Восьмий пункт формули миру: як Україна протидіє екоциду (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Каховське водосховище через 3 місяці після російського теракту перетворилося на безкрає поле — це наслідок злочину Росії, назва якому екоцид. Теракт на Каховській ГЕС безпосередньо вплинув на 100 тисяч мирних українців. В ООН підрахували, що країні було завдано збитків на суму майже в 14 млрд доларів, інформує FREEДОМ.

“Було завдано серйозної шкоди житлу, інфраструктурі, навколишньому середовищу й культурним об’єктам — історичним будівлям, музеям і культовим спорудам. Також було порушено енергопостачання, постачання питної води, зрошення сільськогосподарських угідь і роботу річкового транспорту на півдні України”, — йдеться у звіті ООН.

Україна прагне, наскільки це можливо під постійними обстрілами російської армії, мінімізувати наслідки екологічної катастрофи. Працівники національних парків засівають сотні гектарів дна Каховського водосховища однорічними рослинами, щоб запобігти пиловим бурям.

“Якщо ми говоримо про ті території (ландшафти й рослинність), які були затоплені водами Каховського водосховища, то тут вони можуть відновлюватися швидше. Але також там знаходилося 10-20, а в деяких випадках 70% світових популяцій окремих видів тварин, птахів, і водою цих тварин знесло, вони загинули”, — сказала голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Загальна сума збитків українському довкіллю через війну Росії проти України сягнула 57 млрд доларів, і це мінімальні оцінки. Одна з найсерйозніших проблем — мінне забруднення. Більше третини територій України потребує розмінування.

“В України зараз найбільш замінована територія у світі, як у жодної країни в історії. У цьому випадку нам потрібно думати про розмінування, розмінування сільськогосподарських угідь, розмінування лісів, розмінування природних природоохоронних територій. Ось ці роботи потребують значних коштів та дуже багато часу”, — наголосила Тимочко.

Україна спільно з міжнародною робочою групою з екологічних наслідків війни вже розробляє цілісний план відновлення держави. Група продовжує адвокацію восьмого пункту формули миру Володимира Зеленського про протидію екоциду з боку Російської Федерації.

“Ми продовжуємо збирати кейси шкоди довкіллю, щоб потім притягнути Росію до відповідальності. Фахівці напрацьовують механізм точного обчислення та фіксації їх саме як кримінального злочину, щоб потім відправити до Міжнародного кримінального суду. Наразі в Україні вже відкрито Офіс Міжнародного кримінального суду. Це допоможе сформувати перші заяви, які можна буде надіслати до Міжнародного кримінального суду”, — сказав міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

За словами міністра, екологічна складова вперше в історії може стати частиною репарацій, які доведеться виплатити Росії після перемоги України.

Читайте також: РФ свідомо завдає шкоди екології України: про можливість отримати репарації в майбутньому розповів експерт

Нагадаємо, раніше експерт групи з вивчення екологічних наслідків війни в Україні (UWEC) Євген Симонов розповів, що території нижче за Каховську ГЕС за течією річки Дніпро відновляться за 7-10 років, але деякі елементи екосистем зникнуть назавжди. Вище за течією річки наслідки підриву Каховської ГЕС є колосальними. Відновити зруйноване водосховище навряд чи вдасться.

Прямий ефір