Вояж Орбана і його лист керівництву ЄС — це виклик для демократії, — Яхно

Віктор Орбан. Фото: ap.org

Після візитів до України, Росії та Китаю прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан написав неофіційного листа президенту Європейської ради Шарлю Мішелю та лідерам ЄС. Текст документа опинився в розпорядженні журналістів, а його справжність підтвердили кілька європейських чиновників. У листі Орбан стверджує, що Європа має запустити “свою мирну ініціативу, автономну від США”, оскільки зараз нібито політика Сполучених Штатів і Європи — це “політика війни”. Також Орбан стверджує, що Путін і Сі припускають, що нові “мирні переговори” між Росією та Україною відбудуться до кінця року. Коментуючи “миротворчу місію” і це послання в ефірі телеканалу FREEДОМ, політологиня Олеся Яхно назвала дії Орбана викликом для демократії.

Вона зауважила, що в цій ситуації позиція Росії — очевидна. Країна-агресор намагається попередити появу сильнішої позиції на Заході, яка б передбачала більшу військову допомогу Україні й, відповідно, сильнішу відповідь РФ, недопущення сценарію, коли Москва може силою і шантажем, погрозами діяти так, як їй заманеться.

У деяких європейських лідерів, на кшталт Орбана, також є свої мотиви. І це, вважає Яхно, не тільки особисті амбіції.

“Думаю, що в Орбана є особиста амбіція — протиставити себе, якщо так можна сказати, бюрократичній класичній Європі, показуючи, що є якась альтернатива. І ми бачимо, як агресивні або авторитарні режими, зокрема Росія як агресивна автократія, а також авторитарний, специфічний за політичним устроєм Китай, намагаються використовувати демократію. А Угорщина — це демократія, але при цьому і там є ультраправі та популістські настрої”, — сказала політологиня.

Вона наголосила, що вояж Орбана не приніс жодних результатів.

“За цими закликами, що, мовляв, давайте не будемо йти у фарватері чинної політики Сполучених Штатів, нібито агресивної, а давайте будемо шукати якісь інші варіанти, ми бачимо спроби використати Орбаном нинішнє верховенство його країни в Європейській раді. Політичний аспект тут очевидний, як і очевидно те, як цим може скористатися сама Росія. Адже Путін відразу заявив, що Орбан, приїхавши до Москви, перебував там як представник Європейської ради. Хоча і Шарль Мішель, і Жозеп Боррель сказали, що Орбан представляв тільки Угорщину — на рівні двосторонніх відносин”, — сказала гостя ефіру.

Загалом це показує, що всередині самих демократій є кризи та виклики, вважає політолог.

“Ті тенденції, які проявилися і на виборах до Європарламенту, і те, що ми бачили у Франції, і те, як себе поводить Орбан, — це виклик для самих демократій. Один із викликів, з яким, як вважається, може зіткнутися майбутній генеральний секретар НАТО Марк Рютте, це якраз лояльні до Росії лідери всередині Європи”, — доповнила політолог.

На її думку, важливо всередині Європейського Союзу, з урахуванням позиції Угорщини, знайти такий підхід, щоб уся подібна риторика зводилася винятково до потреби якогось політичного егоцентризму з боку самого Орбана. І щоб у підсумку вона не мала жодних конкретних результатів на прикладному рівні, що блокують будь-які ініціативи — чи то військова допомога, чи то фінансова, чи то просування України в НАТО і в ЄС.

“Орбан, я думаю, намагається на цій хвилі, на цьому тренді максимально використовувати всі майданчики, щоб стати лідером, як я вже сказала, цієї самої “іншої”, “альтернативної” Європи. Ми знаємо, що Орбан ініціював створення групи “Патріоти Європи” в Європарламенті, куди увійдуть ультраправі партії кількох країн, зокрема Чехії, Франції”, — додала спікерка.

Олеся Яхно також звернула увагу на те, що Орбан використовує головування Угорщини в Європейській раді й своє турне він назвав “мирна місія 3:0”.

“Хоча наступного дня після цієї “мирної місії” Росія завдала масованого ракетного удару, зокрема по дитячій клініці “Охматдит”. Але Орбан навіть не засудив цей злочин як дії Росії. Він просто сказав, що це “прояв агресії”, — наголосила Яхно.

Росія, зокрема за допомогою Орбана та інших політиків, хоче збільшити кількість голосів, які закликали б за будь-яку ціну намагатися домогтися зупинки війни. До того ж що сама Росія не демонструє, що вона хоче рухатися в якомусь мирному процесі, акцентувала політологиня.

“Очевидно, що РФ використовуватиме європейських політиків, які розповідатимуть, що дивіться, це все жахи війни, у цьому винні обидві сторони, це катастрофа. Але водночас не буде вказувати, хто причина цієї катастрофи, хто здійснює всі ці вбивства, хто почав і продовжує цю війну. Лунатиме заклик, що давайте, мовляв, за будь-яку ціну будемо зупиняти війну. І я думаю, що на це робить ставку сама Росія”, — зазначила політологиня. 

РФ збільшує ракетні обстріли по Україні і, вважає експертка, буде в перспективі розширювати різноманітні гібридні дії на просторі країн Європейського Союзу і НАТО.

“Ми вже це спостерігаємо, й ця тенденція буде посилюватися. І тут усе залежить від рішучості самого Заходу. Я думаю, що з Орбаном, якщо це не матиме впливу, це буде винятково позиція самого політика, яку зможуть використати російські пропагандисти для своєї аудиторії, то це не критично. Питання в тому, щоб дійсно його дії не мали реальних наслідків, і щоб не можна було блокувати просування України на Захід. Головне, щоб ці псевдомирні ініціативи, які спрямовані на критику більшої рішучості Заходу, не стали мейнстримом, і щоб Орбан був у меншості”, — резюмувала Яхно. 

Читайте також: На Заході на зміну ідеям “замирення” з РФ приходить розуміння необхідності примусу агресора до миру, — Пашков

Нагадаємо, 8 липня очільник угорського уряду в Пекіні зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном. Основною темою переговорів, за словами самого Орбана, був пошук шляху для припинення війни Росії проти України. Подробиці переговорів невідомі.

Прямий ефір