Володіти ядерною зброєю зараз це не технологічна проблема, це проблема політичного вибору, — Їжак

Олексій Їжак. Фото: radiosvoboda.org

Ядерним шантажем Путін руйнує глобальний ядерний порядок, за якого ядерна зброя була фактором захисту фундаментальних інтересів у відносинах саме між ядерними державами. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 29 жовтня, сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Росія виходить за ці рамки, демонструє принаймні готовність вийти за ці рамки, тобто вести колоніальну війну із захоплення територій. І це означає, що весь глобальний ядерний лад може зруйнуватися”, — каже експерт.

Саме тому решта країн усілякими способами натякає на наслідки виходу ключової ядерної країни за ці рамки. Цим експерт пояснює, наприклад, бажання Польщі брати участь у ядерній програмі НАТО, тобто мати на своїй території ядерну зброю. Їжак говорить про два варіанти наслідків ядерної риторики РФ.

“Або цю країну буде покарано, зразково покарано, позбавлено ядерної зброї, аж до того. Або весь режим розсиплеться, і тоді у світі з’явиться багато ядерних держав”, — прогнозує експерт.

Він наголошує, що володіння ядерною зброєю сьогодні є питанням саме політичного вибору, створення такої зброї перестало бути технологічною проблемою.

“Справді, 50 років тому це була проблема — створити ядерну зброю. А хто створив, той і створив. Вони закріпили у себе це право. Зараз немає. Нині це політичний вибір країни. Деякі країни вважають, що ядерної зброї не має бути. А хтось вважає, що її має бути стільки, скільки можна, стільки й буде. Ця риторика наростає”, — коментує Олексій Їжак.

Водночас він зазначає, що до питань розміщення тактичної ядерної зброї НАТО в Європі ставлення набагато раціональніше.

Читайте також: Ядерний шантаж як останній аргумент Росії

Прямий ефір