Вони боролися з російською окупацією: 125 кримських татар залишаються бранцями РФ (ВІДЕО)

Сейран Салієв (по центру). Скріншот: uatv.ua

Росія вже 10 років продовжує чинити насильницькі викрадення та незаконні затримання жителів тимчасово окупованого Криму, позбавляє їх свободи слова та віросповідання. За політичними мотивами до в’язниці вже ув’язнили 208 осіб, з них 125 — кримські татари. Кримські татари, корінний народ України, разом з українцями стали основною мішенню для російських силовиків від самого початку окупації півострова. Більшість політв’язнів утримують з порушенням усіх норм міжнародного гуманітарного права, інформує FREEДОМ.

25-річна Леніє Умерова — одна зі 125 кримських татар, які перебувають у незаконному ув’язненні на території тимчасово окупованого Криму або в Росії.

Леніє затримали дорогою до рідного Криму. Вона їхала, щоб відвідати тяжко хворого батька, але вже понад рік перебуває в одному з найсуворіших СІЗО — “Лефортово” в Москві. Причина — кримська прописка в її українському паспорті, що викликало обурення російських силовиків. За вірними традиціями радянських спецслужб їхні сьогоднішні російські спадкоємці засекретили справу. Жодних пояснень ні затриманій, ні її адвокату. І 20 років ув’язнення в перспективі.

“Усе, що відбувалося далі, якийсь нескінченний жахливий сон, або, якщо міркувати філософськи — випробування”, — зі слів Леніє Умерової.

Блогера й активіста громадського руху “Кримська солідарність” Сейрана Салієва незаконно заарештували в жовтні 2017 року. У 2020 році військовий суд у Ростові-на-Дону (Росія) засудив Салієва до 16 років позбавлення волі.

“Мені так тепло від того, що в колонії мене називають Кримом. Це певний зв’язок із Кримом…”, — з листа Сейрана Салієва.

У грудні 2023 року російські силовики провели незаконний обшук у будинку імама Ізмаїла Юрдамова — старійшини кримського села Джума-Елі (Привітне). Без пояснень причин перевернули весь будинок і забрали чоловіка.

“Постукали додому, сказали, що поліція. Дали час, щоб одягнутися, і зайшли. Нічого не пояснювали. На всі запитання відповідали, що скоро вам усе пояснять”, — розповіла Гульсум, дочка Ізмаїла Юрдамова.

“До мене в районі 06:00 увірвалися “гості”. Зрештою вони склали [протокол] за статтею “Незаконна місіонерська діяльність”, — повідомив Юрдамов.

Шпигунство, незаконна діяльність, участь у заборонених у Росії організаціях, а також ймовірна дискредитація російської армії — російське “правосуддя” вигадує звинувачення і політично мотивовані статті для всіх кримських політв’язнів.

За останні 10 років правозахисники зафіксували понад 5 тис. випадків порушень прав людини, переважно щодо кримських татар.

Політичні переслідування — єдина причина, через яку залишають домівки ті, чиїх предків силоміць вивезли з Криму 80 років тому, і ті, хто поверталися до Криму, попри арешти, переслідування і навіть загрози життю.

Сьогодні їхній дім незаконно окупований Росією, і вони не можуть повернутися до Криму, але вони чекають на повернення у звільнений дім. А ті, хто залишається в Криму, попри небезпеку, чекають і вірять у повернення України.

Читайте також: 10 років триває спротив російській окупації в Криму — хроніка (ВІДЕО)

Прямий ефір