Понад 12 тис. цивільних уже вдалося евакуювати з охоплених боями північних районів Харківської області. Люди рятуються від російських терористів. Однак не завжди в них є можливість виїхати, забравши із собою домашніх тварин. Евакуацією чотирилапих займаються зооволонтери. Їм уже вдалося вивезти 1 500 домашніх тварин. Рятувальникам доводиться під обстрілами ризикувати життям, щоб забрати покинутих кішок, собак, а інколи й качок із каченятами. Двоє людей з команди громадської організації (ГО) “Порятунок тварин Харків” були поранені під час евакуації, повідомляє FREEДОМ.
Пса з охопленого боями Вовчанська встигли вивезти цілим і неушкодженим. Чотирилапого знайшли волонтери громадської організації “Порятунок тварин Харків”, які з першого дня контрнаступу росіян на півночі Харківської області займаються евакуацією покинутих тварин. Працювати доводиться дуже швидко, бо російська артилерія, авіація та дрони полюють на машини зооволонтерів.
Евакуюють тварин два екіпажі. Вони щодня роблять два виїзди — у Вовчанськ і в Липці. 10 червня двоє хлопців під час виїзду до Вовчанська потрапили під обстріл, один отримав контузію, у другого були проблеми зі слухом. Зараз із ними вже все гаразд, продовжують їздити на евакуацію. Зазвичай покинутих тварин ловлять і в переносних контейнерах вивозять до Харкова, де розміщують у притулку.
“Команда наших рятувальників заїжджала у Вовчанськ і їм вдалося врятувати качку з каченятами. Ціла сім’я до нас приїхала. Зараз їх поселили в душі в нашій клініці. Мама дуже уважна, захищає своїх малюків”, — розповіла представниця ГО “Порятунок тварин Харків” Ярина Вінтонюк.
У Харкові волонтерська організація працює вже восьмий рік, але такого напливу тварин, які потребують допомоги, тут не пам’ятають.
Починаючи з 10 травня було врятовано понад 1 500 тварин. Клітки стоять у три ряди всюди, у кожній з них чийсь чотирилапий друг чекає, коли його заберуть додому.
Телефон “гарячої лінії”, на яку люди телефонують із проханнями знайти та привезти свого улюбленця, не замовкає ані на хвилину. Усі отримані заявки волонтери намагаються задовольнити якомога швидше.
“Насправді заявок надходить неймовірна кількість. Ми заявки маємо опрацьовувати, розуміти, хто з тварин має виїхати до своїх господарів, хто залишиться у нас під опікою, кого ми переводимо на перетримку. Усе це має бути під контролем. Працюємо. Поки тримаємося”, — сказав адміністратор клініки “Порятунок тварин Харків” Данило Шамарін.
Майже всі тварини, підібрані в спорожнілих селах на півночі Харківської області, пережили контузії, зневоднення і великий стрес. Вони потребують догляду, допомоги, вакцинації, комусь потрібне лікування. Вітаутас Жидоніс — ветеринар-волонтер. Фахівець приїжджає до Харкова з Литви вже не перший рік і допомагає оперувати всіх, хто потрапляє в клініку. За день здійснює до десятка операцій.
“Що потрібно — те робиться. Як і всюди, тварини трапляються і зі стресами, і з переломами, і паралізовані”, — зазначив ветеринар-хірург Вітаутас Жидоніс.
Евакуаційні рейси харків’яни продовжують попри те, що місць для перетримки практично не залишилося. Наразі екіпажі зооволонетрів щойно повернулися з рятувальної операції в Торецьку (Донецька область) — п’ять днів під обстрілами вони підбирали домашніх улюбленців, що лишилися без води та їжі, і перевезли їх до Харкова. Врятувати вдалося понад 200 тварин.
Читайте також: Українським аграріям допомагають збирати врожай сапери — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)