На тлі бойових поразок російський президент Володимир Путін намагається створити точки напруги по всьому світу. Молдавські спецслужби заявили, що Кремль хоче вдертися в країну вже наступного року. Там вважають, що росіянам потрібен склад боєприпасів, який розташований у Придністров’ї. Паралельно з цим Кремль розпалює напругу на Балканах — між Сербією і Косово, інформує FREEДОМ.
За оцінками спецслужби Молдови, ймовірність російського вторгнення в країну — питання часу. У Молдові вважають, що Росія хоче зайти в Придністровський регіон, який уже контролюється армією Кремля.
“Судячи з наявної у нас інформації, Російська Федерація має намір піти далі. З метою створення з’єднання з Придністровським регіоном, який є територією Республіки Молдова, і тоді можна однозначно сказати, що так, вони мають намір дійти сюди, з’єднатися. Що буде далі, їхні наміри щодо Кишинева ми можемо обговорити, але це реальний і дуже високий ризик”, — заявив директор Служби розвідки і безпеки Молдови Александру Мустяце в інтерв’ю TVR Moldova.
За даними спецслужб, росіянам потрібен найбільший у Європі склад боєприпасів, який розташований якраз у Придністров’ї й охороняється кремлівськими військовими. Свою присутність у Молдові росіяни намагалися використати раніше для держперевороту. Кремлівські спецслужби влаштовували проплачені мітинги проти чинної влади з однією метою — привести до управління країною проросійські сили. Тоді в Європарламенті заявили, що в Європі добре розуміють, у якому вразливому становищі перебуває Молдова, і готові її підтримувати.
“Єврокомісія пообіцяла збільшити фінансування Молдови. Я знаю, наскільки це важливо, і я також знаю, що знадобиться ще більше вкладень. Ви можете на нас розраховувати. Ви — останній бастіон між війною і ЄС. І ми повинні це добре розуміти”, — зазначила голова Європейського парламенту Роберта Метсола.
Молдавські політики впевнені, щоб відкрити другий фронт з боку Придністров’я, у Росії не вистачить сил.
“Я вважаю, що путінський режим не зможе навіть в умовах внутрішнього авторитаризму і тотального знищення прав своїх громадян продовжувати цю військову авантюру до нескінченності”, — упевнений депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
Але якщо Молдову росіяни розглядають як можливий плацдарм для другого російсько-українського фронту, то нестабільність на Балканах потрібна Кремлю, щоб відволікти увагу від України і знизити підтримку цивілізованого світу. Точкою напруги Кремль вибрав Сербію і Косово. Не без підтримки з Москви вже кілька тижнів у сербських громадах на півночі Косова триває блокада доріг, закрито пункти перетину кордону з Сербією, а заяви з обох боків знов повертають страх початку нової війни в регіоні.
“Зараз Росія активно залучає свої інструменти, включно з пропагандистським компонентом, для того, щоб мати змогу впливати на ситуацію. Також їй була б вигідна ще одна гаряча точка, для того, щоб відтягнути погляди західної спільноти від ситуації в Україні, від збройного вторгнення, яке здійснила РФ у лютому 2022 року”, — пояснив кандидат політичних наук Станіслав Желіховський.
Попри тісні зв’язки та дружбу з Росією, Сербія декларує проєвропейську політику і шукає шляхи зближення з Євросоюзом. Експерти вважають, російсько-сербському партнерству залишилося недовго.
“Ситуація виходитиме з-під контролю РФ, і вона не зможе продовжувати свою військову кампанію на території України. Вона також не зможе допомагати Сербії у виконанні нею поставлених завдань. Вплив Кремля сильно ослабне щодо Сербії та інших держав, які можна вважати союзниками РФ. Найімовірніше, так воно і буде, тому що перемога України — це факт, який станеться”, — підкреслив Желіховський.
На думку експертів, Росії не вдасться використати напруженість на кордоні Сербії та Косово і довести її до військового протистояння.
Читайте також: Логічно, що невдалий перебіг війни в Україні Путін захоче прикрити чимось більш переможним, — Попович оцінив загрозу для Молдови