У п’ятницю, 3 лютого, в українській столиці відбудеться саміт Україна — ЄС. Головними темами стануть оцінка проведених Києвом реформ і узгодження нових кроків на шляху до вступу країни в ЄС. Адже, попри російське вторгнення, Україна не відкладає плани про членство, інформує FREEДОМ.
Ще до повномасштабного вторгнення Росії Київ довів, що йде правильним шляхом, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час оголошення нового статусу — кандидата в члени ЄС для України влітку 2022-го. За кілька минулих років держава стала ближчою до євроінтеграції, ніж за попередні десятиліття. Завдяки Угоді про асоціацію з ЄС від 2016 року Україна імплементувала понад 80% правил, норм, стандартів Євросоюзу, і робота триває — незважаючи ні на що.
“Наша думка виходить з уважної та ретельної оцінки реальності. І ці докази свідчать, що Україна заслуговує на європейську перспективу, а також на статус кандидата, розуміючи, що їй потрібно здійснити цілу низку важливих реформ”, — акцентувала Урсула фон дер Ляєн.
Новий статус Україна отримала разом із сімома рекомендаціями Єврокомісії, які Київ має виконати. Серед них:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- боротьба з корупцією та відмиванням коштів;
- реалізація антиолігархічного закону;
- зміна законодавства про нацменшини.
За окремими вимогами, як, наприклад, боротьба з відмиванням грошей, Єврокомісія навіть не прописала детальні претензії. Попри все це, український президент Володимир Зеленський днями заявив: усі євроінтеграційні умови остаточно будуть виконані найближчими місяцями.
“У нас є сім вимог, і я вам скажу, що, попри війну, багато з цих семи вимог ми закрили, зробили, а інші ми розпочали, і в найближчі тижні-місяці ми все це закінчимо. Ми йдемо швидко, сама війна нас квапить”, — акцентував глава Української держави.
Саміт Україна — ЄС відбудеться в Києві вже 3 лютого. Посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас анонсував обговорення військової обстановки, мирного плану президента Володимира Зеленського та подальшу необхідну підтримку для України.
Брюссель запланував обговорити прогрес реформування України відповідно до рекомендацій Єврокомісії. Київ швидко виконує вимоги, заявляють у міністерстві з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, і на те є причини.
“З моменту отримання кандидатства команда працювала на забезпечення належної координації євроінтеграції, щоб саме на саміті ми обговорили найважливіші політичні питання. Це виконання Україною семи рекомендацій Європейської комісії та ключові рішення, які ми можемо ухвалити у 2023-му, розуміючи, що наступний 2024 рік — це рік виборів до європейських інституцій, що може звузити політичні можливості”, — пояснила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Україна планує вступити до ЄС протягом наступних двох років, про що раніше заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, вже у 2023 році може бути підписано угоду про безвізовий режим для промислових товарів, приєднання до платіжної системи SEPA (Єдина європейська мережа розрахунків) і включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.
“Ми хочемо сформувати детальну дорожню карту, яка максимально дасть нам розуміння, як успішно пройти євроінтеграційний шлях: від оцінки роботи, яку ми провели після отримання статусу кандидата, до початку предметних переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу. Зокрема, для нас важливо отримати довгостроковий доступ усіх українських товарів до ринків ЄС без квот і мит”, — сказав глава українського уряду.
Європейський Союз об’єднаний більше, ніж будь-коли, і зв’язки країн-членів міцніші, ніж раніше, заявив з трибуни Верховної Ради України голова Європейської ради Шарль Мішель. Під час візиту до Києва він наголосив: без вільної України не буде і вільної Європи.
“Я мрію про те, що скоро українець стане або президентом Ради Європейського Союзу, або очолить Європейську комісію, або Європейський парламент. Ми знаємо, що ви хочете, щоб агресивна війна закінчилася. Скоро відбудеться саміт Україна — ЄС, і я сподіваюся, ми зуміємо і тоді висловити свою підтримку Україні та її руху до Європейського Союзу”, — акцентував Мішель.
Навіть у своєму теперішньому статусі Україна має чимало переваг. Наприклад, доступна фінансова допомога ЄС, яка призначається для країн, що готуються до вступу. Вона надається грантами, інвестиціями, технічною допомогою. Крім того, на Україну чекає повне прийняття спільного законодавства ЄС до моменту вступу. Євросоюз уже не розглядає Київ як “сіру зону” між Європою і країною-агресором Росією.
Читайте також: Україна — ЄС: як планується розвиток співпраці після саміту в Києві (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, 3 лютого в Києві відбудеться саміт Україна — ЄС. За його підсумками заплановано підписання низки важливих договорів, зокрема угоди про безвіз для промислових товарів, призупинення мита на український експорт ще на рік, а також включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.
Читайте також: Україна хоче вступити до Євросоюзу за два роки: про перспективи рішення розповіла експерт