Беруть участь у штурмах під час наступу, прикривають піхоту першої лінії оборони, кожного бойового виїзду ризикують своїм життям. Командна згуртованість екіпажу — запорука успішного протистояння противнику. Вони — танкісти. Сьогодні, 14 вересня, — їхнє професійне свято: День танкових військ. Екіпажі 43-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Збройних сил України зустрічають його на передовій. Напередодні в гостях у бійців побувала знімальна група телеканалу FREEДОМ.
У лісі на Куп’янському напрямку танкові екіпажі 43-ї окремої механізованої бригади очікують на свої нові бойові чергування. У ретельно замаскованих капонірах бойові машини завжди готові до виїзду. Навіть стара радянська техніка підготовлена до сучасних боїв. На танках обладнано захист від дронів противника, а на борту встановлено засіб електронної боротьби та кулемет з дистанційним керуванням.
“Перевага 64-го танка — що я можу з кулемета стріляти зсередини, не вилазячи з машини, а в 72-му командир повинен вилізти нагору і стріляти зверху”, — відгукується про Т-64 боєць.
Танкові екіпажі можуть брати участь у штурмових діях, під’їжджаючи максимально близько до російських позицій. Нещодавно, відбиваючи один зі штурмів, танкістам довелося випустити по посадці, де перебував противник, 14 снарядів.
“Найважче було туди доїхати. Для них це була несподіванка, що ми туди заїдемо прямо, а вийти, коли танк працює, важко. Було страшно. І під час відходу було страшно. Вони по нас не припиняли стріляти”, — розповідає військовослужбовець 43-ї ОМБр ЗСУ з позивним “Карась”.
Такі виїзди — високий ризик для екіпажу, тому бійці при відході використовують маскування.
“Танку майже не видно. Робиш димову завісу та безпечно від’їжджаєш. Вони не можуть збагнути, куди вдарити. Вони не можуть зрозуміти, куди далі маневрував танк: ліворуч, праворуч, вперед, назад”, — пояснює військовослужбовець 43-ї ОМБр ЗСУ з позивним “Гера”.
Танк на полі бою — залякування для противника, який може бути навіть на добре укріплених позиціях.
“Піхота дуже боїться танка, наша піхота радіє, коли танк їде, а їхня піхота ховається хоч куди, тому що танк — це страшно”, — констатує військовослужбовець із позивним “Гера”.
Кожного бойового виїзду екіпажі стають мішенню противника.
“Так, ми розуміємо, що ми ціль. Ми коли туди їхали, то по нас уже міномет працював. І нас підбили, і наш бій був хвилин вісім-десять, десь так, а здавалося, це вічність”, — згадує військовослужбовець із позивним “Карась”.
Військові поділилися із журналістами, що відчуває екіпаж напередодні бойового виїзду.
“Мені психологічно важче вам інтерв’ю давати, аніж їхати працювати… Перед виїздом так, страшно, не спиш, переживаєш. А коли виїхали, все відходить, вже свої жарти-примовки”, — каже “Гера”.
Сили траку бажають танкісти своїм побратимам перед виїздами на бойові завдання. Такими словами вітають й із професійним святом. А що це означає, залізним бійцям добре відомо.
“Ми наїхали на дві протитанкові міни, і цей трак розвалився навпіл — ми доїхали однією половинкою. Так, десь кілометрів 12-15 проїхали. Ось це сила траку”, — пояснив військовослужбовець 43-ї ОМБр ЗСУ з позивним “Карась”.
Читайте також: Трофейні російські танки на службі ЗСУ — репортаж (ВІДЕО)
Нагадаємо, українські десантники під час операції в Курській області захопили як трофей найновіший російський танк Т-90М “Прорив”.