Понад 25 тисяч злочинів російських військових зареєстровано в Україні, повідомляють в Офісі генерального прокурора. За даними Моніторингової місії ООН з прав людини, підтверджено загибель 5100 мирних жителів України. Однак реальну кількість на сьогодні встановити складно, інформує UA.
У селі Ягідне на Чернігівщині російські військові цілий місяць утримували у шкільному підвалі 300 осіб. Десять із них не пережили цих тортурів.
Вже після відступу російських окупантів з області слідчі знайшли в селі журнал із фото та особистими даними солдатів 55-ї мотострілецької бригади армії Росії, що дислокується у Тиві, а також пачку SIM-карток. Прокуратура встановила, що керував усіма офіцер із позивним “Павук”, а особливою жорстокістю відрізнявся російський офіцер із позивним “Клен”. Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на прокурора Чернігівської обласної прокуратури Сергія Крупка. Видання також зазначає, що із приблизно 100 причетних до утримання людей у Ягідному звинувачення висунуто поки що лише дев’ятьом.
“Попри те, що Кримінально-процесуальний кодекс визначає розслідування воєнних злочинів по органах слідства СБУ, саме підрозділи Нацполіції здійснюють 95% цієї роботи. Вони перші разом із рятувальниками на місці події. Нам допомагають міжнародні партнери, які посилають нам окремі зразки новітньої криміналістичної техніки і цілі команди слідчих, які працюють з нами в полях навіть в умовах бойових дій або загрози повторного обстрілу. Ми ще до кінця не розуміємо масштабу воєнних злочинів на тимчасово окупованих територіях та скільки ще Буч, Бородянок та Гостомелів ми знайдемо у Запорізькій, Донецькій, Луганській областях. Але, маючи досвід тієї ж Бучі, ми не маємо жодних ілюзій”, — розповів перший заступник голови МВС України Євген Єнін в інтерв’ю виданню UA-Футбол.
Російські бомби та ракети вбивають українців, одночасно знищуючи інфраструктуру країни. 2 тисячі навчальних закладів пошкоджено, понад 200 шкіл та близько 900 лікарень – повністю зруйновано. Це лише приблизні підсумки п’яти місяців повномасштабної війни, розв’язаної Росією.
“Порушення Росією Женевської конвенції під час ведення війни призвело до втрат і в інфраструктурі у медичній галузі. Сьогодні у нас пошкоджено 860 об’єктів у сфері охорони здоров’я. Із них 127 медустанов відновленню не підлягають. Пошкоджено 450 аптек, із них 44 зруйновано повністю. Знищено близько 90 автомобілів швидкої медичної допомоги. Ще 240 захоплено терористами. Вбито 18 цивільних медичних працівників, ще понад 50 — тяжко поранено. Понад 1000 медустанов різного типу знаходяться на територіях, де терористи намагаються встановити окупаційний режим. І нам все важче доставляти туди медикаменти, оскільки Росія за цей час жодного разу не відкрила гуманітарні коридори”, — повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
За даними Офісу генерального прокурора, Україна розслідує понад 16 000 фактів військових злочинів, ймовірно, скоєних російськими солдатами. Щоб ідентифікувати підозрюваних, слідчі відстежують російські мобільні номери, переглядають відео з пересуванням бойових машин, за якими можна визначити військову частину. Фото та відео перевіряють на наявність облікових записів у соціальних мережах за допомогою американської програми розпізнавання осіб Clearview AI. Українським фахівцям у збиранні доказів допомагають іноземні експерти та криміналісти.
“Ми й надалі допомагатимемо Україні засуджувати Росію, ми боротимемося з російськими наративами, надаватимемо військову допомогу Україні. Ми також будемо притягувати до відповідальності всіх тих, хто вчиняє воєнні злочини. Ми раді, що збираються докази, бо не має бути безкарності. Ми повністю підтримуємо процеси розслідування українськими й європейськими правоохоронними органами”, — зазначив президент Європейської Ради Шарль Мішель.
Щоб прискорити процес розслідування військових злочинів росіян в Україні, Німеччина надасть Міжнародному кримінальному суду додатково 1 млн. євро
“Українські судмедексперти отримають для судово-медичної експертизи з Німеччини необхідний матеріал. Повідомлення про серйозні порушення прав людини та воєнні злочини, які надходять з початку війни, шокували і обурили нас. Ми повинні зробити все можливе, щоб винні у найтяжчих злочинах не залишилися безкарними”, — сказав державний міністр МЗС ФРН Тобіас Ліднер під час виступу на конференції Ukraine Accountability Conference
Раніше прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив, що його робота над розслідуванням військових злочинів Росії в Україні закінчиться, коли всі, хто віддавав злочинні накази та хто їх виконував, понесуть справедливе покарання.
“Я, звичайно, зосереджений на тому, щоб розслідування було ефективним, а не повільним. Втім, воно продовжуватиметься доти, доки ми не зможемо зібрати докази. І про це важливо знати не лише команді, яка цим займається. Я сподіваюся, що ми гідно і чесно діятимемо таким чином, щоб не розчарувати жертв і постраждалих. І це важливо не лише для України”, — сказав Хан в інтерв’ю виданню “Укрінформ”.
Як пише Bloomberg з посиланням на власні джерела, вже до кінця цього року — на початку 2023-го Міжнародний кримінальний суд у Гаазі має намір пред’явити перші звинувачення у військових злочинах Росії в Україні.
Нагадаємо, сьогодні, 26 липня, російські окупанти завдали ракетного удару по селищу Затока на Одещині.
Читайте також:
РФ задіяла у підготовці псевдореферендуму понад тисячу членів “Донецької республіки” — СБУ
Бахмут на Донеччині опинився під ударом російської армії: постраждали школа та стадіон