Для припинення вогню на полі бою має бути “дуже чіткий план”, аби Росія не використала цей час для повторного нападу. Так президент України Володимир Зеленський публічно висловився щодо пропозиції угорського прем’єра Віктора Орбана. За словами глави Української держави, такі переговори можливі лише на “зрозумілому міжнародному майданчику” в присутності країн, лідерам яких довіряють, інформує FREEДОМ.
Орбан відвідав Україну 2 липня — вперше за 12 років. До цього часу прем’єр Угорщини залишався єдиним лідером ЄС, який не був у Києві після початку повномасштабного російського вторгнення. Віктор Орбан під час візиту запропонував Володимиру Зеленському припинити вогонь і почати мирні перемовини з РФ, укотре підтвердивши репутацію проросійського політика.
“Я попросив пана президента подумати про те, чи не можна вчинити трохи інакше: зупинити вогонь, а потім вести перемовини з Росією, адже припинення вогню прискорило б темпи цих переговорів”, — заявив глава угорського уряду.
У відповідь на цю так звану “мирну пропозицію” Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю Bloomberg, що Україна і світ багато років намагалися домовитися з Росією про припинення вогню, але та раз по раз порушувала зобов’язання.
“У нас були сотні зустрічей, ще з часу Мінських угод. Багато років тому сторони домовлялися про припинення вогню між Україною і Росією. Але РФ усі домовленості постійно зривала і вбивала наших людей”, — акцентував президент.
Він наголошує: для припинення вогню має бути “дуже чіткий план”, оскільки Україна має бути впевненою, що Росія не використовуватиме цей час, щоби просто накопичити військову техніку для подальшої агресії.
“Я пояснив дуже ясно: у цій війні ми не можемо так просто говорити про припинення вогню — мені потрібен план, план для наших людей. Ми не можемо так просто довіряти Путіну. В принципі, ми не можемо йому більше довіряти, тому що для нас він убивця й агресор”, — наголосив Зеленський.
В інтерв’ю проросійському журналісту, який прибув до Києва разом з угорською делегацією, Орбан заявив про те, що не збирався в чомусь переконувати Зеленського. Йому, мовляв, важливо було зрозуміти його позицію щодо мирних перемовин, щоб донести її до Європейської Ради.
“Він був… не в захваті. Він сказав: давайте поміркуємо про це, подумаємо про це. У нього є поганий досвід із попередніми домовленостями щодо припинення вогню… Тому він зрозумів позицію, пояснив свої побоювання, і ми подивимося, що можна зробити”, — сказав Орбан в інтерв’ю швейцарському виданню Die Weltwoche.
Тепер, коли Угорщина очолила Раду ЄС, Орбан прагнутиме поліпшити відносини з Києвом, але такій позиції не варто довіряти, вважають експерти.
“Орбан прагне, з одного боку, продемонструвати свою конструктивність, з іншого — не затьмарити своє головування гучними скандалами. При цьому резервує за собою право привідкрити і закрити кожний з розділу переговорів, знову торгуватися з європейськими лідерами за доступ Угорщини до фондів ЄС, за поблажки для країни, незважаючи на порушення прав і демократичних свобод в Угорщині. Орбан ніби робить жест про те, що буде підтримувати Україну. Але вірити в цей жест я б не поспішав”, — каже експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук.
Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква заявив, що Україна хоче миру, і для цього вже є інструмент — Глобальний саміт миру, який відбувся 15 і 16 червня у Швейцарії. За його словами, Україна вибудує проєкт плану спільно з усіма країнами, які до цього готові, зокрема, з Угорщиною. І якщо Росія перестане говорити мовою ультиматумів, буде прислухатися, її представники можуть бути присутніми на другому Саміті миру.
Читайте також: Орбан приїжджав до Києва розв’язувати свої питання, а не допомагати Україні — аналіз Потапенка
Нагадаємо, раніше керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна не готова відмовлятися від будь-якої території, щоби припинити війну.