Економіка Росії все ближче до точки, коли доведеться обирати — або продовжувати фінансувати війну, або платити пенсії та зарплати. Про це сьогодні, 23 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Стан російської економіки можна описати фразою з фільму “В бій ідуть одні старики” нашого режисера Леоніда Бикова: “Все нормально, падаємо”. І ми бачимо динаміку ослаблення російської економіки. Все-таки вже 11 санкцій ввели проти РФ. Головний результат від них, який ми очікуємо, — у Росії не буде можливості фінансувати війну, яку вона веде проти України”, — сказав Ус.
Навіть за відкритими даними Міністерства фінансів Росії, у першій половині поточного року доходи країни від нафтогазового сектору скоротилися на 47%, як порівняти з першою половиною 2022 року.
“Це суттєве падіння. При тому, що я не зовсім вірю цифрам Мінфіну РФ, мені здається, падіння набагато більше. Тому що за перші 4 місяці вони подавали рівень падіння 52%, а за півроку 47%. При тому ніхто за російську нафту більше платити не став. Тобто тут, мені здається, йде маніпуляція. Проте — падіння на обличчя”, — зазначив експерт.
Щоб хоч якось утримати економіку Центробанк Росії заявив, що буде піднімати облікову ставку.
“Це говорить про те, що є проблеми, вони наростають. Інфляція, найімовірніше, потихеньку з’їдає запаси. Щоб її зупинити, Центральний банк Росії йде на цей крок. Хоча навіть з досвіду України ми розуміємо, що це досить непопулярний крок, тому що підвищення облікової ставки веде до подорожчання кредитів. А якщо бізнес не може брати кредити, у нього немає можливості розвиватися”, — пояснив економіст.
Проте у РФ ще зберігаються резерви, щоб триматися на плаву. Насамперед, у довоєнний період активно поповнювався Фонд національного благополуччя.
“Але економіка Росії все ближче до точки, коли їм доведеться ухвалювати рішення, чи продовжувати цю війну, чи платити зарплати та пенсії у віддалених суб’єктах Російської Федерації. Але я більше ніж упевнений, влада жертвуватиме цими регіонами, її не хвилюватиме зростання протестних настроїв, оскільки Росія повністю впевнена, що вона їх придушить. Але заколот глави ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина показав, що запит на військовий переворот у Росії є. І якщо РФ почне економити на зарплатах і пенсіях, то ймовірність успіху наступного перевороту, мені здається, буде ще вищою”, — продовжив Ус.