсяг доходів компанії “Алроса”. Американці ще 2022 року ввели обмеження і санкції на компанію. Але через те, що всі інші ринки для російських алмазів залишалися відкритими, санкційні обмеження, запроваджені в Америці, не сильно вдарили по цьому бізнесу.

Наступного тижня починається чотиристороння зустріч з приводу обговорення різних варіантів обмеження російського бізнесу алмазами. Від найпростішого напрямку, пов’язаного з відстеженням руху російських алмазів, до їх повної заборони на європейському ринку.

Поки незрозуміло, до якого з варіантів остаточно прийде Євросоюз. Але потрібно розуміти таке. Там є досить багато зацікавлених осіб і компаній у цьому питанні. І йдеться не тільки про Бельгію. 30% російських алмазів огранювання проходять в Індії. І, до речі, одним із фігурантів цих обговорень є індійська сторона, яка досить активно присутня на російському ринку з діамантами, що подаються як індійські діаманти.

Хоча потрібно розуміти, що джерелом індійських діамантів є Російська Федерація, яка постачає туди алмази. Крім усього іншого, азіати, як правило, цим досить сильно користуються. Відбувається так званий мікс алмазних партій, коли частина приходить з РФ, частина з ПАР, з інших місць, і робиться порційний мікс, де представлено каміння різного походження, і в такий спосіб втрачається остаточне місце походження цієї партії.

Воно ніби все всередині перемішано. Хоча, на G7 активно обговорювалося питання контролю за рухом алмазів і діамантів. Воно найбільш просте для його запровадження, тому що будь-які обмеження потребуватимуть досить серйозних адміністративних заходів, які однозначно передбачають і зміни європейського законодавства.

Україна виходила з пропозицією до Кімберлійського процесу оголосити російські алмази кривавими алмазами. В алмазному бізнесі є дуже цікавий механізм недопуску каміння, видобутого на території, де тривають бойові дії, і де ці алмази видобуваються злочинними угрупованнями.

Для того, щоб не фінансувати діяльність цих угруповань, основні виробники та споживачі каміння створили таку собі комісію на громадських засадах, яка може надавати тим чи іншим коштовностям статус кривавого каміння та, як наслідок, закрити їм доступ на цивілізовані ринки, насамперед, на алмазні біржі. Тому в цій ситуації Україна виходила з пропозицією присвоїти статус кривавого каміння і російським алмазам.

На сьогоднішній момент це питання поки що активно обговорюється. Насправді кожна з проблем — і алмази, і, атомні проблеми, зокрема, “Росатом”, і питання рідкоземельних металів, і питання нікелю — це питання, які тією чи іншою мірою зачіпають інтереси певних бізнес-кіл у Євросоюзі.

За 2022 рік було ухвалено дев’ять санкційних пакетів, за 23-й рік — два санкційні пакети: один було ухвалено до 24 лютого, до річниці [повномасштабного вторгнення РФ в Україну], другий було ухвалено 21 червня. З того моменту активно мусується питання про 12-й пакет. Найімовірніше, у 12-му пакеті точно буде посилення санкцій проти компаній і, цілком можливо, проти країн, які допомагають Російській Федерації обходити санкційні обмеження.

Насамперед ідеться про товари подвійного призначення. Тобто, те, що було мейнстримом, 11-го пакету, це точно буде в 12-му пакеті. Це те, що на сьогоднішній момент не викликає якихось особливих заперечень у жодної з країн Євросоюзу, навіть в Угорщини і, цілком можливо, у Словаччини. І те, що просто ще посилює контроль за нині введеними санкціями.

Найімовірніше, ми побачимо і що-небудь, пов’язане з алмазним бізнесом, тому що це давно обговорюється. Начебто Бельгія вже пішла на певні поступки, і є вже якісь певні напрацювання.

Ще раз кажу, що я не вірю в те, що це буде повна заборона. Найімовірніше, це буде якась проміжна форма, насамперед, посилення контролю. Але, вочевидь, ми почуємо термін “Алмази” в 12-му пакеті.

ІГОРЬ ЛІПСІЦ: У світі прирівняли російські та ангольські алмази

— Не можна сказати, що Росія — монополіст у видобутку алмазів. Не забувайте, що є ще компанія De Beers, і є інші видобувні країни. Тож не можна її назвати монополістом, але РФ — великий гравець на цьому ринку.

І ось у цих самих санкціях дуже важливо що: по-перше, що прозвучало поняття “російські криваві алмази”. Це означає, що практично Росію поставили в одне поле з ангольськими алмазами, які було заборонено використовувати. До кінця їх не витіснили зі світового ринку, але вони пішли у сферу кримінального обігу, тобто мафіозі між собою ними розплачуються.

Але це вже зовсім не той обіг, який був. Все-таки світ навчився боротися з цими ангольськими кривавими алмазами. І тепер Росію поставили в ту ж саму низку країн із сумнівними, небезпечними і небажаними природними сировинними ресурсами. Це такий морально-політичний удар, я б сказав.

