“Вона померла”: як світ скасовує російську культуру (ВІДЕО)

Фото: redbanyan.com

Оідразу після початку повномасштабного російського вторгнення українські діячі культури звернулися до міжнародної спільноти з вимогою запровадити, крім економічних, й “культурні санкції” проти Росії. У Європі відгукнулися та почали просувати маніфест Cancel Russia. Результати є, повідомляє FREEДОМ.

Маніфест Cancel Russia закликає повсюдно ігнорувати імперську Росію, виключити будь-які контакти з інституціями терористичної держави, а натомість підтримати Україну та її культуру.

“Можливо, у демократичному суспільстві, де кожен має можливість, право та здатність висловлювати свою думку, свою точку зору це так: культура живе за своїми законами, які не завжди узгоджуються з політикою. Але в суспільствах тоталітарних, авторитарних, яким сьогодні є Росія, офіційна культура, культура, яка підтримується тією державою, є частиною пропаганди. І нав’язування того, що культура та спорт поза політикою — це інструмент пропаганди, щоб послаблювати в тому числі й українців”, — наголошував заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Таліщак.

Процес, який пропагує рух Cancel Russia, шириться у всьому світові: Євробачення, Венеціанське бієнале, європейські гастролі, кінофестивалі відбулися без Росії. Винятком став Канський фестиваль. Попри листи-протести, картину “Дружина Чайковського” все ж таки показали. Представляючи свій фільм у Франції, режисер Кирило Серебренніков висловився проти війни в Україні. Поки в усьому світі розуміють, що авторитарної та агресивної Росії не має місця серед цивілізованих країн, кремлівський диктатор скаржиться на “культуру скасування”.

“З концертних афіш викреслюють Чайковського, Шостаковича, Рахманінова, забороняються російські письменники, книги”, — заявив Путін.

І, як завжди, злукавив. У Європі скоріше ігнорують посланців сьогоднішньої Росії. Наприклад, Валерія Гергієва на початку березня усунули з посади головного диригента Мюнхенського філармонічного оркестру, оскільки він так і не висловив свого ставлення до дій Росії в Україні. З цієї ж причини оперний театр La Scala у Мілані (Італія) усунув Гергієва від роботи над оперою Чайковського “Пікова дама”. Скасували його виступи в Carnegie Hall у Нью-Йорку (США) та Elbphilharmonie у Гамбурзі (ФРН).

“У зв’язку з мовчанням Валерія Гергієва про російське вторгнення в Україну 2 запланованих на Великдень концерту з ним і оркестром Маріїнського театру в Ельбській філармонії тепер скасовані”, — повідомляла 1 березня 2022 року Elbphilharmonie.

Скасування російських акторів у тих чи інших країнах ініціюється громадянами цих держав.

“Сьогодні російські артисти за кордоном перебувають у бані, це пов’язано насамперед із тим, що вони мають відношення до злочинного, фашистського режиму Путіна. Взагалі, скасування культури Росії — ця кампанія йде від громадян, які проживають у тих чи інших країнах”, — зазначає лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше!” Андрій Сідельніков.

Рівень жорстокості російської армії, злочини, які вона чинить проти мирного цивільного населення в Україні, викликали обурення та протест у всьому світі та безпрецедентну підтримку українців. І не лише урядів держав-партнерів, а й пересічних громадян. У європейських містах українські прапори скрізь. А національні кольори України стали загальним символом боротьби за свободу та демократію. На думку міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, культурні санкції проти Росії — це також зброя.

“100 міжнародних організацій відмовилися від співпраці з Російською Федерацією, але тут у нас є виклики. Я прошу всіх українців, які правильно вимовляють слово “паляниця”, не забувати про те, що культурні санкції проти росіян — це також елемент стримування їх у війні. Тому що Росія використовує не лише медіа, а й культуру як, фактично, наконечник на своїх ракетах”, — підкреслив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Західні артисти скасували свої гастролі у Росії. Десятки іменитих та знаменитих відмовилися від гонорарів та контрактів через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Серед них — і мецо-сопрано Еліна Гаранча, і німецький бас-баритон Томас Квастхофф. Західні артисти та режисери бойкотують фестивалі, які завжди були парадною вивіскою Росії.

