Вторинні санкції можуть реально стримувати зовнішню торгівлю Російської Федерації. Таку думку сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економічний експерт Ілля Несходовський.
Він наголосив на важливих змінах у санкційній політиці за останні пів року — постійне використання вторинних санкцій. З’явилася загроза вторинних санкцій для фінансових установ й банків, які допомагали Росії.
“Зараз з’явилося розуміння того, що Сполучені Штати Америки і Європейський Союз не жартують, і будуть жорсткі зустрічні санкції щодо будь-яких компаній, які допомагають обходити санкції, і одразу ж почала змінюватися ситуація. Московська біржа обмежила розрахунки з американською валютою, з євро, вони також зіткнулися з тим, що китайські банки, щоб не потрапити під вторинні санкції, не хочуть працювати з Московською фондовою біржею. Як результат того, що вони не хочуть працювати з Московською фондовою біржею, не можна використовувати юань як розрахункову одиницю”, — розповів Несходовський.
Він констатував, що фінансовий механізм Росії досить міцний, проте західні партнери України роблять правильні кроки, щоб це змінити.
“Наприклад, щодо того, що ввели санкції проти внутрішнього російського аналога SWIFT. Чому? Тому що обходили санкції в такий спосіб — перераховували гроші на такі кишенькові російські банки, які не потрапили під санкції, через цю систему, а потім уже здійснювали міжнародні розрахунки. Коли це потрапило під санкції, відповідно, банки, навіть ті, які працюють на території Росії і були не підсанкційними, перестали використовувати цю систему, розуміючи, що їм закриють зовнішній світ”, — сказав експерт.
За словами Несходовського, РФ шукає шляхи обходу, зокрема й за допомогою застосування криптовалюти. Так, у Росії вже ухвалили відповідні зміни до законодавства, які можуть допомогти здійснювати такі розрахунки.
“Але проблема полягає в тому, що й інша сторона іншої країни, яка повинна приймати або здійснювати розрахунки, повинна погодитися на застосування криптовалюти… І в 14-му пакеті санкцій для того, щоб запобігти використанню криптовалюти в розрахунках, було включено й конкретний пункт, який стосується того, що якщо якась криптовалюта або криптобіржа здійснюватиме розрахунки, які спрямовані на обхід санкцій, то така криптобіржа, криптовалюта отримає санкції з боку Європейського Союзу… Іншими словами, у цьому напрямку Європейський Союз зробив крок на випередження. Він ухвалив відповідні норми, які повністю закрили, наприклад, криптовалюти”, — сказав експерт.
Що стосується застосування свопів, то, за його словами, йдеться про складний механізм.
“Якщо буде побудовано доволі складний ланцюжок із використанням якихось посередників у якихось країнах, таких як Казахстан, наприклад, Азербайджан чи інших, потім цей ланцюжок вестиме, умовно, до Китаю чи Саудівської Аравії, чи Туреччини, потім із Туреччини в іншу країну… Тобто в цьому відношенні можна буде будувати якісь ланцюжки для того, щоб здійснювати розрахунки. Але навіть якщо якось вийде побудувати такі ланцюжки для здійснення розрахунків із продавцями тієї продукції, яка необхідна для Росії, або тими, які купують російську продукцію, все одно це стане набагато дорожчим та набагато складнішим. І розрахунки відбуватимуться не так, як раніше — за кілька днів, розрахунки можуть відбуватися тижнями, а може, навіть й цілий місяць. Відповідно, це буде повністю стримувати зовнішню торгівлю Росії. Це перший момент. А другий момент — це вартість. Кожен із цього ланцюжка захоче отримати свої комісійні за здійснення розрахунків”, — сказав експерт.
Таким чином, на його думку, постає питання, чи варто здійснювати таку операцію, якщо вона стає повністю нерентабельною.
Читайте також: Як у 1990-х, але з юанем: що буде з економікою Росії після нових санкцій — відповіли експерти