І друге, що цікаво в цих санкціях, це те, що все-таки Бельгія зважилася їх підтримати. Це означає, що опір з боку Європи тому, що робить Росія, не слабшає, бажання підтримувати Україну не слабшає, готовність нести жертви заради України не слабшає.

При тому, що це, звичайно, певні незручності, певні втрати, це певні загрози бельгійському бізнесу, пов’язаному з алмазами. І все-таки Бельгія погоджується. Все-таки Бельгія бере участь у цьому. Бельгія допомагає розробити механізм. Це надзвичайно політично важливий момент для України.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Європейський ринок закривається для російських алмазів

— Бюджет РФ унаслідок санкцій проти алмазної галузі недоотримуватиме щонайменше 2 млрд доларів. Це дуже велика сума, з огляду на взагалі жалюгідний стан російського бюджету.

Дуже правильно, що цей крок робиться, але я не є оптимістом. Це все-таки алмази і діаманти. Обсяг маленький. Походження не завжди є. Визначити, що цей виріб є якимось, наприклад, африканським чи російським діамантів – з цим є певна проблема, може бути підробка відповідних документів.

Тому дуже добре, що на цьому акцентовано увагу, і європейський ринок буде поступово закриватися, і закриється для російських алмазів.

Але тут виникає інше питання, наскільки такі речі буде можливо контролювати. Це не нафта, це не танкер, це може бути валізка з алмазами, яку буде перевезено літаком. Тобто, тут дуже великі ризики. Тому дуже важливо, щоб ті торгові доми, які торгують діамантами, уважно відстежували саме походження кожного каменю, який їм надходитиме. Це дуже важливий елемент, тому що є складнощі в тому, щоб відстежувати цей потік.

Так, 2 мільярди — це втрата російського бюджету, якщо ці санкції працюватимуть на всі 100%, але складність дуже висока. Я сподіваюся, що не буде так, як це зараз відбувається з нафтою, коли цілі танкери проходять, і все-таки на цьому буде акцентовано більш серйозне рішення для того, щоб визначити, звідки, хто не потрапив на європейський ринок. Але все-таки, цей крок, звичайно, можна тільки вітати.

Алмази — дуже важливий елемент у промисловості. Тому європейські країни, в яких розвинена відповідна промисловість, зокрема, Німеччина, не хотіли б запровадження таких обмежень, тому що вони призведуть до збільшення вартості, що, в свою чергу, може погіршити їхній економічний стан.

Але ще раз у цьому напрямку однозначно треба працювати. І цей крок, який буде зроблено, все ж таки показує, що, незважаючи на ті величезні прибутки, які отримують бельгійські компанії і безпосередньо бельгійський уряд, вони мають у цьому допомогти Україні.

https://www.youtube.com/watch?v=PPo_j7CVrRY

ІВАН УС: Через санкції проти алмазів російський бюджет не отримає мільярди доларів

— Безумовно, в основі російської економіки, крім газу і нафти, присутні і алмази, і інші дорогоцінні метали, і недорогоцінні метали. А також залізна руда, товари чорної металургії, деревина, пшениця, яка останнім часом дуже сильно допомагає Росії.

Ще, напевно, атомна енергетика і, звичайно ж, військова сфера – ця закрита 93 стаття, так звана зовнішня торгівля, тобто все, що пов’язано зі зброєю. Тому алмази і взагалі дорогоцінні метали — це 71-ша стаття в РФ, це друга після 27-ї, тобто, газу і нафти. Для Росії це друге джерело доходів.

Відповідно, якщо будуть санкції проти алмазів, це буде обмеження мільярдних потоків, які щорічно потрапляють до російського бюджету. І для Росії, звичайно, небажано, щоб це було.

Але з іншого боку, світова торгівля так побудована, що все взаємопов’язано, і дуже складно виключити з неї країну, яка посідає певне становище за газом, нафтою, алмазами, металами, пшеницею та іншими компонентами.

Але ми бачимо, що, щойно Європейський союз мінімізував залежність від російських нафти і газу, одразу полетіли санкції проти цього сектора. Зараз питання, чи зможуть вони мінімізувати залежність від російських алмазів? Чи зможуть вони гарантувати, що ці алмази не потраплять на конкурентні для ЄС біржі? Насамперед ідеться про Дубай, а також про Об’єднані Арабські Емірати. Ну і також про Ізраїль. Але зараз Ізраїлю не до цього.

Щойно Європейський Союз зрозуміє, що конкуренти не отримають у тому обсязі, в якому ЄС побоюється, ці алмази, санкції проти “Алроса” будуть.

Читайте також: Важливо, що в санкціях прозвучало поняття “російські криваві алмази” — це морально-політичний удар для РФ, — професор

Прямий ефір