Воєнні злочини Росії в Україні: які шанси на покарання винних, розповіли Гавриш та Ліхачов

Ілюстративне фото: bbc.com

Україна фіксує воєнні злочини РФ, українська сторона фактично все задокументовує і це стосується і злочинів військових, і людей, які віддавали наказ. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів головний консультант кабінету керівника Офісу президента України, член української робочої групи зі створення спецтрибуналу Олег Гавриш.

“Нам відомо, з якого підводного човна злітала ракета або з якого літака, хто був командиром у цей момент і так далі. У нас зараз зареєстровано 12 000 жертв — це імена, прізвища мирних людей, які були вбиті, вони фігурують у кримінальних справах. У нас вже є докази, хто їх убив, коли і як… У Маріуполі напевно вбили більше людей. Є різні оцінки, але цілком можливо, що там було вбито до 100 000 осіб, і це можливо дізнатись буде лише після деокупації”, — зазначив Гавриш.

Також він розповів про притягнення до відповідальності російського диктатора Володимира Путіна.

“Якщо буде винесено вирок людині, яка в Бучі вбивала людей, або офіцеру, який віддавав накази, ми навряд чи зможемо довести, що саме Путін віддав саме наказ конкретній людині, щоб він когось у Бучі вбив. Але Путін винен в іншому злочині — це злочин агресії, у тому, що, в принципі, він розпочав цю війну, власне, як і все керівництво Росії. Тобто йдеться про таких людей, як — голова ФСБ, Шойгу, Лавров, Медведєв — це головні лиходії, на яких ми націлені. Для цього і створюється наш трибунал, який має всіх їх судити разом за те, що вони робили”, — додав Гавриш.

У той же час, експерт Центру громадянських свобод, історик В’ячеслав Ліхачов уточнив, що Міжнародний кримінальний суд має юрисдикцію за трьома складами злочину: воєнні злочини, злочини проти людяності та злочини геноциду. Але в його юрисдикцію не входить покарання безпосередньо за злочини агресії.

“І Міжнародний кримінальний суд Путіна за злочини агресії не каратиме. Саме в цьому сенс створення спеціального трибуналу з нуля, який безпосередньо розслідуватиме злочини агресії і на які ми покладаємо великі надії. Особливо якщо він матиме легітимність від Генеральної асамблеї ООН, від Радбезу ООН, звичайно, не матиме легітимності, бо там сидить Росія, її страхує Китай. Але через Генеральну асамблею це теоретично можливо, дуже складно, але теоретично можливо”, — сказав історик.

Ліхачов додав, що при цьому в Путіна будуть адвокати, оскільки вони були і у нацистських злочинців на Нюрнберзькому трибуналі.

“До речі, деякі підсудні на Нюрнберзькому трибуналі були виправдані. Основна лінія захисту в тому, що вони виконували накази і приймали рішення безпосередньо. Проте з того часу міжнародне право розвинулося і досить чітко визначає, що виконання злочинних наказів є злочином. І те, що людина діяла під тиском керівництва зверху, її не виправдовує. У випадку з вищим керівництвом країни, зрозуміло, ця лінія захисту не може бути застосована. Я вважаю, що лінія захисту для Путіна може полягати у недостатній доведеності того, що він безпосередньо віддавав накази, які призводили до воєнних злочинів на місці”, — сказав історик.

Прямий ефір