Вступ України до ЄС: який шлях належить пройти державі (ВІДЕО)

Прапори України та Євросоюзу. Фото: giz.de

Оцінку українських законів на відповідність законодавству Євросоюзу вже найближчими днями розпочне Єврокомісія. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський. А вже навесні, за його словами, стартує робота з переговорної рамки для України, інформує FREEДОМ.

Процедура вступу до Євросоюзу є досить тривалим і ретельним процесом, попереджають експерти. Методологія незмінна — держава має відповідати нормам шести кластерів, які розділені на 35 переговорних розділів.

“За кожним цим розділом прийматиметься окреме рішення і тут має бути консенсус. Усі країни, всі представники країн повинні будуть проголосувати і сказати, що так, справді, Україна зробила все необхідне і тепер вона відповідає вимогам Європейського Союзу та законодавству, яке існує”, — сказав доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.

Зміни стосуються таких сфер, як вільна торгівля, право інтелектуальної власності, конкурентна політика, рибальство, енергетика, оподаткування, правосуддя, освіта та культура, фінансовий контроль. Вже в березні 2024 року заплановано затвердження переговорної рамки. Її керівництво ЄС узгодить з усіма державами-членами. Це перший раунд переговорів.

“Готуватиметься так звана переговорна рамка, яка міститиме певні, скажімо, принципи для проведення наступних переговорів. Після цього має відбутися перша міжурядова конференція та також має бути проведений скринінг законодавства країни-кандидата, тобто України”, — сказав Петренко.

Після цього Київ разом із партнерами працюватиме над наближенням українського законодавства до європейських вимог. Паралельно, якщо буде обумовлено винятки для України або додаткові умови — все це відбуватиметься в рамках офіційного переговорного процесу.

“Важливо зрозуміти, що нам потрібно адаптувати все європейське законодавство. Не можна, наприклад, гармонізувати норми конкуренції, а екологічні — ні. Україна має наздогнати все, над чим ЄС працював роками, а також ухвалювати нові норми. Усього це близько 28 000 норм, більшість їх формальні. Таких, які потребують імплементації, — 4 400. Україна вже виконала 1 400, залишилося ще 3 000”, — зауважила Вероніка Мовчан, директор наукової роботи, керівник Центру економічних досліджень.

Експерти стверджують, що терміни вступу України до Євросоюзу залежать як від Києва, так і Брюсселя. На користь України — нарощувати темпи реформ, Брюссель зі свого боку — має йти на діалог та пом’якшувати політику розширення Євросоюзу.

“Ми досі працюємо над багаторічними рамками. Це важкі дебати, і я впевнений, що нам вдасться ухвалити рішення та об’єднатися з цієї теми. Ми хочемо підтримати Україну невеликою фінансовою допомогою, перший пункт. Але ми також хочемо взяти до уваги пріоритети Європейського Союзу та адаптувати наші багаторічні рамки”, — каже голова Європейської Ради Шарль Мішель.

За оцінками фахівців, переговорний процес може тривати до 2030 року. Окрім складнощів у імплементації європейського законодавства, можуть виникнути розбіжності всередині самого Євросоюзу. Наприклад, Україна є прямим конкурентом для кількох країн ЄС в аграрному секторі. Їхні лідери можуть гальмувати рішення на користь власної економіки.

Читайте такожРішення про старт перемовин про вступ України до ЄС неможливо скасувати або змінити, — Потапенко

Нагадаємо, верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель під час спілкування з журналістами в Брюсселі заявив, що планує відвідати Україну після Різдва. На думку керівника центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслава Потапенка, це — важливий, символічний, знаковий жест з боку керівництва ЄС.

Прямий ефір