Вправи, масаж і більярд: як у Дніпрі та Одесі українські захисники проходять реабілітацію після поранень (ВІДЕО)

Гра у більярд допомагає ветеранам відновитися. Фото: uatv.ua

В Україні активно розвивають напрямок реабілітації, яка після важких поранень допомагає поставити на ноги сотні військових і цивільних. У медичних центрах Дніпра фізіотерапевти застосовують нові методики, зокрема й каністерапію. А в Одесі проводять реабілітацію ветеранів за допомогою спортивних ігор. Яких результатів уже досягли медики, розповідає телеканал FREEДОМ.

Станіславу — 39 років, він родом із Нікополя. Пішов захищати Україну добровольцем у 2023 році, проте через рік, у березні 2024-го, отримав важке поранення. У Донецькій області на групу українських військових російський дрон скинув гранту. Евакуювали бійця з переломом стегнової кістки. Після операції ходити не міг зовсім, але завдяки заняттям із фахівцями реабілітаційного центру вже встав на милиці.

“Я можу вже на ногу нарешті вставати, і згинаю її, розгинаю. Ходжу як повноцінна людина. Щоранку з дев’ятої до десятої я займаюся — роблю вправи, згинання-розгинання, масажі. Як реабілітолог скаже, так я і працюю”, — каже військовослужбовець ЗСУ Станіслав.

Щоб домогтися таких результатів, йому знадобилося два тижні роботи з фізіотерапевтом. Спеціально для нього реабілітолог розробив комплекс вправ, що допомагає максимально швидко відновитися. Застосовують у реабілітаційному центрі й каністерапію.

Пса Вайта військові привезли з Луганської області. Тепер він часто ходить на роботу зі своєю господинею.

“Ми побачили, як здорово собаки впливають на наших пацієнтів: вони радіють, виходять, посміхаються. І тоді я подумала, чому б Вайтіка не приводити? Він у мене зі щепленнями, обробками. Він соціалізований. Його гладять, радіють, граються з ним”, — зазначила фізичний терапевт реабілітаційного центру Дарина Крапива.

Ще один вид реабілітації — спортивний — успішно практикують в Одесі. Тут ветеранів відновлюють за допомогою більярду.

Олександр під час виконання бойового завдання отримав поранення ноги. Медикам довелося ампутувати її до стегна. Хлопець навчився ходити на протезі, але все ще потребує реабілітації як фізичної, так і психологічної.

“Після поранень, після травм дуже важко знайти внутрішній баланс, контроль над собою. Емоції погано контролюються, і саме цей вид спорту, як і гольф, дає змогу знаходити внутрішній баланс і пригнічувати цю емоційність, бути більш спокійним”, — пояснив ветеран ЗСУ Олександр.

За словами тренерів з більярду, саме цей вид спорту поєднує в собі високу концентрацію та азарт. Завдяки цьому ветерани, які пережили війну, отримують вкрай необхідні їм позитивні емоції.

“Це дуже захоплива гра, яка хлопцям дуже подобається. І в процесі я показую їм, що можна робити з кулями, які можна робити удари складні та неймовірні. І коли я пояснюю, що їм можна робити, і в них також буде виходити, вони починають робити, у них починає виходити, і вони отримують море емоцій від цього”, — зауважив тренер із більярду Віталій Сулаков.

Про користь гри в більярд на етапі реабілітації говорять і медики. Навіть на протезах у процесі гри її учасники можуть прокрокувати кілька кілометрів, не помічаючи цього. Саме тому кількість охочих пройти реабілітацію за допомогою більярду тільки збільшується.

“Безумовно, це лікування ПТСР — посттравматичного стресового розладу. Ми побачили дуже високу ефективність у цьому, коли людина вже після другого тренування спокійно розмовляє, спокійно засинає в палаті. Це дуже велика наша перемога”, — звернув увагу керівник реабілітаційної служби в Одесі Василь Рибак.

Для успішної реабілітації медики використовують й інші види спорту, які можна адаптувати для пацієнтів після важких поранень.

Читайте також: Немає непридатних професій: як ветеранам допомагають працевлаштуватися після реабілітації (ВІДЕО)

Прямий ефір