Дев’ять східноєвропейських країн “Бухарестської дев’ятки” (Словаччина, Польща, Чехія, Угорщина, Литва, Болгарія, Естонія, Румунія, Латвія) сподіваються, що на наступному саміті НАТО пролунають не лише слова на підтримку вступу України до Північноатлантичного альянсу. Про це повідомляє FREEДОМ з посиланням на “Голос Америки“.
Країни східного флангу НАТО очікують, що липневий саміт Альянсу у Вільнюсі 11-12 липня визначить для України чіткіший шлях до її членства, щойно закінчиться розв’язана Росією війна в Україні. Про це заявили представники дев’яти східноєвропейських країн “Бухарестської дев’ятки” на саміті в Братиславі.
“Ми очікуємо, що у Вільнюсі ми піднімемо наші політичні відносини з Україною на новий рівень і запустимо новий політичний механізм, який призведе до членства України в НАТО, щойно дозволять умови”, — йдеться у спільній заяві “Бухарестської дев’ятки”.
Президенти східних країн НАТО, більшість з яких межують з Україною або Росією, зустрілися у вівторок з Генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом на знак подальшої підтримки зближення України з НАТО.
“Ми за зміцнення відносин з Україною в плані конкретної практичної допомоги, але також і за зближення з Україною. Ми не вважаємо це розширення зазіханням НАТО на Росію”, — заявила під час телеконференції президент Словаччини Зузана Чапутова.
На думку словацького президента, це члени НАТО отримають гарантії, що Росія не намагатиметься завоювати інші сусідні країни.
Союзники по НАТО поки що не можуть досягти згоди щодо швидкості можливого вступу України до альянсу. В Україні теж визнають, що поки не закінчиться війна, навряд чи можливий вступ країни до НАТО.
Країни східного флангу НАТО — Болгарія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія і Словаччина — відомі як “Бухарестська дев’ятка”, є одними з найвірніших союзників України.
Однак деякі країни НАТО побоюються, що поспішний крок може наблизити альянс до прямої конфронтації з Росією, а президент Угорщини Каталін Новак застерегла від “нереалістичних обіцянок”.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив журналістам, що хоча дев’ять східноєвропейських країн одностайно підтримують членство України в НАТО, отримати підтримку від інших союзників по НАТО “проблематично”.
“У тижні, що залишилися, ми повинні знайти спосіб зробити великий крок уперед і не розчарувати очікування України та її прихильників, Недостатньо буде ще раз повторити, що двері НАТО відчинені”, — зауважив Науседа.
Читайте також: Очікування України від саміту НАТО, формула миру, коаліція Patriot: Зеленський і Клеверлі провели переговори (ВІДЕО)
Нагадаємо, під час саміту в Молдові Володимир Зеленський заявив, що формула миру має будуватися на основі, створеній Україною.