“Що відбувається з російською культурою? Я, мабуть, у стилі Путіна можу сказати: вона померла на сьогоднішній день”, — прокоментував лідер міжнародного руху “Говоріть голосніше!” Андрій Сідельніков.

Міністр Ткаченко зазначає, що культура скасування є особливо важливою для України. Розв’язана Кремлем війна, масовані обстріли російською армією мирних українських міст, звірства російських солдатів на окупованих територіях — вагома причина, щоб нарешті позбутися імперської спадщини.

Уже знесли пам’ятник Пушкіну у Дніпрі. Його встановили ще 1901 року, у дореволюційному Катеринославі. Рішення про демонтаж ухвалив виконавчий комітет міської ради Дніпра.

“Ми розпочали демонтаж усіх пам’яток, пов’язаних із радянським минулим. Вже було демонтовано пам’ятник Володимиру Дубініну, зараз демонтовано пам’ятник Олександру Пушкіну. На черзі — пам’ятники Максиму Горькому, Чкалову, Олександру Матросову та Єфіму Пушкіну. Усі демонтовані пам’ятники перебуватимуть на території одного з комунальних підприємств під відповідною охороною”, — повідомив заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко.

Пам’ятник російському письменнику та драматургу Горькому, який стояв у Дніпрі з 1977 року, вже демонтовано. Містяни коментують:

  • “Це — про наболіле. Це про те, щоб російським духом і пахло”;
  • “Саме тут, у центрі міста, треба ставити пам’ятники своїм, героям”.

Харківська облрада проголосувала за перейменування театру імені Пушкіна: з його назви прибрали прізвище поета та слово “російський”. Наразі він називається Харківський академічний драматичний театр.

“Росіяни майже рік демонструють своє справжнє ставлення до культурного фонду та історичних пам’яток Харкова — рівняють місто із землею, знищують культурне надбання, самі ж цілять у будинки, названі на честь їхніх письменників та діячів. Лише у березні цей театр тричі потрапляв під ворожі обстріли: тоді росіяни пошкодили приміщення художнього цеху, вибухова хвиля вразила вікна, двері. Нація вандалів, яка не поважає минуле і не заслуговує на майбутнє”, — прокоментував перейменування театру начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

До чорного пакету потрапила і Катерина ІІ в Одесі. Містяни вважають, що абсолютно заслужено:

  • “Суспільство проголосувало за знесення. Тому все добре. Нехай зносять”;
  • “Давно пора. Перетягнути його із центру міста буде правильніше. Щоб не повторювали помилки”;
  • “Є багато українських героїв, які можуть бути тут замість неї”.

Історики кажуть: пам’ятки українського імперського минулого в Україні не потрібні. Вони стали основою агресії РФ та геноциду українського народу.

“Подібні речі небезпечні. Для нашого північного ганебного сусіда історія як прикладна наука. Вони — Путін так само, як і Гітлер — вигаданою історією доводять свої права на чужі території, чужі життя. Зверніть увагу, що вона [Катерина ІІ] у чорному мішку, як такий, знаєте, путінський “двохсотий”. Я нагадаю, що це новороб 2007 року. Зроблений, як кажуть дуже серйозні люди, за гроші, зокрема мера Москви Лужкова. Це абсолютний новороб. Це підготовка до того вторгнення, яке маємо сьогодні”, — вважає історик Тарас Гончарук.

Демонтований пам’ятник полководцю Олександру Суворову, як і Катерину, перенесуть до Одеського художнього музею. В українському Міністерстві культури та інформаційної політики вважають, що такі рішення сприятимуть встановленню історичної справедливості та відновленню української національної топонімики.

Читайте також: В українців змінилося ставлення до Пушкіна і Горького — прірва збільшується з кожним ракетним ударом

Прямий ефір