Ціна російського патріотизму — 40 мільярдів рублів або близько 400 мільйонів доларів за нинішнім курсом. Саме таку суму в новому проєкті федерального бюджету Росії на 2024 рік заклали на патріотичну пропаганду. У наступні кілька років на статті, пов’язані з ідеологічною обробкою, планують витрачати не менше, передає FREEДОМ.
У межах проєкту з “патріотичного виховання” молоді фінансують фестиваль “Таврида”, “Всесвітній фестиваль молоді”, “Всеросійський рух школярів”, “Юнармію” та інші проєкти, які позиціонують себе як програми молодіжного туризму або різнобічного розвитку. Насправді, під їхньою егідою дітей знайомлять зі зброєю і готують до подальшої служби в окупаційній армії.
“Статті, пов’язані з ідеологічною роботою, є у двох федеральних проєктах — “Патріотичне виховання” та “Молодь Росії”. У 2024 році відбудуться президентські вибори, під час яких особлива увага приділяється ідеологічній роботі з молоддю, і збільшення видатків за цією статтею невипадкове”, — з публікації видання “Верстка”.
Особливо активну ідеологічну роботу росіяни проводять на тимчасово окупованих українських територіях. Під приводом перевиховання вони позбавляють українських дітей ідентичності.
“Всі діти, які навчаються у загальноосвітніх школах за програмами Російської Федерації, повинні проходити цю військову підготовку. Нас жахнув цей перелік, який купують для дітей у школах. Автомати Калашнікова, набої до них, боєприпаси — все для того, щоб із дітей сформувати повноцінних солдатів. І все це підкріплюється, звичайно, ідеологічною обробкою”, — розповідає правозахисниця, адвокатка, виконавча директорка ГО “Східна правозахисна група” Віра Ястребова.
2024 року на оборону, а точніше, на війну проти України, російський уряд планує витратити близько 110 мільярдів доларів. Це майже третина загальних державних видатків федерації. До того ж сума на дві третини перевищує аналогічні витрати у 2023 році.
“У Путіна є два пріоритети: війна та влада. Ось чому бюджетний процес зараз працює таким чином, що політики спочатку стежать, щоб хунта отримувала те, що їй потрібно для війни, а потім звертаються до решти бюджету. І для цього вони постійно шукають нові джерела, щоб нашкрябати грошей”, — з публікації видання Financial Times.
Витрати на пенсії та соціальні виплати наступного року також будуть рекордними. Але в умовах санкцій, відтоку іноземного капіталу та падіння цін на енергоресурси заробити стільки, скільки Росія запланувала, їй навряд чи вдасться. Бюджет нереалістичний, кажуть економісти. На папері кінці з кінцями сходяться лише за рахунок маніпуляцій та підтасувань. А насправді масштабні вливання в соціальну сферу — це не більше, ніж спроба задобрити виборців напередодні президентських виборів.
“Виплати, які там передбачені, вони економічно необґрунтовані. Збільшення мінімальної заробітної плати, збільшення соціальних виплат — це все під вибори. Але можливостей бюджет не має. Це означає, що відразу ж після виборів 2024 року ухвалюватимуться інші рішення для того, щоб зменшити ось ці ось надходження, ось ці ось виплати, які нараховуються. Тому це є політичний бюджет для того, щоб залишитися при владі”, — каже Ілля Несходовський, економічний експерт.
Джерелом прибутків бюджету, кажуть аналітики, стане російське населення. Після виборів соціальну допомогу та витрати на медицину та освіту, ймовірно, уріжуть. Натомість потроять акцизи, запровадять нові експортні мита та збільшать вартість комунальних послуг.